کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 19 تیر 1399   Thursday 9 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 مرداد 1394

صفحه خبر: زندگی

مطالعات محققان دانشگاه استنفورد نشان می دهد که کمبود یک هورمون، مهمترین عامل مشکلات اجتماعی کودکان مبتلا به اوتیسم است.به گزارش ایرنا ، یکی از مهمترین مشکلات این کودکان، عدم توانایی تفسیر حالات صورت و برقراری ارتباط چشمی است. مطالعات نشان می دهد که عامل این اختلال، کمبود هورمون وازوپرسین، یک نوروپپتید موجود در مغز است. این هورمون، پروتئینی شبیه به مولکول است که سبب می شود سلول های عصبی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. یکی دیگر از وظایف این هورمون، تنظیم فشار خون است.عملکرد این هورمون دقیقا مشابه "اکسی توسین" است. اکسی توسین ،نوروپپتید دیگری است که رفتارهای اجتماعی را تنظیم می کند. محققان بر این باورند که این یافته، راه های درمانی توانمندی را برای حل مشکلات کودکان مبتلا به اوتیسم فراهم می کند.اوتیسم یک اختلال عصبی است که عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. این معلولیت رشدی معمولا در سه سال اول زندگی به طور کامل آشکار می شود. معمولا این سه سال اول، دوره طلایی قلمداد می شود و چنانچه در این دوره مربیان و والدین کودک این عارضه را شناسایی کنند و در صورت درمان و رسیدگی می توان کودک را به مدرسه فرستاد و مهارت های زیادی را به او آموخت. در حال حاضر هیچ آزمایش قابل اعتمادی برای تشخیص این اختلال وجود ندارد و با غربالگری رشد شاید بتوان برخی علایم را تشخیص داد.
رشد دادن مینی‌مغز از سلول‌های پوستی
بیماران اوتیسمی
محققان دانشگاه ییل به منظور درک مکانیسم‌های موجود در پس بیماری اوتیسم، مغزهای انسانی مینیاتوری را با استفاده از سلول‌های پوستی بیماران اوتیسمی رشد داده‌اند.به گزارش ایسنا، بررسی این مغزها نشان داده‌ نوعی جهش ژنتیکی موجب می‌شود مغز، بیش از حد نورون‌های مهاری (inhibitory) تولید کند و این امر بر چگونگی مخابره‌شدن سیگنال‌ها در درون این اندام اثر می‌گذارد. دانشمندان نمونه‌های سلول پوستی متعلق به چهار بیمار مبتلا به اوتیسم‌ را جمع‌آوری کردند و این افراد دارای مغزهای بزرگی بودند که این ویژگی یک پنجم بیماران مبتلا به اوتیسم است. محققان همچنین سلول‌های پوستی را به سلول‌های بنیادی تبدیل کردند و آنها را به شکل مغزهای مینیاتوری یا brai- organoids رشد دادند که این مینی‌مغزها رشد آغازین مغز واقعی انسان را تقلید می‌کردند. پس از اینکه این مینی‌مغزها به مدت یک ماه رشد کردند، محققان نوعی عدم‌تعادل را بین نورون‌های مهاری آنها مشاهده
کردند که سیگنال‌های مخابره‌شده در مغز را
تحت تاثیر قرار می‌دهد. چنین موضوعی به این دلیل
رخ داد که ژن‌های تولیدکننده نورون‌های مهاری
بیش از حد بیان شدند. دانشمندان با سرکوب‌کردن ژن
منفردی که بیش از حد بیان می‌شد، توانستند این عدم‌تعادل را تصحیح کنند و چنین موضوعی می‌تواند به درمان‌های امیدوارکننده برای اوتیسم بینجامد.چون محققان فقط چهار مینی‌مغز را رشد داده‌اند، تعمیم‌دادن این یافته‌ها به تمامی بیماران اوتیسمی مشکل است. تیم علمی به دنبال بررسی بیشتر جهش‌هایی است که موجب بیان ژن تغییریافته در نورون‌های مهاری مغز می‌شوند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام