کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 08 آذر 1400   Monday 29 November 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 14 آبان 1396

صفحه خبر: سیاسی

ایسنا: شبکه سعودی العربیه در خبری فوری از استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان
خبر داد و لحظاتی بعد او در صفحه تلویزیون ظاهر شد و با ایراد اتهاماتی واهی و مغرضانه علیه ایران و حزب‌الله تلاش کرد دلایل استعفای خود را «دخالت‌های ایران» وانمود کند.
حریری در این سخنان گفت: فضا در لبنان شبیه فضای حاکم بر کشور قبل از ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر فقید لبنان است و اینکه احساس می‌کند عده‌ای برای قتل او نقشه می‌کشند.
حریری گفت: ما هرگز نمی‌پذیریم لبنان اساس تهدید امنیت منطقه باشد.
وی مدعی استفاده حزب‌الله لبنان از سلاح علیه لبنانی‌ها و سوری‌ها شده و باعث ایجاد «مشکلات بسیاری» برای لبنانی‌ها شده است.
او درباره دلیل استعفایش «دخالت‌های ایران» را عامل اصلی این اقدام خود اعلام کرده است. حریری مدعی شد: ایران تمایل زیادی برای نابودی جهان عرب دارد و هر جا که ایران باشد مشکلات و فتنه‌ها سر باز می‌کند.
حریری گفت: با تمام تلاش خود برای حفظ بی‌طرفی لبنان در مسائل منطقه، اما ایران مشکلاتی را برای لبنان به ارمغان آورد. حزب‌الله به‌عنوان بازوی ایران نه تنها در لبنان بلکه در تمام جهان عرب فعالیت می‌کند و با زور سلاح آنچه هست را به‌عنوان امر واقع بر ما تحمیل کرده است.
نخست‌وزیر مستعفی لبنان مدعی شد: شری که ایران در منطقه می‌پراکند به خود آن بازخواهدگشت. حزب‌الله به‌عنوان عامل ایران با دخالتی که در دیگر کشورها می‌کند مشکلات بسیاری برای جهان عرب ایجاد کرده است.
اخیرا ثامر السبهان، وزیر سعودی در امور کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس گفته بود،‌ از اینکه دولت لبنان نسبت به مشارکت حزب‌الله در جنگ علیه عربستان سکوت کرده، تعجب می‌کند.
حریری که به‌تازگی از عربستان به کشورش بازگشته بود بعد از توقف کوتاهی در بیروت از روز گذشته بار دیگر به عربستان رفته و در همین کشور هم استعفایش را اعلام کرد. او حتی با رئیس‌جمهور لبنان که روی کارآمدن هر دو آنها براساس یک توافق داخلی در لبنان بود، دراین‌باره سخن نگفته بود.
ریاست‌جمهوری لبنان اعلام کرد: میشل عون، رئیس‌جمهور تماس تلفنی را از سعد حریری دریافت کرده و حریری در این تماس او را در جریان استعفایش گذاشته است.
ریاست‌جمهوری لبنان افزود:‌ عون منتظر بازگشت حریری به لبنان است تا از شرایط استعفایش بیشتر مطلع شود.
این در حالی است که منابع وزارتی لبنان دراین‌باره گفتند، اعمال فشارهای زیادی روی حریری برای اعلام استعفایش وجود داشته است.
این منابع افزودند، ریاست‌جمهوری لبنان شدیدا از شیوه اعلام استعفای سعد حریری ناراضی است. اما رئیس‌جمهور هر آنچه لازم است برای ادامه حیات یک کشور دموکرات انجام خواهد داد.
به گفته این منابع، منابع وزارتی احتمال می‌دهند میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان سفرش را که قرار بود امروز (یکشنبه) به کویت باشد، به تاخیر بیندازد.
ولید جنبلاط،‌ رهبر دروزی‌های لبنان در این باره با بیان اینکه هرگز درباره استعفای حریری نظر نمی‌دهد، گفت: لبنان کوچک‌تر و ضعیف‌تر از آن است که پیامدهای اقتصادی و سیاسی این استعفا را تحمل کند و من همواره از دعوت‌کنندگان به مذاکره بین عربستان و ایران باقی خواهم ماند.
سلیم جریصاتی،‌ وزیر دادگستری لبنان نیز اظهار داشت:‌ استعفای حریری مبهم و مشکوک بود چه به لحاظ زمانی،‌ چه مکانی و چه مضمون دلایل استعفایش.
وئام وهاب، رئیس حزب توحید عربی نیز درباره استعفای حریری گفت:‌ استعفای حریری در این زمان بسیار تاسف بار است، اما سوال اینجاست که چرا از ریاض اعلام شد. آیا او در حصر خانگی است یا مجبور به استعفا شده است؟
اعلام استعفای حریری از نخست‌وزیری لبنان خارج از کشورش و در دامان سعودی‌ها کاری بی‌سابقه‌ نه تنها برای لبنان بلکه در سراسر جهان است. بر همین اساس او در سخنانی که از روی کاغذ با استرس و دقت می‌خواند تمام دلیل این استعفا را ایران و حزب‌الله دانسته است؛ امری که فشار سعودی‌ها برای اتخاذ این تصمیم را به‌خوبی نشان می‌دهد.
بسیاری از سخنانی که امروز حریری بر زبان جاری کرد پیشتر به اشکال گوناگون از حنجره مسئولان سعودی نیز شنیده شده است از جمله این سخن او که «شری که ایران در منطقه می‌پراکند به خود آن باز خواهد گشت» در واقع همان حرف‌هایی است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان چندی پیش علیه ایران مطرح کرد و به نوعی تلاش کرد به‌زعم خود با آن ایران را تهدید کند.
این اقدام سعد حریری احتمالا بار دیگر لبنان را به ناآرامی‌های سیاسی و امنیتی خواهد کشاند و به نظر می‌رسد سعودی‌ها برای مرحله آتی در لبنان نقشه‌هایی در سر دارند به‌ویژه آنکه در زمان روی کار آمدن حریری که در طرف مقابل به ریاست‌جمهوری میشل عون، هم‌پیمان حزب‌الله انجامید، سعودی‌ها خود را بازنده بازی در لبنان می‌دیدند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام