کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 آبان 1399   Sunday 25 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 اسفند 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: می‌گویند روزگاری به دلیل خدماتش محبوب بود اما طمع قدرت و 20سال نشستن بر کرسی ریاست جمهوری تصویر دیگری از او در اذهان مردمان الجزایر ساخت. آری سخن از عبدالعزیر بوتفلیقه رئیس‌جمهور است که به تازگی به دنبال اعتراضات مدنی و عاری از خشونت شهروندان الجزایری به خواست عمومی تن داد و از کاندیداتوری در انتخابات این کشور انصراف داد. کناره گیری او از انتخابات، تعجب بسیاری از کشورها به ویژه منطقه را برانگیخت اما ایمانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه آن را ستود و اعلام کناره گیری بوتفلیقه از انتخابات را فصلی تازه در تاریخ این کشور خواند. از این رو، بازگشت آرامش به الجزایر پس از اعتراضات چند روزه در حالی است که بحران در ونزوئلا پس از سالها همچنان ادامه دارد و این وضعیت حتی به کشتار تعداد بسیاری از شهروند ونزوئلایی و مهاجرت سه میلیون نفر از آنها به کشورهای دیگر انجامید. اما با این همه مادورو خیال کوتاه آمدن در برابر خواست عمومی را ندارد. از این رو، به نظر می‌رسد آنچه که اعتراضات آرام و مدنی الجزایر را به یک روند سازنده تبدیل کرده و در مقابل اعتراضات در ونزوئلا را به بحرانی طولانی مدت آنهم با دخالت سایر کشورها مبدل ساخته است؛ نخست احترام به قانون اساسی و سپس تسلیم شدن در برابر خواست عمومی در الجزایر است که باید چگونگی برخورد با اعتراضات در الجزایر و اصلاحات بدون هزینه در این کشور به تعبیر علی بیگدلی به الگویی سازنده برای سایر کشورها تبدیل شود. به ویژه ونزوئلا و کشورهای خاورمیانه باید از الجزیره درس عبرت بگیرند و بدانند که در پناه هیچ استدلالی نمی‌توان رای مردم را نادیده گرفت.

> چرا اعتراضات در الجزایر؟
زمان چندانی از اعتراضات مدنی در الجزایر نمی‌گذرد. در واقع اعتراضات در این کشور طی هفته‌های اخیر به دنبال اعلام کاندیداتوری عبدالعزیز بوتفلیقه بیمار و 84 ساله از سوی حزب "جبهه آزادی‌بخش ملی" آغاز شد. حال آنکه او در ماه گذشته در بیمارستانی در سوئیس بستری بود و تقریباً در کما به سر می‌برد، اما با این همه، بوتفلیقه برای بار پنجم به دنبال نشستن بر تاج و تخت ریاست جمهوری در الجزایر بود که این مسئله و نیز شرایط سخت اقتصادی در دوران او آنهم به دلیل تفکر سوسیالیستی و ناتوانی ناشی از بیماری در اداره کشور به اعتراض گسترده اما مدنی بخش‌های وسیعی از جامعه الجزایر به ویژه معلمان، استادان و دانشجویان منجر گشت. از این رو، به دنبال این اعتراضات بسیاری از فروشگاه‌ها تعطیل و حرکت قطارها تعلیق گردید. دو حزب مخالف دولت نیز اعلام کردند که انتخابات ریاست جمهوری را که قرار بود حدود پنج هفته دیگر برگزار شود، تحریم می‌کنند. قضات الجزایر هم مخالفت خود را با پنجمین نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه اعلام کردند و گفتند حاضر به نظارت بر روند انتخابات ریاست جمهوری نیستند چون آن را مخالف اراده ملت الجزایر می‌دانند.

> کناره گیری بوتفلیقه از کاندیداتوری
علیرغم اینکه سخنگوی ریاست جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که اگر بوتفلیقه بار دیگر انتخاب شود بعد از یک سال دوباره انتخابات برگزار می‌کند، اما این وعده باعث فروکش‌کردن اعتراض‌ها نشد. به همین دلیل عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری این کشور یک روز پس از بازگشت از سفر درمانی‌اش یعنی سوئیس، اعلام کرد که از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری برای پنجمین دوره متوالی کنار کشیده است. او همچنین افزود: انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود ماه آینده میلادی برگزار شود، به تعویق می‌افتد.

> الجزایر در حال ورود به مرحله سازنده
به دنبال اعلام انصراف عبد العزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری الجزایر از کاندیداتوری، او عصر دوشنبه میزبان اخضر ابراهیمی، دیپلماتیک کهنه کار این کشور بود. اخضر ابراهیمی پس از دیدار با بوتفلیقه اظهار کرد: با توجه به شرایطی که در حال حاضر کشور دارد، بوتفلیقه مرا در جریان اتفاقات جاری الجزایر و تصمیمات مهمی که قصد اتخاذ آنها را دارد، قرار داد. او ضمن ابراز خوش‌بینی خود نسبت به این تحولات، گفت: صدای مردم به ویژه جوانان شنیده شده است و یک مرحله جدید و سازنده که بسیاری از مشکلات ما را رفع کند، خیلی زود آغاز خواهد شد. این چهره دیپلمات الجزایری از عملکرد جوانان این کشور در طول اعتراضات تقدیر کرد و گفت: جوانانی که در خیابان‌های کشور حضور یافتند، مسئولانه رفتار کردند به شکلی که شگفتی همه را در داخل و خارج این کشور در پی داشت. ابراهیمی در ادامه تاکید کرد: ما این بحران را به یک اتفاق سازنده تبدیل می‌کنیم.

> ادامه بحران در ونزوئلا برخلاف الجزایر
اعتراضات مدنی در الجزایر و بازگشت آرامش به این کشور آنهم به دنبال اعلام انصراف رئیس‌جمهور 84 ساله الجزایر از کاندیداتوری در انتخابات در حالی است که بحران در ونزوئلا همچنان ادامه دارد و اعتراضاتش طی روزهای اخیر به کاراکاس رسید. در واقع برخلاف الجزایر، بحران در ونزوئلا سال‌هاست به دلیل وضعیت ناگوار اقتصادی ادامه دارد، تظاهرات و تجمعات مخالفان دولت در موارد بسیاری به خشونت کشیده شده و ده‌ها تن نیز جان خود را در این اعتراضات از دست داده‌اند. طی هفته‌های گذشته و پس از آنکه در یک اقدام مداخله جویانه آمریکا و بیش از ۵۰ کشور دیگر، ریاست‌جمهوری گوایدو رهبر مخالفان دولت این کشور را به‌رسمیت شناخته‌اند، اعتراضات نیز وارد مرحله تازه‌ای شده‌است و این روزها شهروندان ونزوئلایی در اعتراض به قطع برق علیه مادورو به خیابان‌ها ریخته‌اند. با این همه حاکمان در الجزایر با خرد جمعی موفق به حل بحران و بازگرداندن آرامش به کشورشان شدند اما مادورو هنوز نتوانسته این بحران چند ساله را در ونزوئلا حل کند تا آنجا که پای بسیاری از کشورها به ویژه آمریکا را به این بحران کشاند.
این در حالی است که آمریکا با دخالت در امور داخلی ونزوئلا باعث شده اوضاع پیچیده‌تر شود. درحالی که قشرهایی از مردم این کشور به عملکرد مادورو انتقاد دارند ولی عملا خواهان پذیرش دخالت خارجی‌ها از جمله آمریکایی‌ها هم نیستند و این را عامل ناآرامی‌ها در ونزوئلا می‌دانند.

> تفاوت اعتراضات الجزایر با ونزوئلا
چگونگی برخورد رهبران الجزایری به خوبی نشان داد که در این کشور برخلاف ونزوئلا، قانون و خرد جمعی حکمفرماست. از همین رو حاکمان الجزایر بسیار سریع می‌توانند بر بحران کشور غلبه کنند که این خود حکایت از تفاوت اساسی این کشور با ونزوئلا دارد. به عبارتی انصراف کاندیداتوری رئیس‌جمهور این کشور از انتخابات به دنبال اعتراضات عاری از خشونت الجزایر نیک نشان داد که می‌توان بدون کمترین هزینه‌ای اصلاحات ایجاد کرد و به خواست عمومی تن داد. به همین دلیل هم است که اخضر ابراهیمی دیپلمات کهنه کار الجزایری می‌گوید: «جوانانی که در خیابان‌های کشور حضور یافتند، مسئولانه رفتار کردند به شکلی که شگفتی همه را در داخل و خارج این کشور در پی داشت. ابراهیمی در ادامه تاکید کرد: ما این بحران را به یک اتفاق سازنده تبدیل می‌کنیم.» چراکه در اعتراضات چند روزه الجزایر، همواره تنها یک صدا از سوی جوانان الجزایری شنیده شده است و آنهم « سلمیه- سلمیه» به عبارتی آرام و بی‌خشونت. حال آنکه اعتراضات در ونزوئلا نه تنها که تاکنون نتیجه‌ای به دنبال نداشت بلکه طی سال‌های گذشته تا به امروز ده‌ها شهروند ونزوئلایی در این اعتراضات کشته شدند. اما حاکمان الجزایری موفق شدند بدون کمترین خشونت و به دور از دخالت نیروهای خارجی، مردم معترض را آرام سازند و درصدد تبدیل این اعتراضات به یک روند سازنده در این کشور هستند. در حالی که اگر مادورو به صدای مخالفان گوش فرا می‌داد و با احترام به خواست عمومی از قدرت کناره‌گیری می‌کرد، اکنون پای آمریکا به مسائل داخلی این کشور باز نمی‌شد و اعتراضات در ونزوئلا به یک بحران جدی تبدیل نمی‌گردید.

> الجزایری‌ها به دنبال انطباق با نظام جهانی
علی بیگدلی کارشناس و تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره بازگشت آرامش به الجزایر و ادامه بحران در ونزوئلا به آفتاب یزد گفت: عمر سیاسی بوتفلیقه به دلیل بیماری به سر رسیده بود. تفکرات سوسیالیستی او طی سالهای گذشته الجزایر را ساخت و باعث نوسازی و تجدد این کشور شد اما نسل جوان دیگر نه سالهای استقلال این کشور را به خاطر دارد و نه دیگر شخصیت‌های 50 سال پیش را قبول دارد بلکه به دنبال شیوه دیگری از زندگی است که قابلیت انطباق و برابری با نظام بین المللی را داشته باشد. او افزود: بوتفلیقه در پی اعتراضات عمومی در این کشور به خواست مردمش تن داد و از کاندیداتوری مجدد در انتخابات الجزایر انصراف داد. او خدمات بسیار زیادی به مردمش ارائه داد و هرگز منش دیکتاتور‌گونه نداشت بلکه برعکس در نزد افکار عمومی کشورش بسیار محبوب بود. این تحلیلگر مسائل بین الملل ادامه داد: او نخست به دلیل بیماری و سپس اعتراض نسبت به کاندیداتوری مجددش و تفکرات سوسیالیستی ناگزیر به انصراف شد. نسل جوان الجزایر به دنبال تفکر و ساختار نو و مدرن در این‌کشور هستند. به دنبال تحولات آتی در این کشور، احتمالا بسیاری از الجزایری‌های خارج از کشور به الجزیره بازگردند و الجزایر یک مسیر جدید را آغاز کند.

> ترامپ در حال سرکوب سوسیالیست
این تحلیلگر مسائل بین الملل با بیان اینکه وضعیت ونزوئلا با الجزایر کاملا متفاوت است، گفت: تفکرات سوسیالیستی در ونزوئلا دیگر برای شهروندان این کشور قابل قبول نیست. از این رو، با توجه به نشانه‌ها و علائمی که در ونزوئلا به چشم می‌خورد به نظر نمی‌رسد که دیگر مادورو بتواند دوام بیاورد. بیگدلی ادامه داد: اگر چاوز توانست چند سال در ریاست جمهوری دوام بیاورد به این دلیل بود که او ونزوئلا را از نخستین کودتا در دوره خودش خارج کرد. اما مادورو توانایی چاوز را ندارد و به هیچ روی قادر به رویارویی در برابر امواج جدید نیست. او افزود: علاوه بر ونزوئلا دوکشور دیگر کوبا و نیکاراگوئه نیز همچنان به شیوه سوسیالیستی اداره می‌شوند. حال آنکه تفکرات راست افراطی ترامپ، بنیان سوسیالیست را در آمریکای لاتین که حیاط خلوت ایالات متحده است را بر می‌چیند. این استاد دانشگاه اظهار کرد: تلاش ترامپ برای برچیدن بنیان سوسیالیست در آمریکای لاتین در شرایطی رو به وقوع است که سندرز را به سوسیالیستونی متهم می‌کنند. در واقع حاکمان در کاخ سفید در حال سرکوب سوسیالیسم در ایالات متحده و همچنین آمریکای لاتین هستند.

> الجزیره الگویی سازنده برای سایر کشورها
بیگدلی با اشاره به اینکه در بحران ونزوئلا همچنان‌اندیشه و ایدئولوژی سوسیالیستی وجود دارد در حالیکه در الجزایر دیگر خبری از‌اندیشه و ایدئولوژی سوسیالیستی نیست، گفت: در الجزایر نسل جوانش به دنبال نوسازی این کشور هستند اما در ونزوئلا همچنان شاهد حکمرانی چنین‌اندیشه‌ای هستیم. او افزود: الجزایر یک‌کشور سکولار است و از درون یک انقلاب خارج شده است، این انقلاب شکل جنبش‌های آزادی بخش را داشت و طی 10 سال جنگ حدود یک میلیون نفر جمعیت خود را از دست داد. به همین دلیل هم محبوبیت بسیار بالایی در فضای دانشجویی دارد. این استاد دانشگاه اظهار کرد: الجزایر برخلاف برخی از کشورهای خاورمیانه هرگز دارای قدرت دیکتاتوری نبوده و همچنین از یک فرهنگ غنی برخوردار است. از این رو، تفاوت بسیاری میان الجزایر و ونزوئلا حتی در نوع اعتراضات و چگونگی برخورد با آن وجود دارد، این مهم ناشی از فهم و درایتی است که در رهبران الجزایر وجود دارد که بدون هیچ خونریزی و خشونتی به بحران سیاسی پایان می‌دهند و از قدرت کناره‌گیری می‌کنند. بیگدلی در پایان‌گفت: در اعتراضات اخیر الجزایر، به هیچ روی به بوتفلیقه بی احترامی نشده اما دیگر عمر سیاسی‌اش به پایان رسیده است. از این رو، چگونگی برخورد با اعتراضات در الجزایر می‌تواند الگویی سازنده برای برخی کشورها باشد. ونزوئلا بداند که در پناه هیچ استدلالی نمی‌توان رای مردم را نادیده گرفت.
از سوی دیگر نباید فراموش کرد که دخالت خارجی نمی‌تواند برای یک ملت و کشور خوشبختی بیاورد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام