کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 08 آذر 1400   Monday 29 November 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 تیر 1394

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- علی اکبر سمیعی: یکی از صنایعی که پس از لغو تحریم‌ها با یک جهش بزرگ در صادرات روبرو خواهد شد صنعت پتروشیمی است؛ صنعتی که کشورمان به خاطر داشتن منابع عظیم نفت و گاز و زیرساخت‌های لازم مزیت نسبی فراوانی در آن دارد و به همین دلیل است که اروپایی‌ها به شدت خواستار از سرگیری صادرات محصولات پتروشیمی ایران به اروپا هستند.این در حالی است که یک مقام مسئول در صنعت پتروشیمی از تدوین برنامه ای ویژه برای صادارات محصولات پتروشیمی به آمریکا پس از لغو تحریم‌ها خبر داده است.
مذاکرات با اروپایی‌ها
احمد مهدوی همچنین از آغاز مذاکرات با اروپایی‌ها
برای از سرگیری صادرات پتروشیمی خبر داد.وی در تشریح برنامه ویژه افزایش صادرات محصولات پتروشیمی و
پلیمری ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از لغو تحریم‌ها، گفت: در شرایط فعلی ظرفیت صادرات محصولات پتروشیمی ایران به بیش از ۲۵ میلیون تن در سال می‌رسد که قطعا با راه‌اندازی طرح‌های جدید این ظرفیت تا پایان سال جاری افزایش می‌یابد.دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با اعلام اینکه در حال حاضر با وجود افزایش تولید در داخل و وجود تحریم‌های بین‌المللی اما کوچکترین مشکلی در صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران وجود ندارد، تصریح کرد: با این وجود صادرات محصولات پتروشیمی به بازارهای جدید به منظور متنوع سازی بازارهای هدف صادراتی یکی از سیاست‌های صنعت پتروشیمی ایران است.این مقام مسئول با بیان اینکه در حالی که هنوز توافق نهایی هسته‌ای بین ایران و غرب حاصل نشده است اما شرکت‌های متعدد اروپایی به منظور از سرگیری صادرات محصولات پتروشیمی ایران مذاکرات خود را با طرف‌ ایرانی آغاز کرده اند، اظهار داشت: بر این اساس اروپایی‌ها خواستار واردات اکثر محصولات پتروشیمی و پلیمری از ایران شده اند.وی در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه ایران آمادگی صادرات سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد محصولات پتروشیمی، پلیمری و شیمیایی تولیدی خود را به بازار اروپا دارد، تبیین کرد: از این رو در صورت لغو کامل تحریم‌ها امکان صادرات سالانه بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات پتروشیمی و پلیمری به کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود دارد.مهدوی با یادآوری اینکه لغو تحریم‌ها منجر به کاهش هزینه‌های صادراتی و افزایش مزیت‌های صدور محصولات پتروشیمی از ایران خواهد شد، تاکید کرد: هم اکنون که تحریمها پابرجا هستند، یک تن محصول بدون مشتری پتروشیمی در کشور وجود ندارد و قطعا با لغو تحریم‌ها تقاضا برای خرید پتروشیمی از ایران افزایش می‌یابد.دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با یادآوری اینکه در کنار از سرگیری صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا، صادرات پتروشیمی به بازارهای جدید آمریکای جنوبی و آفریقا هم در دستور کار قرار گرفته است، تاکید کرد: یک برنامه ویژه به منظور صادرات محصولات پتروشیمی با قیمت‌های رقابتی به کشورهای آمریکای شمالی و حتی آمریکا تدوین شده است.
چشم انداز بسیار روشن پتروشیمی ایران
در همین حال موید حسینی صدر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با آفتاب یزد تصریح کرد: کشور ما به لحاظ منابع اولیه پتروشیمی غنی ترین کشور دنیاست یعنی ما منابع گازی بالایی داریم و از طرفی طول عمر منابع ما هم بالاست. یعنی کشور ما تا 140 تا 150 سال آینده گاز دارد. عمده خوراک صنایع پتروشیمی هم گاز
است. بنابراین چشم انداز صنعت پتروشیمی ایران بسیار روشن است. حسینی صدر گفت در حال حاضر 85 میلیارد دلار پروژه‌های پتروشیمی آماده سرمایه‌گذاری است. بنابراین با رفع تحریم‌ها و امکان مشارکت شرکت‌های خارجی در پروژه‌های پتروشیمی و همین طور صنایع شیمیایی به نظر می‌رسد که این 85 میلیارد دلار پروژه‌های پتروشیمی آماده سرمایه‌گذاری است. بنابراین با رفع تحریم‌ها و امکان مشارکت شرکت‌های خارجی در پروژه‌های پتروشیمی و همین طور صنایع شیمیایی به نظر می‌رسد که این 85 میلیارد دلار طی 4تا 5 سال آینده قابل وصول باشد و این سرمایه‌گذاری صورت بگیرد. دنیا هم به این سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران نیاز دارد. وی افزود: من فکر می‌کنم که تلفیقی از منابع مالی خارجی و داخلی می‌تواند این هدف گذاری را محقق کند. خود من بسیار امیدوارم و فکر می‌کنم که بعد از رفع رفع تحریم ها، یکی از حوزه هایی که به شدت و به سرعت تغییرات مثبت خواهد داشت حوزه پتروشیمی و صنایع نفت و گاز است. وی در خصوص امکان صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا و آمریکا هم گفت: من فکر می‌کنم اگر تحریم‌ها لغو شود در یک سال آینده آثار این لغو تحریم‌ها نمایان شده و تا دو تا سه سال آینده ایران به قطب پتروشیمی جهان تبدیل خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام