کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 16 فروردین 1399   Saturday 4 April 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 بهمن 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

آفتاب یزد – گروه شبکه: بعد از شیوع ویروس کرونا، فیلمی از شبکه خبر صدا و سیمای کشورمان پخش شد که نشان می‌داد چند نفر که گفته میشد از وزارت بهداشت هستند، مسافران را با یک تب سنج بسیار ساده و بدون لباس مخصوص، در بدو ورود به فرودگاه امام(ره) برای مقابله با ویروس کرونا کنترل می‌کنند. این نحوه کنترل با توجه به خطرناک بودن این ویروس، با واکنش‌های انتقادی بسیاری از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه رو شد. آنها این انتقاد را مطرح کرده بودند که چرا کسانی که تست می‌گیرند لباس مخصوص ندارند و اینکه با یک تب سنج ساده می‌توان این بیماری را تشخیص داد؟ حالا مشخص شده است که این فیلم ساختگی است و صدا و سیما صرفا برای تهیه
یک گزارش و اینکه نشان دهد کنترل‌هایی برای مقابله با این ویروس صورت گرفته، این گزارش نمایشی را ترتیب داده است! عدم صحت این موضوع را علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت گفته است.
> فیلم واقعی نیست
او در این باره می‌گوید:«این فیلم واقعی نیست و افرادی که مسافران را کنترل می‌کنند جزء کارکنان فرودگاه هستند. صدا و سیما برای اینکه گزارشی تهیه کند نیاز به تصویر هم داشت از همین رو از کارکنان فرودگاه استفاده کرده که مسافران را به صورت نمادین با تب سنج کنترل می‌کنند. وزارت بهداشت در فرودگاه امام (ره) اتاقی به عنوان سلامت دارد که 8 سال است متخصصان و پزشکانی در آنجا مستقر هستند و اینطور نیست که بخواهند به صورت آماتور مسافران را کنترل کنند.»
اینکه چرا صدا و سیما در شرایطی که مردم بابت ورود ویروس کرونا به کشور بسیار نگران هستند دست به ساخت چنین گزارش نمادینی زده است جای سوال دارد. اما این ماجرا واکنش انتقادی کاربران شبکه‌های اجتماعی را
در پی داشت.
یکی از کاربران در این مورد نوشته است:« صدا و سیما با این کارش اعتماد مردم به وزارت بهداشت را از بین برد. یعنی چی آخه مگه سلامت مردم شوخیه که به خاطرش حاضر شدید چنین گزارشی تهیه کنید مگر نمی‌دانید مردم بابت کرونا نگران هستند»
کاربر دیگری گفته است:« اونا رو صدا و سیما گذاشته تا بگه مردم نگران نباشید ما غربال می‌کنیم! »
دیگری نوشت:«فقط کارای صداوسیما نمادینه.مثله اینمورد یا اونمورد که جهیزیه دخترشو سوزوندن»
یکی دیگر از کاربران در مورد آن فیلم ساختگی صدا و سیما گفته است:« همه جای دنیا کاور میپوشن دستکش دست میکنن، ماسک میزنن.همینجور با چادر میری سمت مردم چک کنی که آیا مبتلا به ویروس کروناست؟! هر کی از دور این صحنه رو ببینه انگار دارن رو مسافرها عطر میمالن»
کاربران دیگر نوشته‌اند: « معمولا گزارش‌های مردمی صدا و سیما به دور از واقعیته»، «نمی‌دونم تا وقتی که فضای مجازی هست و اصل هر فیلم یا گزارشی منتشر میشه چرا صدا و سیما سعی داره با ساخت چنین گزارش‌هایی مخاطبانش را از دست بدهد»
> شرط ورود مسافران چینی به ایران
از سوی دیگر وزیر بهداشت از اعمال محدودیت در ارائه ویزا به مسافران چین که درخواست ورود به ایران دارند، خبر داد و گفت: به وزارت امور خارجه اعلام کردیم که ارائه ویزا به مسافران چین، منوط به داشتن کارت سلامت و عاری بودن از ابتلا به ویروس کرونا باشد. دکتر سعید نمکی درخصوص اقدامات این وزارتخانه درباره کروناویروس گفت: کرونا ویروسی بود که از سال ۲۰۰۲ اولین موردش تحت عنوان سارس در کشور چین شناخته شد. این ویروس در سال ۲۰۰۲ مرگ و میر قابل ملاحظه‌ای در کشور چین ایجاد کرد و در سال ۲۰۱۲ در عربستان که مخزن آن نیز در شتر شناخته شده بود مرگ و میر ایجاد کرد و تقریبا در منطقه این ویروس به گونه‌ای می‌چرخد. نمکی تاکید کرد: اخیرا اعلام شد که نوع جدیدی از ویروس که یک ویروس کرونای جدید است بروز کرده که این ویروس در کشور چین و در ایالت‌های خاصی وجود دارد. ما از همان ابتدا همه همکاران خود را بسیج کردیم و در مبادی ورودی به کشور نیرو‌هایی را مستقر کردیم تا موارد مشکوک را به شدت زیر نظر قرار دهند. وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از امروز هم به وزارت امور خارجه اعلام کردیم که بحث اخذ ویزا را برای شهروندان کشور چین مطرح و آنها را مقید کنند به داشتن کارت تندرستی و عاری بودن از ویروس کرونا. به هر حال همکاران ما اقداماتی را انجام می‌دهند و آموزش به عنوان رکن اصلی پیشگیری از این ویروس است. وی خاطرنشان کرد: ویروس کرونا به اندازه ویروس H. ۱ N. ۱
قدرت کشندگی و بیماری‌زایی را تا به امروز نداشته است. هر چند این ویروس سرایت بالایی دارد، اما کشندگی و بیماری‌زایی بودن آن کمتر است و تاکنون در کشور با همت همکاران و تلاش مردم مهار کردیم و تاکنون هیچ موردی از بیماری را نداشتیم و از مردم می‌خواهیم با شستن دست و پرهیز از روبوسی و دست دادن تا حد امکان و رعایت مسائل بهداشتی کمک کنند تا دچار گرفتاری جدیدی نشویم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام