کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 دی 1400   Tuesday 18 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 فروردین 1394

صفحه خبر: سیاسی

- شورای امنیت سازمان ملل قرار است قطعنامه‌ای جدید تصویب کند که در آن تحریم‌های قبلی سازمان ملل علیه ایران لغو و برنامه جامع اقدام مشترک تایید می‌شود
- هیچ تناقضی میان گفته‌های ما و محمدجواد ظریف وجود ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: هیچ تفاوتی میان اظهارات ما و وزیر امور خارجه ایران درباره بیانیه لوزان وجود ندارد.
ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری خود هدف از بازطراحی راکتور آب سنگین اراک که در این بیانیه بر سر آن توافق شده است را تولید حجم کم‌تر پلوتونیوم به گونه‌ای که برای سلاح هسته‌ای مناسب نباشد دانست.
هارف در این‌باره گفت: بسیاری از کشورها از راکتور آب‌سنگین برای اهداف صلح‌آمیز، تولید ایزوتوپ‌های پزشکی و دیگر موارد استفاده می‌کنند. من از تحقیقات هسته‌ای و تولید رادیوایزوتوپ حمایت خواهم کرد.
او هم‌چنین درباره جزییات و چگونگی دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات ایران در این بیانیه‌، اظهار کرد: هنوز برخی جزییات باقی مانده که باید مشخص شوند اما بازرسان از طریق ابزارهای فنی شامل دوربین به تاسیسات ایران دسترسی روزانه دارند.
هارف درباره تفاوت اظهارات مقامات ایران و آمریکا درباره نتایج مذاکرات اخیر در لوزان، بیان کرد: از نظر من هیچ تناقضی میان گفته‌های وزیر امور خارجه ما و محمدجواد ظریف وجود ندارد.
او افزود: کری گفته است به محض این‌که ایران این گام‌ها را بردارد از شدت تحریم‌ها کاسته خواهد شد. سرعت کاهش تحریم‌ها منوط به برداشته شدن گام‌های متقابل از سوی ایران است. آن‌ها هرچه سریع‌تر گام بردارند سریع‌تر از تحریم‌ها رهایی می‌یابند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری به سوال دیگری درباره احتمال نقض توافق از سوی ایرانی‌ها در روزهای پس از برداشته شدن تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های سازمان ملل و احتمال وتوی تحریم‌های تازه از سوی چین و روسیه چنین پاسخ داد: هیچ کس نمی‌تواند جلوی اعمال مجدد تحریم‌ها را بگیرد و تحریم‌های سازمان ملل نیز شامل همین روند هستند.
هارف ادامه داد: شورای امنیت سازمان ملل قرار است قطعنامه‌ای جدید تصویب کند که در آن تحریم‌های قبلی سازمان ملل علیه ایران لغو و برنامه جامع اقدام مشترک تایید می‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا حصول توافق هسته‌ای نهایی می‌تواند به گشوده شدن راهی برای بهبود روابط ایران و آمریکا منجر شود؟ اظهار کرد: همان‌طور که رییس‌جمهور گفته است ما خواهان گسترش روابط خود با مردم ایران هستیم. اما این بدان معنی نیست که بخواهیم رویکردمان در قبال دیگر مسائل از جمله یمن را به ایران نزدیک کنیم.
هارف در پایان تاکید کرد: واضح است که ما خواهان روابطی که هم اکنون با ایران داریم نیستیم. اما با آن‌ها اختلاف نظرهای جدی در خصوص دیگر مسائلی که مطرح کردید داریم.
توافق سوئیس، یک توافق خوب
باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در مورد توافق ایران و کشورهای 1+5 در گفتگو با شبکه خبری (NPR) در
ابتدا و در پاسخ به سوالی مبنی بر این که سوالی که بسیاری از کارشناسان و مردم از خود می‌پرسند این است که ایران پس از 15 سال آینده که توافق رو به پایان خواهد چگونه عمل خواهد کرد و یا این که عملکرد ایران در طول این دوره چگونه خواهد بود، گفت: من معتقدم که این توافق بهترین گزینه برای آمریکا و متحدانش در منطقه و جهان با توجه به ماهیت رژیم ایران است. البته مشخصا افکار عمومی بر روی این مسائل متمرکز است. اما اگر شما فکر کنید که ایران آماده تغییر در عملکرد خود در رابطه با برنامه هسته‌ای‌اش است، این یک توافق خوب است حتی در صورتی که معتقد باشید ایران به شدت مخالف با آمریکا،‌ غرب و ارزش‌های آن است، باز هم یک توافق خوب است.
رییس‌جمهور آمریکا افزود:‌ هم‌اکنون در موقعیتی قرار داریم که ایران به طور کم سابقه‌ای با بازرسی‌ها و شفاف‌سازی‌های برنامه هسته‌ای خود موافقت کرده است و باعث فراهم شدن اعتماد به صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران شده است؛ این بازرسی‌ها نه تنها در طول سال آینده اجرا می‌شود بلکه به مدت یک دهه فراتر از آن نیز ادامه خواهد داشت.
اکنون شرایط ایده‌آلی که می‌تواند وجود داشته باشد آن است که ببینیم ایران خواستار کاهش تحریم‌ها، تمرکز بر روی بهبود اقتصادش و وارد کردن خود و مردمش به جوامع بین‌المللی است یا خیر.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام