کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 15 فروردین 1399   Friday 3 April 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 31 تیر 1394

صفحه خبر: زندگی

محمدصادق مشایخ کارشناس اقتصادی- فلاسفه یونانی، از سقراط تا افلاطون و ارسطو، هرگز فکر نمی‌کردند که روزی یونان به زوالی بیفتد که هیچ فیلسوف دیگری نه مارکس، نه هگل و نه فردی مثل لنین بتوانند وضعش را دگرگون کنند. عضویت در ناتو گرچه فرصت مغتنمی بود تا یونان یک کشور مدرن مصنوعی تابع مدرنیته آمریکا بشود، اما همین امر هم میسور نبود تا این کشور به Republican یا مدینه فاضله برسد. بیش از سه دهه گذشته روشنفکران یونان در آرزوی، مسکویچ شدن بودند.
فکر می‌کردند که با پناه بردن به اردوگاه چپ، سوسیالیزم کارساز شده و آنها را از فقر و فاصله طبقاتی فاحش زیرسایه ارتباط با غرب نجات خواهد داد. آقای پوتین پنجاه میلیارد دلار برای برگزاری المپیک زمستانی سوچی هزینه کرد تا توجه دنیا را به سوی پایگاه جدید پولیت بورو جلب کند، در این راه حتی خطرات انفجار مهیب را به جان خرید و عاقبت کارش به جایی رسید که در گردهمایی گروه هشت در استرالیا با بی‌توجهی هفت عضو دیگر مواجه شد.
اکنون رهبر حزب سیریزای یونان آقای الکس سیپارس در یک انتخابات متفاوت و جنجالی به ریاست دولت یونان انتخاب شد و باز امیدهای کهنه جوانان قدیم و متفکران جدید را زنده کرد که به مدینه فاضله نزدیک شده و به زودی درب‌های باغ‌های سبز آن به سوی مردم تحت فشار اقتصادی منبعث از
افراط گرایی دویدن در میدان توانمند اتحادیه اروپا به رهبری آنگلا مرکل باز خواهد شد. غافل از اینکه بازپرداخت بدهی 220 میلیارد دلاری وام‌های عمدتا مربوط به آلمان چیز دست کمی نیست و باید قطعا پرداخت شود و در غیر این صورت فشار حاصل از این بار اقتصادی، نه تنها وزیر اقتصاد را بلکه به زودی نخست وزیر بی‌تجربه جوان را مجبور به استعفا خواهد کرد تا بار دیگر یک دولتمرد متمایل به غرب بر سر کار بیاید و این لحظه‌ای است که تا آینده‌ای نامعلوم، هیچ بذرچپی در اروپا رشد نخواهد کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام