کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 فروردین 1400   Monday 12 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 آذر 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد – گروه زندگی : آیا می‌دانید حمله خواب یا نارکولپسی چیست؟ نارکولپسی یک اختلال است که بر کنترل خواب و بیداری تاثیر می‌گذارد . در افراد معمولی چرخه خواب به این صورت است که ما ابتدا وارد مرحله اول خواب می‌شویم و به تدریج مراحل خواب عمیق تر را تجربه می‌کنیم یعنی حدود نود دقیقه زمان لازم است. اختلال حمله خواب هرچند که می‌تواند کوتاه باشد و فقط برای چند ثانیه طول بکشد، اما احتمال رخ دادن حادثه و خطر وجود دارد و در فعالیت‌های روزمره زندگی فرد اخلال ایجاد می‌کند. با توجه به اهمیت
موضوع آفتاب یزد در این باره
با دکتر خسرو صادق نیت ،
متخصص طب کار و
فلوشیپ پزشکی خواب
گفت و گو کرده است .
وی در این باره می‌گوید : نارکولپسی ،یک بیماری عصبی است که در آن سیستم تنظیم کننده خواب و بیداری تحت تاثیر قرار گرفته و در آن اختلالاتی ایجاد می‌شود شاید بتوان این بیماری را ورود ناخواسته خواب REM یا رویا به حالت بیداری توصیف کرد.
دکتر صادق نیت خاطرنشان کرد : نشانه‌های بیماری نارکولپسی می‌توانند در هر سنی شروع به تظاهر کنند ولی عموما زمان شروع این نشانه‌ها در 15 تا 30 سالگی است.
این متخصص طب کار و فلوشیپ پزشکی خواب عنوان کرد : نشانه‌های کلاسیک بیماری اختلال حمله خواب عبارتند از خواب آلودگی شدید طی روز ، کاتاپلکسی، ‌دوره‌های ناگهانی و کوتاه مدت ضعف عضلانی یا از بین رفتن قدرت عضلانی که مخصوصا در زمان بروز احساسات شدید مثل خندیدن و عصبانی شدن رخ می‌دهند، فلج خواب زیرا ‌فرد در زمان به خواب رفتن یا از خواب بیدارشدن به این عارضه مبتلا می‌شود و در حالی که بیدار است احساس می‌کند که قادر به صحبت کردن و یا حرکت کردن نیست و توهمات شروع خواب بدین صورت که فرد هنگام شروع خواب تصاویر رویا مانند مبهمی‌را مشاهده می‌کند. وی ابراز داشت: افراد مبتلا به نارکولپسی خواب را با ورود به خواب
‏REM ) Rapid Eye Movemen) یا رویا آغاز می‌کنند در حالی که در افراد سالم، ‌خواب non-REM شروع کننده یک دوره خواب است. این علامت که به عنوان علامت مشخصه و متمایزکننده نارکولپسی از بیماری‌های دیگر به شمار می‌رود ‌به راحتی به وسیله تست
پلی سومنوگرافی ( PSG ) تشخیص داده می‌شود.
دکتر صادق نیت عنوان کرد : در بیماری نارکولپسی ممکن است کیفیت خواب شب افراد نیز کاهش یابد. حرکت کردن و جابجایی زیاد
در رختخواب، پرش پاها در هنگام خواب،کابوس‌های شبانه و بیدار شدن‌های مکرر می‌تواند در خواب این افراد اختلالاتی ایجاد کنند.
این متخصص ابراز داشت : تعداد، شدت و پیشرفت نشانه‌های این بیماری ممکن است از یک فرد مبتلا به فرد مبتلای دیگر تغییرات زیادی را نشان دهد. ابتلای یکی از افراد خانواده، احتمال ابتلای افراد دیگر خانواده را افزیش می‌دهد و این فرضیه را مطرح می‌سازد که عوامل موروثی و ژنتیکی بر روی ابتلای به بیماری موثر می‌باشند. این واقعیت این احتمال را مطرح می‌سازد که نارکولپسی می‌تواند یک بیماری ژنتیکی باشد و یافته‌های علمی‌این موضوع را تایید می‌کنند بدین معنی که خصوصیات ژنتیکی افراد در مستعد بودن آنها نسبت به این بیماری دخالت دارند.
این متخصص طب کار بیان کرد : خواب آلودگی افراطی در طی روز معمولا اولین و آشکارترین نشانه ابتلا به بیماری نارکولپسی است که شروع به تظاهر می‌کند. افراد مبتلا به این بیماری حملات خواب را در طی روز تجربه می‌کنند که معمولا قدرت مقاومت در مقابل آنها را ندارند و این حملات ممکن است از 30 ثانیه تا بیش از
30 دقیقه به طول بینجامند.
وی افزود: این حملات خواب هیچ ربطی به میزان و کفایت خواب شب افراد ندارند و ممکن است در هر موقعیتی رخ دهند همچون در سرکار، مجامع عمومی، هنگام خوردن، صحبت کردن، رانندگی کردن یا در هر موقعیت نامناسب دیگر که بعضا می‌تواند موجبات بروز سوانح و خطرات مرگباری را مهیا نماید.
دکتر صادق نیت عنوان کرد: اگرچه نارکولپسی یک بیماری نادر نیست اما اغلب به اشتباه به عنوان بیماری دیگری تشخیص داده شده و یا تشخیص آن سال‌ها پس از شروع تظاهرات آن صورت می‌گیرد.
این متخصص اظهار داشت :
تشخیص زودهنگام و درمان نارکولپسی ‌می‌تواند نقش مهمی‌در بهبود اثرات سوء این بیماری بر جسم و روان افراد مبتلا داشته باشد. بیماری نارکولپسی اختلالی است که می‌تواند در دوره طولانی ای از زندگی برای فرد مشکلاتی ایجاد کند اما در حالتی که بیماری زود تشخیص داده شده ودرمان آن شروع شود،‌ فرد می‌تواند با مصرف داروهای مناسب وهمچنین حمایت افراد نزدیک مانند اعضاء خانواده، زندگی تقریبا نرمالی داشته باشد ولی اگر این بیماری دیر تشخیص داده شده و یا تشخیص داده نشود می‌تواند اثــرات تخریب کننده ای
بر روی زندگی فرد بر جای گذارد و مشکلاتی را در زمینه‌های اجتماعی، آموزشی،‌ روانی و ... برای فرد در پی داشته باشد.
وی تصریح کرد : درمان قطعی برای بیماری نارکولپسی وجود ندارد ولی می‌توان نشانه‌های آن را با مداخلات درمانی و تغییرات رفتاری کنترل کرد. خواب آلودگی افراطی در طی روز به وسیله مصرف دارو کنترل می‌شوند.
دکتر صادق نیت اضافه کرد : غالبا ‌داروها نشانه‌های بیماری نارکولپسی را کاهش می‌دهند اما باعث قطع کامل آنها نمی‌شوند. بسیاری از دارو‌هایی که هم اکنون در دسترس افراد قرار دارند،‌ دارای اثرات جانبی بوده و خود می‌توانند باعث ایجاد عوارضی در افراد استفاده کننده از آنها شوند.
این متخصص طب کار و فلوشیپ پزشکی خواب در پایان گفت : تغییرات در شیوه زندگی روزمره افراد مانند تنظیم یک برنامه زمانی منظم برای خواب شب و چرت‌های روزانه و یا پرهیز از شرکت در موقعیت‌های همراه با هیجانات شدید می‌تواند در کاهش نشانه‌های بیماری نارکولپسی نقش داشته باشد .
عوارض و خطرات جانبی حمله خواب
در ادامه نیز یک روانپزشک گفت: به خواب فرورفتن ناگهانی در طول روز و از دست دادن توان عضلانی از مهم ترین نشانه‌های بیماری حمله خواب محسوب می‌شود.به گزارش باشگاه خبرنگاران ،مظفر روحانی اظهار داشت: بیماری حمله خواب(نارکولپسی) یک عارضه نسبتا نادر است که در حدود 2 صدم تا 16 صدم درصد در افراد بالغ شیوع دارد.وی بیان کرد: تعداد حملات خواب بین 2 تا شش حمله در طول روز است که هر حمله بین 2 تا 20 دقیقه طول می‌کشد.این روانپزشک با بیان اینکه مبتلایان به بیماری حمله خواب بلافاصله به خواب فرو می‌روند، عنوان کرد: امکان بروز این حملات در هر زمان و مکانی وجود دارد، به همین دلیل می‌تواند حوادث خطرناکی برای این گروه از افراد پیش آید.روحانی تصریح کرد: افرادی که دچار بیماری حمله خواب می‌شوند به صورت ناگهانی توان عضلانی خود را از دست می‌دهند که این تعادل نداشتن و زمین خوردن “کاتاپلکسی” نامیده می‌شود.وی در خصوص علایم بیماری حمله خواب گفت: احساس خواب آلودگی شدید در طی روز، فلج خواب( البته این عارضه در افراد عادی نیز مشاهده می‌شود ولی مبتلایان به بیماری حمله خواب بیشتر به آن دچار می‌شوند)، پرخوری، آپنه خواب(ایجاد وقفه در سیستم تنفسی)، سندروم پای بی قرار و بی خوابی از مهم ترین نشانه‌های این اختلال محسوب می‌شوند. این روانپزشک توصیه کرد: افرادی که از این مشکل رنج می‌برند باید هر 2 تا سه ساعت یکبار به مدت 15 دقیقه خواب سبک داشته باشند زیرا این استراحت روزانه علاوه بر کاهش تعداد حملات، سبب کاهش میزان دوز مصرفی داروی این افراد نیز می‌شود.وی اظهار داشت: مبتلایان به بیماری نارکولپسی می‌توانند در صورت نیاز و بنا به تشخیص پزشک معالج از داروهای محرکی مانند “ریتالین” و “پریوویژل” که سبب افزایش سطح هورمون دوپامین می‌شود، استفاده کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام