کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 بهمن 1399   Thursday 21 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 آبان 1399

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: روزی نیست که در دوسوی جامعه ی رسانه‌ای کشور، شاهد دوگانه «بایدن ـ ترامپ» نباشیم. کیهان تیتر می‌زند:« بزک‌کنندگان بایدن معلولیت ذهنی دارند یا ماموریت؟!»، سید حسین موسویان، تحلیلگر سیاست خارجی می‌گوید:« مذاکره با قاتل سردار سلیمانی سخت‌تر از مذاکره با بایدن است»، یک روزنامه ی محافظه کار، روزنامه‌ای با رویکرد اصلاح‌طلبانه را متهم به بازگشایی «ستاد انتخاباتی بایدن در تهران» می‌کند و آن یکی سایت اصلاح‌طلب از تاثیر انتخابات آمریکا بر همه ی جهان می‌نویسد.
حق با کیست، کدام جناح درست می‌گوید و نظائر این گونه بحث‌ها نه مال این جا است و نه هدف نویسنده از درج این نوشتار اما پرخاش و پریدن‌های گاه به گاه باعث شد تا چند جمله به رشته ی تحریر در آید:
ـ اول این که؛ یک قاعده عقلی و مشهور با این عنوان هست که؛ اثبات شیء نفی ماعدا نمی‌کند. به عبارت ساده یعنی؛ بودن چیزی، دلیل نبودن چیز دیگر نیست. به عبارت دیگر، وقتی شما از چیزی تعریف می‌نمایید، این بدان معنا نمی‌باشد که شما با متضاد یا مخالف آن چیز مخالفید. برعکس نیز، زمانی که شما از چیزی انتقاد می‌نمایید یا آن را نفی می‌کنید، این بدان معنا نیست که در صدد اثبات مخالف یا متضاد با آن چیز می‌باشید. بلکه مسئله شما تنها همان چیز است و تمجید، نقد و نفی یک چیز، مسئله‌ای دیگر را در بر نمی‌گیرد.
ـ دو دیگر این که؛ پاسخ تحلیل را باید با تحلیل داد به عبارتی روشن، وقتی یک روزنامه، رسانه یا شخصیت در قالب نوشتاری به این نتیجه می‌رسد که در این برهه، روی کار آمدن فلان جناح سیاسی می‌تواند بر روند سیاست خارجی ما تاثیر مثبت‌تری داشته باشد در مقام مواجهه و حتی تقابل می‌توان در یادداشتی و تحلیلی به اثبات رساند که نه! آن جناح دیگر بنابر این دلایل شاید بهتر نیز باشد این روش بسیار خردمندانه‌تر است تا یک روزنامه شخصیت و حتی جناح سیاسی را متهم به جانبداری، نفوذی، ستاد انتخاباتی یک سوی دشمن و... متهم کنیم.
ـ حق است روزنامه‌های محافظه کاری که فلان روزنامه ی اصلاح‌طلب یا شخصیت معتدل را به جانبداری از «بایدن» متهم می‌کنند در نظر داشته باشند که شاید طرف مقابل در خلوت بدان بیندیشد که نکند فلانی همچنان خواهان روی کار ماندن ترامپ باشد این همان روشی است که دقیقا روزنامه‌های محافظه کار در پیش گرفته اند!
ـ نکته‌ مهم این که؛ از یک سو می‌نویسند:«انتخابات آمریکا بر سیاست‌ها و خط مشی‌های جمهوری اسلامی ایران هیچ تاثیری ندارد» از سوی دیگر به کسانی که بایدن را بهتر از ترامپ می‌دانند خرده می‌گیرند که شده‌اید عمله جور و ستاد انتخاباتی! اگر انتخابات آمریکا هیچ تاثیری بر روند امور در جمهوری اسلامی ایران ندارد که دارد! خویشتندار باشید و اجازه دهید تحلیل خودش را ارائه دهد در نهایت یا ترامپ رئیس جمهور می‌شود یا بایدن دست آخر بگویید این و آن ندارد دشمن دشمن است و برای ما جمهوری خواه و دموکرات یکسان
است.
نکته مهم‌تر از همه این مباحث؛ در کشوری دیگر می‌خواهد انتخابات برگزار شود در ایران این و آن را به بند بکشیم که چرا گفت‌های آن یکی بهتر از این یکی است؟! این مسئله از سه صورت بیرون نیست:
یک/ از رئیس جمهور ماندن ترامپ خرسندتر هستید!
دو/ حرف خودتان که می‌گویید انتخابات آمریکا به ما ربطی ندارد را قبول ندارید
سه/اساساً با تحلیل و حرف منطقی مشکل دارید واگرنه پاسخ تحلیل، تحلیل است نه اتهام و افترا و پرخاش!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام