کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 10 فروردین 1399   Sunday 29 March 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 بهمن 1398

صفحه خبر: اجتماعی

ویروس اسرار آمیز بیخ گوش ایران
معاون وزیر بهداشت در گفت و گو با آفتاب یزد: این بیماری قابل پیش بینی است
اما نمی‌توانیم بگوئیم صد در صد قابل پیشگیری است، این ویروس حتی واکسنی هم ندارد که بتوانیم واکسیناسیون انجام دهیم
آفتاب یزد- گروه اجتماعی: ویروس جدیدی به نام کرونا در چین جان بیش از 25 نفر را گرفته و صدها نفر دیگر در کمتر از ۳ هفته به این ویروس آلوده شده‌اند. شیوع سریع و خطرناک این ویروس باعث شده مقامات سازمان جهانی بهداشت با همکاری بین‌المللی تلاش برای مهار این ویروس را آغاز کنند تا از تکرار تجربه دردناک ویروس سارس جلوگیری شود. اما چیزی که امروز شاهد آن هستیم این است که ویروس کرونا حالا به خیلی از کشورها وارد شده و نزدیک به 800 نفر را در سرتا سر جهان در گیر کرده است، از طرفی به این دلیل که تا مرز افغانستان پیش آمده، علی‌رغم تمهیداتی که تاکنون صورت گرفته هر لحظه امکان ورود آن به کشورمان وجود دارد.
>با ویروس کرونا بیشتر آشنا شوید
کرونا نوعی ویروس است که باعث ایجاد عفونت در بینی، سینوس‌ها یا گلو فوقانی می‌شود. نام ویروس کرونا از شکل آن گرفته شده که هنگام تصویربرداری با استفاده از میکروسکوپ الکترونی شبیه به یک تاج خورشیدی است. این بیماری برای اولین بار در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ در ووهان، یکی از شهر‌های بزرگ چین گزارش شده و به سرعت در حال شیوع است. از آن زمان، مسافران با سفر به کشور‌های دیگر از جمله ایالات متحده، باعث انتقال این ویروس در سطح جهان شده‌اند. از ابتدا شیوع تاکنون صد‌ها نفر به ویروس کرونا آلوده شده‌اند.
در بازه زمانی بین ۳۱ دسامبر تا ۲۲ ژانویه مقامات کشور چین از شناسایی بیش از ۴۰۰ نفر که به این ویروس مبتلا شده‌اند خبر دادند. این ویروس برای اولین بار توسط لئو پون ویروس شناس در دانشکده بهداشت در چین رمزگشایی شد، او احتمال می‌دهد کرونا ابتدا در بدن یک حیوان ایجاد شده و سپس در انسان گسترش یافته و ازجمله موارد نادری است که در اصطلاح پزشکی، زونوتیک نامیده می‌شود؛ این نام به بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که از حیوان به انسان منتقل می‌شود. طبق اظهارات پون این ویروس باعث ایجاد پونومونی شده و به آنتی بیوتیک هیچ پاسخی نمی‌دهد. هنوز مشخص نیست که ویروس کرونا تا چه اندازه می‌تواند کشنده باشد.
در مورد شیوع این بیماری، گزارش‌ها حاکی از آن است که بیشتر گروه اول بیماران بستری، کارگر یا مشتریانی در یک بازار عمده فروشی غذا‌های دریایی محلی بوده‌اند؛ همچنین گوشت‌های فرآوری شده و حیوانات قابل مصرف زنده از جمله مرغ، الاغ، گوسفند، خوک، شتر، روباه، موش‌های بامبو، جوجه تیغی و خزندگان نیز از مواردی بوده‌اند که در گزارش‌ها به عنوان منبع این ویروس گزارش شده‌اند.
ویروس‌ها می‌توانند از تماس انسان با حیوانات منتقل شوند. طبق گفته دانشمندان سازمان بهداشت جهانی MERS در شتر‌ها و SARS از گربه‌ها شروع شده است، اما در مورد کرونا هنوز مشخص نشده چه حیواناتی ممکن است باعث شیوع این ویروس در ووهان شده باشند و انتقال انسان به انسان هم غالباً هنگامی اتفاق می‌افتد که شخص در معرض سرفه فرد مبتلا
قرار گرفته باشد.
طبق اظهارات نیل فرگوسن، استاد زیست شناسی ریاضی در امپریال کالج لندن، میزان مرگ و میر ویروس کرونا، کمتر از SARS و MERS است، اما هنوز قابل مقایسه با آنفلوآنزای فراگیر اسپانیایی بوده و این یک نگرانی مهم در سطح جهان است. فرگوسن معتقد است که میزان مرگ و میر، احتمالاً زیاد نخواهد بود، اما ویروس‌های جدید بسیار سریعتر در میان جمعیت گسترش می‌یابند.
>کرونا در چین
روز گذشته مقامات چین گزارش دادند که شمار تلفات ویروس کرونا در این کشور به ۲۵ نفر افزایش یافته است. شمار افرادی که در چین به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند از مرز ۸۳۰ نفر گذشته است. در حال حاضر ۹ شهر در چین به طور کامل قرنطینه شده‌اند و راه‌های ارتباطی با این شهر‌ها بسته شده است. انتشار ویروس کرونا که به کشورهایی به‌جز چین هم رسیده، دولت چین را برآن داشته است دو شهری را قرنطینه کند که در مرکز شیوع این ویروس قرار دارند. جمعیت یکی از شهر‌های قرنطینه شده ۱۱ میلیون و یکی دیگر از این شهر‌ها ۲۰ میلیون نفر است. شهر ووهان با ۱۱ میلیون جمعیت که مرکز شیوع ویروس کرونا است، قرنطینه شده و این قرنطینه از روز پنجشنبه، ۳ بهمن اجرایی شده است. بخش اعظم حمل‌و‌نقل ووهان صبح روز پنج‌شنبه به‌حالت تعویق درآمد و از مردم خواسته شد شهر را ترک نکنند. چند ساعت بعد، در شهر همسایه، یعنی هوان‌گانگ با حدود هفت‌میلیون نفر، نیز شرایط قرنطینه‌ی مشابهی اعلام شد.
رسانه‌ها گزارش کرده‌اند غرفه‌های عوارض بزرگراه در اطراف شهر ووهان در حال تعطیل‌شدن است و به‌گفته‌ی شهروندان، ماموران در حال گشت‌زنی در بزرگراه‌های اصلی هستند. در وضعیتی که شهر به حالت ایزوله درآمده است، ساکنان برای بررسی وضعیت خود به بیمارستان‌ها رفته‌اند و برای تهیه‌ی مایحتاجشان قفسه‌های فروشگاه‌ها را خالی کرده‌اند و برای دریافت بنزین صف کشیده‌اند. مقام‌های هوان‌گانگ دستور داده‌اند مکان‌های عمومی ازجمله سینماها و کافی‌نت‌ها تعطیل شوند و از شهروندان خواسته‌اند به‌غیر از مواقع اضطراری و خاص، از شهر خارج نشوند.
>کرونا در سایر کشورها
بیش از ۸۰۰ نفر در سطح جهانی به این ویروس مبتلا شده اند؛ طبق گزارش‌ها تا کنون در کشورهای آمریکا و تایوان یک مورد، در کشورهای کره جنوبی، ژاپن، هنگ کنگ، ویتنام و ماکاو هر کدام 2 مورد و در بریتانیا 14 مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده است. گفته می‌شود که تمامی این بیماران اخیرا به چین سفر داشته‌اند.
علاوه بر همه اینها یک پرستار هندی در عربستان نیز به این ویروس مبتلا شده است، وزیر خارجه هند با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود نوشته است که از ۱۰۰ پرستار تبعه این کشور که در بیمارستان «الحیات» عربستان سعودی مشغول به کار هستند یک نفر به ویروس کرونا مبتلا شده است.
یک ملی‌پوش ایرانی نیز درگیر ویروس کرونا شده است. مسعود سعادتی لژیونر فوتسال ایران که در تیم «ووهانگ» چین عضویت دارد اکنون به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا در شهر ۱۱ میلیون نفری ووهانگ در قرنطینه به سر می‌برد و به هیچ عنوان نمی‌تواند از این شهر خارج شود.
گزارش‌ها حاکی از آن است که چون چین با افغانستان دارای مرز مشترک است، این بیماری تا نزدیکی مرز افغانستان نیز آمده است و نگرانی‌ها از این بابت است که اگر افغانستان درگیر این بیماری شود طولی نخواهد کشید که کرونا به کشور ما نیز وارد خواهد شد. به همین دلیل هم در کشور ما کارشناسان بهداشت مستقر در مرزها و فرودگاهها، تمام افرادی که از چین قصد ورود به کشور را دارند تحت مراقبت قرار می‌دهند.
>چقدر احتمال دارد که کرونا وارد کشور شود؟
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت در گفت و گو با آفتاب یزد در رابطه با احتمال ورود ویروس کرونا به کشور گفت:« هر ساله بحث‌هایی در رابطه با بیماری‌های تنفسی به ویژه در مورد بیماری کرونا ویروس وجود دارد اما ویروس‌ها در طی زمان و بر اثر مصرف داروهای ضد ویروس معمولا دچار تغییرات و جهش ژنی می‌شوند و در واقع مقاوم می‌شوند. به همین دلیل ویروس کرونا می‌تواند به انواعی از ژن‌های مختلف تبدیل شود و انواع مختلفی از ویروس کرونا را تشکیل بدهد. ویروس کرونایی که این روزها به ویژه در چین شاهد آن هستیم نوعی از این ویروس است که موجب بیماری طولانی مدت و حتی مرگ و میر هم شده است و می‌بینیم که حتی 25 مورد فوتی تائید شده بر اثر این بیماری در چین اتفاق افتاده است. موارد دیگری نیز در سایر کشور‌ها دیده شده و حتی در عربستان هم یک مورد تا الان گزارش شده است. »
او در ادامه تاکید کرد:« این بیماری قابل پیش‌بینی است اما نمی‌توانیم بگوئیم صد در صد قابل پیشگیری است، این ویروس حتی واکسنی هم ندارد که بتوانیم واکسیناسیون انجام دهیم. کارهایی که وزارت بهداشت در خصوص جلوگیری از ورود این بیماری انجام داده این است که دستور العمل مبارزه و تشخیص کرونا ویروس را آماده کرده‌ایم و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. پرسنل خودمان و کارشناسان را در خصوص این بیماری آموزش دادیم. موردی در این خصوص در سطح کشور تا کنون گزارش نشده است اما باید آمادگی داشت به این صورت که باید حساسیت‌زایی درخصوص این بیماری برای کارشناسان و پزشکان صورت بگیرد. از طرف دیگر آموزش‌هایی در خصوص علائم این بیماری به مردم داده شود. علائم این بیماری عمدتا به صورت همان سرماخوردگی است البته تنگی نفس در این بیماری شدید‌تر است، تب بالاتری دارد و بدن درد هم جزوی از علائم کرونا ویروس است.»
این مقام مسئول تصریح کرد:« در هر صورت الان تیم‌های مختلفی که در غالب مبارزه با بیماری‌ها در سطح دانشگاه‌ها هستند اعلام آمادگی کرده‌اند و هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است، هشدار‌های لازم نیز داده شده، همانطور که میبینید ما همچنان در فصل سرما هستیم و آنفلوآنزا نیز همچنان وجود دارد، گرچه موج آن به صورت خیلی زیاد فرو کش کرده اما این بیماری همچنان وجود دارد و باید در این خصوص هم مراقبت‌های لازم صورت بگیرد، از طرف دیگر چون علائم آنفلوآنزا خیلی شبیه به ویروس کرونا است بنابر این همچنان باید مراقبت‌ها به ویژه برای افراد آسیب پذیر و گروه در معرض خطر ادامه داشته باشد. این نوع ویروس که در چین شایع شده بیشتر منشاء غذا‌های دریایی داشته، چون در کشوری مثل چین معمولا این غذا‌ها به صورت خام مثل سوشی سرو می‌شود، به همین خاطر هم باید هشدار‌های لازم داده شود. البته این به این معنی نیست که ما از غذاهای دریایی استفاده نکنیم، چون این بیماری اصلا به کشور ما وارد نشده و از طرف دیگر روش طبخ غذای ما با آن‌ها بسیار متفاوت است. فعلا ما در این زمینه مشکلی نداریم اما باید هشدار‌های لازم داده شود.»
او در رابطه با اینکه ویروس تا مرز افغانستان پیش‌آمده است و نگرانی‌هایی وجود دارد که اگر این کشور با ویروس کرونا درگیر شود به کشور ما نیز سرایت خواهد کرد، گفت:«در طی سال‌های گذشته خیلی از بیماری‌ها به مرز افغانستان رسیده است، حتی در افغانستان و پاکستان خیلی از بیماری‌های نوپدید هم وجود دارد که از قدیم بوده یا باز پدید شده است مثل بیماری مالاریا و سل، ما طبق توصیه‌ای که برای همه بیماری‌های عفونی داریم؛ تاکید شده که در مرزبانی خودمان و عبور و مرور افراد دقت ویژه انجام شود و از ورود افرادی که به صورت قاچاقی وارد کشور می‌شوند جلوگیری به عمل بیاید. این یک کار دسته جمعی است، از طرف دیگر باید مراقبت‌های ویژه برای مواد غذایی که ممکن است از آن طرف مرز‌ها وارد کشور شود صورت بگیرد. ضمن اینکه ما برای استان‌ها و دانشگاه‌های مرزی به طور ویژه اقدامات انجام می‌دهیم چون حساسیت‌ها نسبت به اتباع بیگانه بالاتر است؛ اگر به دستور العمل‌ها در این مناطق به درستی عمل شود تا حدود خیلی زیادی در خصوص شناسایی، تشخیص و درمان به موقع افراد مبتلا به بیماری کمک کننده است و این کمک می‌کند به تردد آزادانه افراد در جامعه. این موارد همواره در شهر‌ها و دانشگاه‌های مرزی مورد تاکید ما است.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام