کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 07 آذر 1399   Friday 27 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 اسفند 1398

صفحه خبر: سیاسی

روسیه ریل عوض کرد!
آفتاب یزد- گروه سیاسی: وقتی دونالد ترامپ ایالات متحده را از برجام خارج کرد، حسن روحانی دقایقی بعد از تصمیم رئیس جمهور آمریکا بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و گفت این توافق با طرف‌های دیگر ادامه خواهد یافت. شاید این سیگنالی بود که سایر کشورهای درگیر در برجام به تهران فرستاده بودند، اروپا مصاحبه‌های پرتعداد فدریکا موگرینی مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا که تاکید داشت که جور نبود آمریکا در برجام را خواهد کشید و از طریق مکانیسم‌های مختلف مزایای اقتصادی را به ایران خواهد رساند. این درحالی بود که با خروج ایالات متحده شرکت‌های بزرگ همچون ایرباس در فروش هواپیما یا توتال در بخش نفت وگاز ایران را ترک کردند. اروپا تلاش کرد راه حلی بیابد ابتدا نامش اس پی وی بود، بعد به اینستکس تبدیل شد و در نهایت فعلا هیچ مکانیزمی کارساز نبوده مگر دور زدن تحریم‌ها از سوی خود ایران! در این میان یک بازیگر دیگر هم وجود دارد که تلاش کرده وسط بازی کند. روسیه یک پای برجام بوده و نشست‌های خبری مقامات این کشور نیز در طول حدود پنج سال اخیر پر از حمایت‌های زبانی از برجام است اما در مقام عمل آنها نیز همان راهی را رفته‌اند که غربی‌ها طی کردند. در تازه ترین مورد شرکت دولتی راه آهن روسیه عطای یک پروژه یک میلیارد و دویست میلیون یورویی را به لقایش بخشیده و از همکاری با ایران خودداری کرده است. شرکت دولتی راه‌آهن روسیه از پروژه عظیم برقی‌سازی راه‌آهن
گرمسار-‌‌اینچه‌برون با سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد یورو کنار کشید. خبرگزاری اینترفکس روسیه می‌گوید، که این شرکت از بیم تحریم‌های آمریکا پروژه را رها کرده است. عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی سابق ایران، تیرماه ۹۷ در مراسمی با حضور اولِگ بلوزروف، مدیرعامل شرکت راه‌آهن دولتی روسیه، از آغاز پروژه برقی‌سازی راه آهن گرمسار‌اینچه برون با سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد یورویی خبر داده بود. قرار بود ۸۵ درصد هزینه این پروژه توسط دولت روسیه فاینانس شود. قرارداد این پروژه نیز آذرماه سال ۹۴ امضا شده بود، اما تاکنون طرف روسی هیچ اقدامی انجام نداده است و البته آخرین اقدام آنها ترک این پروژه بود. نکته مهم در این مورد این است که طرف حساب بخش خصوصی روسیه نبوده که خارج شده بلکه این پروژه مستقیم از سوی دولت روسیه مورد حمایت بوده و امضا شده است. شرکت روسی قرار بود ظرفیت بارگیری این خط آهن را به ۱۰میلیون تن در سال افزایش دهد و سرعت حرکت قطار‌ها را به ۱۲۰ کیلومتر در ساعت برساند.
>بار اول نیست!
آذر سال 97 بود که رسانه روسی «ودوموستی» اعلام کرد که شرکت نفتی دولتی روسیه «روسنفت» از سرمایه‌گذاری 30 میلیارد دلاری در ایران عقب نشینی کرد، دلیل عدم تمایل روسنفت برای سرمایه‌گذاری در ایران، تمرکز روی اجرای یک پروژه جدید داخلی عنوان شده است. جالب آنکه قبل از این تصمیم، در تیر 97 وقتی علی اکبر ولایتی به مسکو سفر کرد، بعد از این خبر موضوعی رسانه‌ای شد که البته هیچگاه رنگ عمل به خود نگرفت. در آن زمان تهران از سرمایه‌گذاری احتمالی روسیه در بخش نفت و گاز خود با رقمی بالغ بر 50 میلیارد دلار خبر داده و این در حالی است که ایران در بحبوحه افزایش فشار از سوی آمریکا برای قطع صادرات نفت این کشور و منزوی کردن آن، به دنبال تعمیق روابط خود با مسکو است. این خبری بود که ولایتی آن را اعلام کرد. جالب آنکه برخی تحلیل‌ها حکایت از این دارد که مسکو از وضعیت فعلی پیش آمده برای برجام راضی است و نفع می‌برد، به ویژه در بعد سیاسی آنها از مزایایی برخوردار هستند. پیش از آن کوزانف در الجزیره انگلیسی نوشت: «بدون شک تصمیم ترامپ در خروج از برجام منجر به نزدیکی بیشتر ایران به روسیه شده است. علاوه بر این با شکل گیری تنش بین امریکا و اروپا در مسئله برجام؛ کرملین از این فرصت برای احیای گفتگو با اروپایی‌ها استفاده کرده‌اند. در چند ماه گذشته، آنگلا مرکل صدراعظم و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به روسیه سفر کرده‌است و این وضعیت برای مسکو به عنوان امضا کننده برجام می‌تواند شکافی در اردوگاه ضد روسی غرب ایجاد کند.» حالا در جدیدترین تصمیم راه آهن روسیه درحالی یک پروژه ایرانی را ترک می‌کند که این روزها بار دیگر مقامات روسیه سایر طرف‌های برجام را به نادیده گیری این توافق متهم می‌کنند و اعلام می‌کنند حامی ایران هستند. به تازگی سرگی لاوروف گفت:« توافق هسته‌ای یک دستاورد بی نظیر دیپلماتیک چند جانبه است که در حال حاضر در نتیجه خودداری کامل ایالات متحده از انجام تعهدات قانونی بین المللی خود و عدم توانایی همتایان اروپایی در انجام بخشی از تعهدات خود در قبال ایران، در حال از بین رفتن است.» او ادامه داد:«ایران به سادگی مجبور به واکنش نشان دادن به شرایط بوجود آمده پیرامون توافق هسته‌ای شد، ولی این کشور از ابزارهای کاملاً قانونی پیش بینی شده در برجام استفاده کرده و محدودیت‌های صرفاً در اجرای تعهدات داوطلبانه را متوقف کرده است.»
>گذری به گذشته
روسیه تحت ریاست ولادیمیر پوتین را به عنوان کشوری پراگماتیک می‌شناسند. او از سال 2000 که قدرت را در اختیار گرفته تا امروز تلاش کرده تنها یک هدف را مدنظر قرار دهد اینکه منافع روسیه چگونه به بهترین نحو ممکن تامین می‌شود. روس‌ها یک ضرب المثل قدیمی دارند که تنها دوست خود را نیروی نظامی و دریایی خود می‌دانند. درواقع این راهبردی است که کرملین دنبال می‌کند به همین دلیل است که چندان نمی‌توان روی این کشور حساب کرد. نمونه تاریخی آن را باید به حدود یک دهه پیش بازگردیم زمانی که برنامه هسته‌ای ایران تازه در دولت احمدی نژاد به شورای امنیت رفته بود و روس‌ها با توجه به تنش‌هایی که با ایالات متحده داشتند به حمایت از ایران می‌پرداختند و فضایی برای تحریم شورای امنیت نمی‌دادند. اما در سال2009 وقتی باراک‌اوباما به قدرت رسید، سیاست «ریست» را در روابط میان روسیه و آمریکا دنبال کرد. سیاستی که مسکو نیز از آن استقبال کرد و سرانجام این تغییر نگاه میان کرملین و کاخ سفید این بود که روسیه با شدیدترین تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران تحت عنوان قطعنامه 1929 موافقت کرد. نمونه‌هایی از این نوع تغییر رفتار در سیاست‌ورزی روسیه کم نبوده است. اما 2012 سالی بود که دوباره تنش میان این دو قدرت جهانی افزایش یافت و پوتین سیاست چرخش به شرق را مدنظر قرار داد. در این زمینه ایران بار دیگر به عنوان یک بازیگر مهم جلوه کرد که روس‌ها از کارت آن در معادلات خود با آمریکا استفاده کنند. در موردی دیگر وقتی آمریکا نفت ایران را تحریم کرد و برخی کشورها برای جایگزین شدن نفت ایران اظهار آمادگی کردند روس‌ها نیز در کنار سعودی‌ها قرار گرفتند و از افزایش تولید حمایت کردند. مرداد 97 در بحبوحه این تصمیم حسین کاظم‌پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک از عربستان و روسیه به دلیل افزایش تولید نفت انتقاد و اعلام کرد:«این کشورها توافق جهانی کاهش تولید نفت را نقض و به تلاش‌های آمریکا برای وضع تحریم ضد ایران، کمک می‌کنند.»
>روسیه: آمریکا به ما بدبین است
حالا این بار هم روسیه بر مدار همیشگی خود حرکت کرده است و نگران از تحریم‌های ایالات متحده یک همکاری اقتصادی با ایران را ترک کرده است. این موضوع حتی با بیانیه رسمی دولت روسیه که نیمه دی ماه امسال اعلام شد نیز در تناقض است. بیانیه‌ای که بر روی وب سایت وزارت خارجه قرار گرفته و در آن آمده بود:«علت اولیه بروز بحران پیرامون برجام کاملا آشکار است و جامعه جهانی آن را درک می‌کند و به همین دلیل ایران را نمی‌توان مسئول این وضعیت دانست. طرف روسی به برجام و اهداف تعیین شده در آن بطور کامل پایبند است وآماده برای تلاش به منظور دستیابی به این اهداف است.» همین دیروز یک خبر دیگر هم درباره مثلث ایران، آمریکا و روسیه اعلام شد اینکه ایالات متحده چند شرکت روسیه را به دلیل همکاری با ایران تحریم کرده است. کنستانتین کاساچوف رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز تحریم‌های آمریکا علیه 13 سازمان و فرد، از جمله روسی را بدبینی مطلق نامیده و گفت: «بدبینی مطلق این اقدامات حتی به این خاطر نیست که واشنگتن مجدداً قوانین داخلی خود را روی خارجیان اجرا کرده است، ولی همانطور که می‌دانید، در این حالت کشوری مجازات تعیین کرده است که خود به طور یک جانبه از مهمترین توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران خارج شده است.»
>ریل اشتباهی!
به طور کلی نمی‌توان به روسیه خرده گرفت که چرا در مواجهه با تهدید تحریم همکاری با ایران را رها می‌کند اما دو نکته در این زمینه اهمیت دارد. نخست این ژست روسیه است که تلاش می‌کند خود را حامی ایران نشان دهد اما به گونه دیگری عمل می‌کند. اگر مسکو چنین ادعایی نداشته باشد انتظاری هم وجود نخواهد داشت که آنها تصمیمی مثلا متفاوت از اروپا در مواجهه با تحریم‌های آمریکا بگیرند. مشکل درواقع این وسط بازی مسکو است. موضوع دوم مربوط به برخی در داخل است که بیش از ظرفیت روسیه روی آن حساب می‌کنند. پارسال یکی از مسئولان به دفاع تمام قد از روسیه پرداخته بود و در انتقاد به اینکه روس‌ها بارها نقض عهد کرده‌اند گفته بود: «نباید تحت تاثیر فضاسازی افرادی که غربگرا هستند و پاریس را از مسکو بیشتر دوست دارند قرار بگیریم.» حالا بار دیگر و با خروج روسیه از یک پروژه ساخت ریل به نظر می‌رسد باید توجه داشت که اگر در معادلات سیاست خارجی خود در موردی روی حمایت روس‌ها حساب کنیم وارد ریلی اشتباه شده‌ایم و این مسیر ما را به جایی نمی‌رساند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام