کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 بهمن 1400   Saturday 29 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 شهریور 1399

صفحه خبر: اجتماعی

یک دیپلمات پیشین کشورمان، با بیان اینکه سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ با برخی از سیاست‌های دولت اوباما در منطقه غرب آسیا، دارای تضادهای جدی است، گفت: ترامپ برخلاف چند رئیس جمهور پیشین خود به دنبال تغییرات ساختاری در خاورمیانه نبود بلکه براساس نگاه تجاری خود از دولت‌های محافظه‌کار در منطقه به عنوان متحدینش حمایت می‌کرد.
قاسم محبعلی، در گفتگو با ایسنا در ارتباط با سیاست خاورمیانه‌ای دولت ترامپ در طول چهار سال گذشته اظهار کرد: ترامپ بعد از رسیدن به قدرت همانطور که وعده داده بود از برجام خارج شد و اقدام به اعمال فشار حداکثری علیه ایران کرد، از طرف دیگر او در راستای نگاه خود تلاش‌هایی را برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق، سوریه و حتی افغانستان شروع کرد.
این دیپلمات پیشین کشورمان همچنین به نوع تعامل دولت ترامپ با اسرائیل اشاره کرد و گفت: حمایت جدی از اسرائیل و بنیامین نتانیاهو از ویژگی‌های مهم سیاست خاورمیانه‌ای دولت واشنگتن در چهار سال گذشته بوده است. دولت ترامپ مصوبه کنگره آمریکا که چندین سال بر روی زمین مانده بود را اجرایی کرد و سفارت آمریکا را از تل آویو به قدس اشغالی انتقال داد و این شهر را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. دولت ترامپ همچنین در این چهار سال اقدام به تهیه طرح "معامله قرن" کرد. الحاق بلندی‌های اشغالی جولان سوریه به اسرائیل را به رسمیت شناخت و از الحاق بخشی دیگر از کرانه باختری به اسرائیل حمایت کرد.
این کارشناس مسائل غرب آسیا در همین راستا افزود: او همچنین تلاش‌هایی را برای عادی کردن روابط برخی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی انجام داد و سعی کرد جبهه‌ای از ائتلاف اعراب خلیج فارس و اسرائیل با توسل به پروژه "ایران هراسی" علیه تهران ایجاد کند.
وی با بیان اینکه شاید بتوان گفت نوع تعامل دولت ترامپ با رژیم صهیونیستی نسبت به دولت‌های پیشین آمریکا متفاوت‌تر بوده و ترامپ سعی کرد که رابطه استراتژیکی را بین واشنگتن و تل آویو ایجاد کند، ادامه داد: اینکه ترامپ به چه میزان در پیشبرد سیاست‌های ذکر شده موفق بوده یا نه؟ مسئله جداگانه‌ای است.
این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه در مجموع سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ در برخی از حوزه‌ها با سیاست اوباما و دموکرات‌ها در این عرصه متفاوت است، اظهار کرد: از دوران بیل کلینتون، رئیس جمهور اسبق آمریکا، آمریکایی‌ها موضوع تشکیل "خاورمیانه جدید" را مطرح کردند و تاکید بر استقرار دموکراسی و توسعه اقتصادی مد نظر خود در خاورمیانه داشتند و در همین چارچوب موضوع تغییر ساختاری برخی از دولت‌های منطقه نیز مطرح بود ولی دولت ترامپ این موضوع را
کنار گذاشت.
این کارشناس مسائل غرب آسیا در همین راستا گفت: ترامپ با رژیم‌های محافظه کار منطقه ازجمله عربستان و مصر بعد از بهار عربی رابطه نزدیکی برقرار کرد و به دنبال ایجاد تغییرات ساختاری در خاورمیانه نیست بلکه بر اساس نگاه تجاری خود بیشتر به دنبال حمایت از متحدان خود در این منطقه در جهت کسب منافع آمریکا است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام