کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 10 آبان 1399   Saturday 31 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 مرداد 1394

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

تظاهرات اخیر مردم عراق در اعتراض به گسترش فساد اداری ورانت خواری که منجر به بر کناری شمار زیادی از مقامات کشوری ولشکری شد بدنه نظام نو پای عراق را بشدت تهدید می کند.
این تظاهرات طی روز های گذشته از بغداد آغاز وبسرعت به شهرهای بصره،عماره ،نجف، کربلاوناصریه گسترش یافت.اعتقاد مردم عراق این است که دولت هائی که از سال 2003 تا کنون به قدرت رسیده اند
درپاکسازی عناصر رژیم بعث
عراق از بدنه دولت ونیروهای مسلح قاطعیت کافی از خود نشان نداده‌اند.سقوط استان های الرمادی و موصل وگسترش حوزه نفوذی داعش در شهرهای مختلف عراق ناشی از نفوذ خزنده عناصر سابق حزب بعث در
بدنه دولت ونیروهای مسلح تلقی می شود.
به اعتقاد مردم عراق، در طول
12 سال گذشته بیش از 250 میلیارد دلاراز اموال عمومی حیف ومیل شده وپارلمان این کشور در قبال این حیف ومیل ها سکوت اختیارکرده است. کشف یک شبکه گسترده فساد در وزارت انرژی عراق که منجر به
بر کناری وزیر انرژی شده است دولت
حیدر العبادی را در برابر یک چالش شدید اداری و هویتی قرار داده است. حیدر العبادی نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای به مردم عراق وعده داده که در یک فرایند زمانی کوتاه با فساد اداری مبارزه کند.همچنین سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق در یک پیام رادیو تلویزیونی از مردم خواست تا به پارلمان برای رسیدگی به ریشه های فساد اداری فرصت دهند.تظاهرات خیابانی در شهرهای مختلف عراق که با حمایت مرجعیت دینی این کشور همراه بوده نشان می دهد که این بحران جنبه سیاسی وطایفه ای ندارد.
کاهش خدمات رفاهی‌، گسترش نا امنی در شهر‌های عراق، فرار مغزها‌، افزایش اختلاف طبقاتی ونرخ بیکاری،بازگشت عناصر حزب بعث سابق وگسترش رانت خواری
از جمله چالش‌هایی هستند که دولت حیدر العبادی را تهدید می‌کنند.وجود اختلاف در میان فراکسیون‌های
پارلمان عراق برای ارائه طرحی در راستای مبارزه با فساد وپاکسازی بدنه دولت از وجود عناصر حزب بعث نارضایتی ها را در میان اقشار مختلف عراق تشدید کرده است.
آیت الله سیستانی از مراجع شیعه عراق ضرب الاجلی برای دولت حیدر العبادی تعیین کرده تا طی آن عوامل رانت خواری در بدنه دولت را شناسائی واخراج کند.
بیشترین نارضایتی به زمانی باز می گردد که روند اخراج عناصر فاسد حزب بعث از بدنه دولت و نیروهای مسلح توسط پارلمان عراق متوقف شد. این عناصر با نفوذ در بدنه دولت ونیروهای مسلح زمینه سقوط موصل و الانبار را فراهم ساختند ضمن اینکه این عناصر به تشدید اختلافات طایفه‌ای در عراق کمک کردند. اگرچه در جریان تظاهرات اخیر برخی طیف های سیاسی تلاش کردند تا به این تظاهرات جنبه سیاسی وجناحی بدهند اما هوشیاری مرجعیت وملت عراق مانع از طرح شعارهای سیاسی علیه دولت حیدر العبادی شد. در چنین فرایندی شناسائی عوامل فساد، اخراج ومحاکمه عناصر فاسد حزب بعث از بدنه دولت و نیروهای مسلح می‌تواند به کاهش موج نارضایتی‌های مردمی کمک کند. اکنون دولت حیدرالعبادی باید با هوشیاری وتدوین یک سازوکار مناسب ضمن ارائه خدمات رفاهی به شهر های محروم عراق وتامین امنیت مناطق تحت نفوذ داعش مبارزه با فساد را در دستور کار خود قرار دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام