کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 12 خرداد 1399   Monday 1 June 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 تیر 1395

صفحه خبر: صفحه یک

حضور مردم در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی همواره بهترین راهکار برای «تغییر» به شمار می رود. چه از طریق صندوق‌های رای باشد، چه به طور خاص در کف خیابان صرفاً جهت مقابله با کودتای نظامی نامشروع.
کودتای ناکام نظامی در ترکیه تنها با حضور مردم بود که خنثی شد و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بازگشت به قدرت را مدیون مردمی خواهد بود که در حمایت از دموکراسی به خیابان‌ها آمدند و مقابل نظامیان ایستادند.
اما به نظر می رسد اردوغان که همواره حمایت آمریکا را پشت خود داشته است، باید از این کودتا و نحوه مواجهه سران دیگر کشورها با آن، پیام‌های قابل تاملی دریافت کند.
در زمانی که ارتش کنترل دو شهر استانبول و آنکارا را به دست گرفت و همگی از موفقیت کودتا سخن می گفتند، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی متحدان اصلی ترکیه، مواضع قابل تاملی اتخاذ کردند.
جان کری در خصوص کودتا در ترکیه گفت: « در جریان جزییات تحولات ترکیه نیستم اما امیدوارم که این کشور صلح و ثبات داشته باشد.»
از سوی دیگر عادل الجبیر نیز در مواجهه با کودتا علیه دولت متحد خود گفت: «دخالت نمی کنیم!»
در واقع مواضع آمریکا و عربستان دراین خصوص نشان داد آن‌ها حمایت جدی خود را از دولت اردوغان اعلام نکرده اند و به دنبال این بودند که اگر کودتا موفقیت آمیز بود به نوعی کنترل شرایط پسا کودتا را به عهده گرفته و صحنه را به سود خود صحنه آرایی کنند.
به نوعی این دو کشور در شرایط فوق بحرانی، پشت متحد خود را خالی کردند. این در حالی است که اردوغان از جامعه جهانی درخواست کمک کرده بود.
اظهار نظر جان کری و عادل الجبیر را زمانی که در کنار اعلام مواضع سران دیگر کشورها قرار می دهیم، بی تفاوتی آمریکا و عربستان نسبت به یکی از متحدان اصلی خود در خاورمیانه را دو چندان می کند.
به خصوص که می بینیم قطر، دیگر متحد دولت اردوغان در حین کودتای نظامی در ترکیه حمایت قاطع خود از دولت قانونی ترکیه را اعلام و برای فرستادن نیروی نظامی در ترکیه برای مقابله با کودتا اظهار آمادگی می‌کند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در مواجهه با کودتای نظامی در ترکیه در پیامی توییتری گفت: «عمیقاً درباره بحران ترکیه نگران هستم. ثبات، دموکراسی و امنیت مردم ترکیه اهمیت بسیاری دارد. اتحاد و هوشیاری بسیار ضروری هستند.»
این در حالی است که دولت جمهوری اسلامی ایران و ترکیه ضمن روابط خوبی که با هم دارند اما در مسائل مختلفی از جمله موضوع استراتژِیک سوریه با هم اختلافات اساسی و بسیار جدی دارند.
ترکیه در اتحاد با عربستان و آمریکا نقشی در مقابل ایران در منطقه ایفا می نماید. بدیهی است ترکیه و عربستان به دنبال کمرنگ کردن نقش ایران در تحولات منطقه هستند.
به نظر می رسد رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که در چند ساعت بحرانی، قدرت خود را به یغما رفته می دید باید از کودتا علیه دولت خود پیام‌های بسیار مهمی فراتر از شرایط داخلی کشورش دریافت کند. شاید مهم ترین پیام این باشد که اردوغان باید یک بازنگری جدی در سیاست‌های منطقه ای و چگونگی روابط دیپلماتیک با دیگر کشورها صورت دهد.
نحوه مواجهه آمریکا و عربستان با کودتا در ترکیه نشان داد که اتحاد این دو کشور با دولت اردوغان استراتژِیک نبوده و آن‌ها به گونه‌ای به دنبال تضعیف پنهانی ترکیه هستند. به عقیده نویسنده این سطور رابطه آمریکا و عربستان با ترکیه «اتحاد ظاهری – تخاصم پنهانی» می‌باشد. در واقع اهداف مشترک مقطعی، این کشورها را به هم نزدیک کرده است. اردوغان با بازنگری جدی در سیاست خارجی خود شاید بتواند حساب دیگری با ایران پایه ریزی کرده و طعم اتحاد واقعی و استراتژیک را با همسایه دیرین خود بچشد که قطع به یقین این اتحاد می‌تواند نقشه جدیدی را در خاورمیانه ترسیم نماید. نقشه‌ای که پایه‌های آن با چرخش ملایم ترکیه از موضع اتحاد ظاهری با عربستان سعودی به سوی اتحاد استراتژیک با ایران شکل خواهد گرفت. به طور حتم از پیامدهای این اتحاد استراتژیک می‌توان به مقابله جدی با خشونت و افراط گرایی بی سابقه در خاورمیانه امید داشت. افراط گرایی که با چرخش ترکیه به سوی ایران در منطقه، عربستان و شرکایش، خود را در حمایت پنهانی از آن تنهاتر خواهند دید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام