کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 12 آذر 1399   Wednesday 2 December 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 تیر 1399

صفحه خبر: زندگی

گروهی از پژوهشگران در بررسی جدید خود دریافتند که شاید نوعی از نانوذرات منحصر بفرد بتوانند با مهار رشد تومور، به درمان سرطان کمک کنند. به گزارش ایسنا ، این نانوذرات را "دنیل هایز"، استادیار مهندسی پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا ابداع کرده است.
نانوذراتی که هایز ابداع کرده، شیمی خاصی دارند که به مولکول‌های میکروآران‌ای امکان می‌دهد تا به آنها متصل شوند. میکروآران‌ای، مولکولی است که اگر با آران‌ای پیام‌رسان جفت شود، عملکرد آن را متوقف می‌کند. این کار می‌تواند امکان ایجاد پروتئینی را که برای زنده ماندن سلول سرطانی لازم است، از آران‌ای پیام‌رسان بگیرد.پژوهشگران در این پروژه، نانوذرات را با تزریق وریدی به سلول‌های سرطانی موش‌ها رساندند. پس از رسیدن نانوذرات به محل سرطان، پژوهشگران از یک طول موج خاص نور استفاده کردند تا میکروآران‌ای را از نانوذرات جدا کنند. سپس میکروآران‌ای در سلول سرطانی با آران‌ای پیام‌رسان جفت شد و آران‌ای پیام‌رسان را از ساخت پروتئین بازداشت. پس از همه این مراحل نهایتا سلول سرطانی از بین رفت."آدام گلیک" از پژوهشگران این پروژه گفت: به جای استفاده از روش‌های متداول و رو به رو شدن با عوارض جانبی آن، می‌توان میکروآران‌ای را به واسطه قرار دادن آن در معرض نور، به قسمت خاصی از بافت بدن رساند.هایز گفت: میکروآران‌ای می‌تواند اثرات متفاوتی بر بافت‌های گوناگون داشته باشد و به عوارض جانبی ناخواسته‌ای منجر شود. با فعال کردن میکروآران‌ای فقط در محل قرار گرفتن تومور، می‌توان این عوارض جانبی را کاهش و تاثیر درمان را افزایش داد.پژوهشگران این روش را روی تومورهای پوست ۲۰ موش به کار گرفتند و از نانوذرات و تابش امواج نور استفاده کردند. تومورها بین ‌۲۴ تا ۴۸ ساعت، به طور کامل از بین رفتند و دوباره رشد نکردند.گلیک افزود: ما در نظر داریم تا این روش را بیشتر ارتقا بدهیم و از آن برای درمان تومور سرطان‌های دیگر نیز استفاده
کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام