کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 08 آذر 1400   Monday 29 November 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 خرداد 1396

صفحه خبر: تحلیل

حالا که روحانی خود می‌داند برخی اعضای دولت و مدیران استانی با او همراه نبودند. حالا که مجلس در اختیار حامیان رییس جمهور است. می‌شود انتظار داشت رییس جمهور روحانی دولتی را معرفی کند که از نظر فکری هماهنگی کامل با شخص رییس دولت
داشته باشد.
این روزها بسیاری از کسانی که به حسن روحانی رای دادند و یا از او حمایت کردند خواستار تغییر در کابینه به ویژه استانداران هستند. امروز شرایط برای معرفی دولتی کاملا همسو با رییس جمهور فراهم است.
در سال 92 به دلیل وجود مجلسی تقریبا تماما اصولگرا، حسن روحانی مجبور بود کابینه‌ای را معرفی کند که بتواند از مجلس نهم رای اعتماد بگیرد. روحانی در آن زمان هم خود در میانه اصولگرایی و اصلاح طلبی ایستاده بود.
عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس نهم به «محمدعلی نجفی، جعفر میلی منفرد و مسعود سلطانی‌فر»
وزرای پیشنهادی روحانی برای وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم و ورزش به خوبی حکایت از سختی کار روحانی در آغاز دولت یازدهم دارد.
مردم اما در اردیبهشت سال 94 در پارلمان تغییر ایجاد کردند. بسیاری از چهره‌های اصولگرای خاص مجلس نهم به ویژه در تهران نتوانستند به مجلس دهم راه پیدا کنند. مجلس از مخالف تمام قد روحانی تبدیل به پارلمان حامی روحانی شد. نمایندگان مجلس دهم اعم از اصلاح طلب و اصولگرا حامی دولت روحانی هستند و در گفتمان اعتدال تعریف می‌‍شوند.
مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال 96، با وجود حضور تمام قد اصولگرا بازهم به حسن روحانی و تفکر او اعتماد کردند. تفکر حسن روحانی در انتخابات دوازدهم اصلاح طلبانه بود و با توجه به عملکرد او در دولت یازدهم مردم در برابر ابراهیم رییسی بازهم به روحانی رای دادند.
مردمی که به روحانی رای دادند دوست دارند اعضای کابینه هم تفکر روحانی باشند. دیگر برای مردم قابل پذیرش نیست که اعضای دولت به ویژه استانداران از نظر تفکر به رقبای روحانی
نزدیک باشند.
رییس جمهور روحانی خود نیز به عدم این همراهی اعتراف کرده است. « «همه هم یک جور نبودند، مختلف بودند. بعضی‌ها با همه توان آمدند. ما روستایی هستیم، به قولی بعضی‌ها گیوه را بر کشیدند و به میدان آمدند، آستین‌ها را بالا زدند و به میدان آمدند. اما بعضی‌ها پاشنه گیوه‌شان خوابیده بود و بر نکشیدند. لخ لخ کردند. یک مقدار راه آمدند و مسیر را آمدند و زحمت کشیدند. سعی آنان مشکور»
حالا که روحانی خود می‌داند برخی اعضای دولت و مدیران استانی با او همراه نبودند. حالا که مجلس در اختیار حامیان رییس جمهور است، می‌شود انتظار داشت رییس جمهور روحانی دولتی را معرفی کند که از نظر فکری هماهنگی کامل با شخص رییس دولت داشته باشد.
روحانی برای اجرای برنامه‌های تازه و باقیمانده از دولت یازدهم به افرادی احتیاج دارد که پا به پای او حرکت کند. دولتی که بتواند تمام برنامه‌های دولت به ویژه در زمان پسابرجام اجرا کند.
در همین ارتباط محمد علی نجفی مشاور رییس جمهور می‌گوید: « پیش‌بینی من این است که 50درصد کابینه فعلی تغییر خواهد کرد.»
باید دید در زمان باقیمانده تا مراسم تحلیف و تنفیذ حسن روحانی، او چه افرادی را برای دولت دوازدهم معرفی می‌کند./ منبع: عصر ایران


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام