کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 06 آذر 1399   Thursday 26 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 خرداد 1399

صفحه خبر: سیاسی

یک حقوقدان تنقیح قوانین، نظارت، اصلاح قانون تجارت، انتخابات و... را از جمله مسایلی دانست که نمایندگان منتخب دور یازدهم مجلس شورای اسلامی باید در امر قانونگذاری به آن توجه کنند.
نبی الله احمدلو در گفت‌وگو با ایسنا، در ارایه پیشنهاد به نمایندگان منتخب مجلس یازدهم برای قانونگذاری، با بیان اینکه "اولین مورد انباشت قوانین در کشور است که نیاز به تنقیح قوانین دارد"، اظهار کرد: تنقیح قوانین بسیاری ضروری و لازم است چون در رابطه با قوانین در موضوعات مختلف مانند تجارت، گمرک، دادگستری و... انباشت قوانین داریم که به جای پیشرفت، پسرفت هم داشته‌اند، بنابراین تنقیح قوانین کاری ضروری است که باید انجام گیرد.
وی موضوع بعدی را مساله "نظارت" خواند و عنوان کرد: این موضوع بسیار مهمی است و امیدواریم نمایندگان جدید وارد بازی‌های سیاسی و جناحی نشوند و نظارت‌ها را بدون غل و غش انجام دهند و نگاه نکنند که چه کسی اعم از فامیل و آشنا یا عضو کدام جناح هست.
این حقوقدان "بازنگری در قانون امور صنفی" را یکی دیگر از پیشنهادات به مجلس یازدهم بیان کرد و گفت: با توجه به تجربیاتی که دارم این قانون نیاز به بازنگری دارد که البته بخشی از افزایش قیمت‌ها به بخش امور صنفی که اصناف تعیین می‌کنند برمی‌گردد. درست است که قانون بسیاری از کارها مانند نظارت و تعیین قیمت را به اصناف محول کرده ولی با احترامی که برای بسیاری از اصناف قائل هستیم، اما آنها نتوانستند وظیفه خود را انجام دهند و در تمام تصمیم‌گیری‌هایی که شورای رقابت و یا دستگاه حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کننده گرفته، به طور آشکار و ۹۰ درصد به نفع تولید کننده و برخلاف خواست ملت انجام پذیرفته که به نظر باید امور صنفی و نظر اتحادیه‌ها در قیمت‌ها بازنگری شود.
احمدلو ادامه داد: امروز روسای اتحادیه‌ها بالاترین و قدرتمندترین افراد در اصناف هستند که تعیین قیمت می‌کنند چون خودشان ذی نفع هستند و ثابت نکردند که اخلاقیات و انصاف را رعایت کرده‌اند، بنابراین این مساله حتما باید اصلاح شود چون در تعیین قیمت‌ها بسیار مهم بوده و از موضوعاتی مانند باندبازی و مسایل دیگر جلوگیری می‌کند.
وی موضوع دیگری که مجلس یازدهم باید در امر قانونگذاری
مد نظر قرار دهد را "اصلاح قانون انتخابات" دانست و خاطرنشان کرد:
با توجه به اینکه پذیرفته‌ایم که نظارت باید استصوابی باشد، اما باید چارچوبی برای آن تعریف و تعیین شود که حق افراد تضییع نشود. به هر حال هر کسی باید مطابق قانون عمل کند و با پذیرش قانون استصوابی باید سیستم‌ها و الگوهایی برای او تعریف شود که معلوم باشد این نظارت استصوابی بر چه مبنایی انجام گرفته است. با پذیرش این مساله که خیلی‌ها نظارت استصوابی را قبول ندارند، اما معتقدیم که باید پارامتر این نظارت معلوم و تعیین شود و قانون آن را به صراحت مشخص کند.
این حقوقدان با بیان اینکه "نیاز است که نظارت استصوابی حتما تعیین و تعریف شده و پارامترهای آن مشخص باشد"، خاطرنشان کرد: اینگونه نمی‌شود که شخصا بگویم این تشخیص من بوده، چون این مساله در حقوق ملت اشکال ایجاد می‌کند و بر خلاف حقوق ملت، انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان است.احمدلو با اشاره به موضوع تحقیق و تفحص توسط مجلس گفت: متاسفانه این موضوع عملی نمی‌شود و اگر مجلس می‌خواهد جایگاه خود را پیدا کند باید بدون توجه به جناح، گروه و افراد این کار را انجام دهد. به طور مثال در حال حاضر موضوع تحقیق و تفحص از شهرداری هنوز بلاتکلیف و لاینحل باقی مانده است.
وی با بیان اینکه "اعتقاد دارم که شوراهای شهر نتوانسته‌اند وظایف اصلی خود را انجام دهند"، گفت: نیاز است که مجلس آینده حتما تحقیق و تفحصی از شورای اسلامی شهر داشته باشد چون
خسارت‌های مالی فراوانی به مجلس وارد شده است و با توجه
به اینکه قانون است، اما ایرادات فراوانی داشته و به طور مثال
ساخت و سازها از طریق نفوذ شوراها انجام گرفته که نیاز دارد این بازنگری صورت گیرد، چون به نظرم این شورای شهر نیست بلکه شورای شهرداری است و این مساله باعث ورود ضررهای بسیاری به مردم و جامعه شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام