کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 فروردین 1400   Monday 12 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 12 آبان 1397

صفحه خبر: اجتماعی

خیلی وقت است که بار اصلی تفکیک زباله‌های تهران بر دوش کودکانی است که در معرض ابتلا به بیماری‌های عفونی و آزار جنسی قرار دارند و سود این کار پرمشقت همچنان نصیب مافیای زباله می‌شود! این در حالی است که خیابان‌ها‌ی تهران پر از تصویر تلخ کودکانی است که در میان زباله‌ها‌ دنبال نان و زندگی می‌گردند. آنها که آرزوی کودکی شان این است که وقتی دستشان تا نیمه در زباله است جسم تیزی دستان کوچک شان را نبرد. کار کودکان کمتر از ۱۵سال و نوجوانان ۱۵ تا ۱۸سال در مشاغل سخت و زیان‌بار ممنوع است اما کودکان بدون دستکش دستان خود را درون سطل‌های زباله می‌کنند در حالی که تیغ، سرنگ و انواع مواد آلوده موجود در این سطل‌ها ممکن است هزاران بیماری را به آنها منتقل کند.
مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: مشاهدات ما نشان می‌دهد با توجه به گرانی‌ها‌ و شرایط اقتصادی طی یک سال اخیر تعداد کودکان زباله گرد ایرانی در حال
افزایش است.
به گزارش برنا، فرشید یزدانی درباره وضعیت کودکان کار در خیابان در فصل سرد سال گفت: این کودکان با توجه به محدودیت‌ها‌یی که در زمینه پوشاک و غذای گرم دارند فشارهای بیشتر و متفاوت تری را تجربه می‌کنند و دچار سرماخوردگی و بیماری‌ها‌ی عفونی می‌شوند.
وی با بیان اینکه کودکان زباله گرد بدون در دست داشتن دستکش موظف به جمع آوری پسماند و تفکیک زباله خشک و تر از یکدیگر هستند، لذا بیشتر دچار بیماری می‌شوند، ادامه داد: این کودکان در اماکن بسیار ناامن اسکان داده شده و در تمام فصول دچار رنج و زحمت می‌شوند، آنها معمولا در کانکس‌ها‌یی که در محل تجمیع زباله‌ها‌ مستقر شده اند، زندگی می‌کنند که این طبیعتا باعث فشار جسمی و بیماری بیشتر و متفاوت تر خواهد بود.
مدیرعامل انجمن حمایت ازحقوق کودکان با تاکید بر اینکه بهزیستی توان و برنامه‌ای برای حمایت ریشه‌ای از این کودکان ندارد، اظهار کرد: کودکان زباله گرد زیر مجموعه شهرداری هستند، یعنی برخی پیمانکاران شهرداری این کودکان را به دلیل سودی که از ناحیه آنها نصیب شان می‌شود به کار می‌گیرند، زیرا کودکان با دستمزد پایین تر زباله ارزشمند را جمع آوری و تفکیک می‌کنند که این موضوع سود بالایی را برای آنها به دنبال دارد، لذا این نهاد نیز نه برنامه‌ای دارد و نه حتی به این کودکان فکر می‌کند بلکه بیشتر به سودی که از ناحیه کودکان زباله گرد عایدشان می‌شود، توجه می‌کنند، زیرا اگر به این موضوع فکر کنند دیگر کودک زباله گردی نخواهیم داشت.

> کودکان کار متولی ندارند
وی با بیان اینکه بهزیستی همواره اعلام کرده که متولی کودکان کار نیست، افزود: شریعتمداری وزیر رفاه نیز اعلام کرد که هیچ کس مسئولیت کار کودکان را بر عهده نمی‌گیرد لذا به نظر می‌آید این گام باید توسط وزارت رفاه به عنوان وزارتخانه‌ای که مسئول 3 موضوع اجتماعی در کشور را برعهده دارد، برداشته شود.
یزدانی با اشاره به اینکه آمار خاصی از بیماری یا مرگ و میر کودکان کار در خیابان، طی فصل سرد سال وجود ندارد، عنوان کرد: این امر طبیعی است که وقتی کودکی در زمستان و سرما در حال کار یا جمع آوری زباله است یخ بزند و دچار بیماری جدی شود، بنابراین شریعتمداری باید به عنوان یک گام مهم به حوزه آسیب‌ها‌ی کودکان و خصوصان کودکان کار وارد شود. بدترین نوع آسیب به کودکان، کار کودکان در خیابان و از همه بدتر زباله گردی آنان است،در میان کودکان کار بدترین شرایط را کودکان زباله گرد دارند.
این فعال حقوق کودک با اشاره به اینکه کودکان زباله گرد 3 گروه هستند، خاطرنشان کرد: یک گروه بچه‌ها‌ی افغانستانی هستند که برای جمع آوری زباله به پیمانکاران شهرداری اجاره داده می‌شوند، بخش دیگر کودکان ایرانی هستند که بخشی از آنها در کنار خانواده زباله جمع کرده و حتی زباله‌ها‌ را برای تفکیک به محل زندگی خود می‌برند، بخش دیگر نیز کودکان ایرانی هستند که از سایر شهرها به تهران مهاجرت می‌کنند آنها نیز یا داخل کمپ‌ها‌ی جمع آوری زباله زندگی می‌کنند یا اینکه در کنار آشنایان خود مستقر شده‌اند. عمده کودکان زباله گرد پسر هستند و دختران کودک به ندرت در حال زباله گردی
دیده می‌شوند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام