کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 30 مهر 1399   Wednesday 21 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 01 مهر 1398

صفحه خبر: سیاسی

پلیس فرانسه بیشتر از مکرون زیر سوال است!؟
آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: جنبش اعتراضی با عنوان «جلیقه زردها» که از ۲۶ آبان1397 (۱۷نوامبر2018 ) آغاز شد، اینک در حالی به هفته 45 رسیده که تغییرات در رویکرد معترضان دیده می‌شود؛ نخست این که آن‌ها بدون جلیقه‌های «زرد» به خیابان آمده‌اند، و دیگر این که این بار دامنه ی اعتراضات را به حوالی شانزه لیزه کشانیده‌اند؛ دو مسئله‌ای که پس از گذشت اندکی کمتر از 11 ماه از آغاز اعتراضات، می‌تواند حائز اهمیت باشد. بر اساس گزارشاتی که وزارت کشور فرانسه مخابره کرده است؛ چهل و پنجمین پرده از تظاهرات جنبش جلیقه زردها روز شنبه ۲۱سپتامبر ( ۳۰شهریور) در فرانسه در حالی آغاز شد که نیروهای انتظامی از صبح و پیش از شروع راهپیمایی هواداران حفظ محیط زیست و معترضان به برنامه اصلاح قوانین بازنشستگی در پاریس تجمعات کوچک متعددی از افرادی را که خود را از جلیقه زردها معرفی می‌کردند، پراکنده ساخته بودند.
بر اساس این گزارش تا ساعت ۸ شب در پاریس ۱۶۳ نفر بازرسی و ۱۲۰ نفر به طور موقت بازداشت شدند. به ۳٩۵ تن نیز تذکر شفاهی داده شد. نکته قابل توجه این که یک ﻣﺄمور پلیس که در این روز در حال خدمت نبود به عملکرد همکاران خود اعتراض می‌کرده است که شنیده شده در میان بازداشت شدگان است. او به اتهام توهین به پلیس و آشوب بازداشت شده است. در ادامه گزارش آمده؛ تظاهرات از میدان مادلن پاریس شروع شد و نیروهای انتظامی حدود سیصد نفر را که قصد داشتند در محل تجمع کنند، متفرق کردند. اوضاع در حوالی شانزه لیزه متشنج گزارش شده بود و درگیری‌هایی میان پلیس و عده‌ای از تظاهرکنندگان روی داد که سطل‌های زباله و میله‌های آهنی حائل را واژگون کرده یا به آتش کشیده بودند. پلیس نیز از گاز اشک ‌آور و فلش‌بال برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کرد. بر اساس همین گزارش هواداران جنبش جلیقه زردها، حفظ محیط زیست و معترضان به برنامه دولت برای اصلاح قوانین بازنشستگی در پاریس و دیگر شهرها از جمله لیون، استراسبورگ، رن، لیل، تولوز و بوردو در چهل و پنجمین هفته، راهپیمایی کردند.
>تغییر رویکرد و سه پیامد مثبت!
در همین رابطه از دکتر جعفر قنادباشی می‌پرسیم حالا که اعتراضات در فرانسه موسوم به جلیقه‌زردها به هفته چهل و پنجم رسیده است، شاهد دو تغییر در رویکرد معترضان هستیم نخست این که آن‌ها بدون جلیقه ی زرد وارد خیابان شده‌اند زیرا می‌دانند که پلیس روی تجمعاتی موسوم به جلیقه زردها حساسیت ویژه‌ای دارد و نکته دیگر این که آن‌ها به شانزلیزه هجوم آورده و محیط آنجا را متشنج کرده‌اند. از آن جایی که دولت روی خیابان و محیط‌های اطراف شانزه لیزه حساسیت خاصی دارد، به نظر شما این دو مسئله چه پیامدهایی را
در پی خواهد داشت؟
به نظر من این تغییرات چند پیامد مثبت برای جلیقه‌زردها به دنبال خواهد داشت؛ نخست این که زمینه را فراهم خواهد کرد تا دیگران نیز به آن‌ها بپیوندند یعنی دیگر اعتراضات منحصر به «جلیقه زردها» نخواهد بود یعنی دیگر اعتراضات به خواست‌های اولیه «جلیقه زردها» منحصر نخواهد شد و هر گروهی که اعتراض به رفتارهای دولت فرانسه داشته باشد ـ در انواع امور ـ می‌تواند شنبه‌ها بدون آنکه متهم به «جلیقه زرد» بودن بشود وارد اعتراضات شده و به این جنبش کمک کند! به تعبیری ساده تر، بیرون آوردنِ جلیقه‌های زرد باعث خواهد شد تا به این اعتراضات عمومیت داده شود.
>بیرون آوردنِ جلیقه‌های زرد یعنی دردسر برای نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی!
نکته دیگر این که بیرون آوردن جلیقه‌های زرد، نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی را دچار مشکلات جدی خواهد کرد زیرا دیگر با یک جمعیت خاص و شناخته شده طرف نیست حتی ممکن است کسانی که در آن خیابان حضور دارند یا از آن جا عبور می‌کنند نیز به جمع معترضان پیوسته و این مسئله کار را برای پلیس بسیار سخت خواهد کرد زیرا در زمان‌هایی که جلیقه زردها تجمع می‌کردند پلیس از تعداد آن‌ها و محل تجمع آن‌ها باخبر بود فلذا کنترل و متفرق کردن و برخورد با جلیقه زردها بسیار ساده بود اما اینک می‌توان گفت که پلیس با یک معمای چند وجهی طرف خواهد شد که کدام یک از این‌ها «جلیقه زردها» هستند و کدام یک از این‌ها اقشار دیگر مردم معترض به سیاست‌های دولت؟
پیشتر پلیس از قبل می‌توانست تدابیر امنیتی را برای برخورد با معترضان موسوم به «جلیقه زردها» پیش‌بینی کند اما با تغییر رویکرد این مسئله به یک چالش بسیار بزرگ پیش روی پلیس فرانسه قرار خواهد گرفت.
اگرچه جلیقه‌زردها از تجمع در شانزه لیزه منع شده بودند اما با تغییر رویکرد به آسانی می‌توانند در همین خیابان نیز تجمعات خود را برگزار کنند و این مسئله می‌تواند از نظر امنیتی حتی دولت را دچار چالش‌های خیلی جدی کند زیرا برخورد و تعقیب معترضان و مخالفان و متهمان احتمالی به سختی صورت خواهد پذیرفت!
بخش سوم این مسئله که به نظر من یک پیامد مثبت برای «جلیقه زردها» است آن که حدس‌زدن تعداد معترضان بسیار سخت خواهد بود زیرا هنگامی که «جلیقه زردها» با نشان مشخص وارد خیابان می‌شدند با یک بررسی سرانگشتی می‌شد تعداد آن‌ها را خیلی دقیق بررسی کرد و تدابیر لازم را اندیشید اما حالا هر فردی می‌تواند یک معترض باشد! معترضی که معلوم نیست بخشی از اعتراض‌ها هستند که 45 هفته در خیابان بوده‌اند یا همین اواخر به این گروه پیوستند که این مسئله می‌تواند از منظر اجتماعی هم پیامدهایی داشته باشد زیرا مردم دیگر با جلیقه زردها رو در رو نیستند آن هم «جلیقه زردها»یی که به‌وجود آن‌ها عادت کرده بودند حالا وقتی به خیابان نگاه می‌کنند اقشار مختلف مردم را خواهند دید و این یک پیامد مثبت برای جنبش جلیقه زردهای فرانسوی است همه این دلایل را وقتی در کنار هم قرار دهیم متوجه خواهیم شد که تغییر رویکرد جلیقه‌زردها بسیار حساب شده و هوشمندانه بوده است!
ما پیشتر در مورد جنبش «جلیقه زردها» مفصل با هم گفت‌وگو کرده‌ایم و ابعاد مختلف این جنبش را با هم بررسی کرده‌ایم جنبشی که ۴۵ هفته به طول انجامیده و تقریباً یکی از اعتراضات بی سابقه در اروپا و فرانسه به شمار می‌رود نکته‌ای که در اینجا می‌تواند مطرح شود آن است که در مجموع چهل و پنج هفته‌ای که از اعتراضات گذشته آیا پلیس فرانسه توانسته به وظایف ذاتی و قانونی و اجتماعی خود عمل کند یا خیر؟! به هر تقدیر وقتی به نقش پلیس در کشورهای غربی نگاه می‌کنیم از جمله فرانسه گاهی وقت‌ها شاهد آن هستیم که پلیس بخشی از پروسه اعتراض به شمار خواهد آمد البته این به آن معنا نیست که پلیس هم در اعتراضات نقش دارد بلکه پلیس با هدایت معترضان و حفاظت از آن‌ها تلاش می‌کند تا دامنه اعتراضات را محدود به مکان‌هایی خاص کند! حال چهل و پنج هفته از اعتراضات «جلیقه زردها» گذشته است آیا به نظر نمی‌رسد که پلیس فرانسه به عنوان یک نیروی امنیتی بازدارنده و انتظامی در اعتراضات موسوم به «جلیقه زردها» نتوانسته است به عنوان یک نیروی کارآمد خود را معرفی کند؟
در پاسخ به سوال شما باید گفت در برخی از مواقع پلیس فرانسه حتی با عملکرد خود باعث شد تا «جلیقه زردها» عصبانی تر و مصمم‌تر پای در میدان گذارند در یک نگاه کلی و به طور طبیعی اگر چه ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که پلیس بتواند به تنهایی این چنین اعتراضاتی را مدیریت کند اما وقتی به فضای اعتراضی ۴۵ هفته گذشته در فرانسه با دقت نگاه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که عملاً پلیس فرانسه حتی در برخی مواقع بیشتر از دولت زیر سوال قرار دارد که چرا نتوانسته است به خوبی اعتراضات را مدیریت کند!؟ شاید برخی بگویند عملاً مردم قرار نیست با برخورد پلیس به اعتراضات خود پایان دهند اما وقتی خوب به ماجرا نگاه می‌کنیم می‌بینیم که پلیس هم در برخی مواقع در تشدید اعتراضات نقش داشته است و برای همه این مسائل وقتی یک کشور ۱۱ ماه درگیر اعتراضات خیابانی باشد به طور قطع یکی از نقاط ضعف آن کشور پلیس است آن هم پلیسی که می‌خواهد خود را به عنوان یک نیروی کارآمد در کنترل اعتراضات و حفاظت از نظم و امنیت جامعه معرفی شود.
به هر روی این اعتراضات دنباله‌دار و فرسایش شده اما می‌تواند در هفته‌های آینده با این تغییر رویکرد وارد فضای جدیدی شود که حتی می‌تواند نگران‌کننده تر از تمام 45 هفته ی گذشته باشد!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام