کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 07 بهمن 1400   Thursday 27 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 01 شهریور 1395

صفحه خبر: اجتماعی

زهیر موسوی: پله‌های ورودی ایستگاه مترو را پایین می‌روم و پس از خرید بلیط به سمت سکوها رفته و منتظر آمدن قطار می‌شوم. بلندگوی مترو اعلام می‌کند برای حفظ آرامش خود از دستفروشان خرید نکنید. ناگهان در مترو باز می‌شود و فروشنده‌ها همراه مسافرها وارد می‌شوند و کیسه‌ها و کیف‌های بزرگ و کوچکشان را باز می‌کنند. این آغاز قصه مسافرانی است که هرروز با مترو سطح شهر تهران را طی می‌کنند.
سر و صدای بیش از حد، تردد از میان جمعیت در ساعات شلوغی قطارها تنها بخشی از مشکلاتی است که این قشر برای مسافران ایجاد کرده‌اند. ظاهرا این شغل کاذب پیر و جوان و زن و مرد هم نمی‌شناسد. از کودک 4 ساله تا پیرمرد 60 ساله در تونل‌های زیرزمینی مشغول کسب درآمد هستند. قیمت اجناس در واگن‌های مترو از هزار تومان آغاز و به هفت هزار تومان ختم می‌شود. از اجناسی که در واگن‌ها به فروش می‌رسد می‌توان به دمپایی، آدامس، مونوپاد و ... اشاره کرد. اما دستفروشان مترو حالا دیگر جذابیت خود را برای مسافران از دست داده و تبدیل به یک مشکل و معضل شده‌اند. تا همین چند وقت پیش جمعیت زیادی برای خرید به واگن‌های مترو می‌رفتند و از این وضعیت رضایت داشتند و به این شغل کاذب به عنوان یک جاذبه مترو نگاه می‌کردند اما حالا وضعیت عوض شده است. بسیاری از مردم برای داشتن آرامش روانی بیشتر از سفر با مترو خودداری می‌کنند. پسر جوانی که یک کوله به پشت خود انداخته و هندزفری در گوش دارد می‌گوید: من دانشجو هستم و به اجبار و برای فرار از ترافیک شهر با مترو رفت‌و‌آمد می‌کنم. به محض اینکه از او درباره وضعیت دست فروشان می‌پرسم بلافاصله می‌گوید: وای! اصلا حرفش را هم نزن. اگر مجبور نبودم قطعا به دلیل وجود این فروشندگان هرگز با مترو رفت ‌و‌آمد نمی‌کردم. او می‌گوید: تصور کنید پس از آنکه 6 تا 7 ساعت سر کلاس استاد در دانشگاه نشسته‌اید و خسته می‌خواهید به سمت خانه بروید، باید سر و صدای این فروشندگان را هم تحمل کنید. صدای بلند و حرکت در طول واگن‌ها توسط این افراد از معضلاتی است که هرچه زودتر مسئولین مترو باید با آن برخورد کنند.
اعتراض مسافران به این موضوع باعث شد تا مدیر عامل شرکت مترو تهران خبر از ساماندهی دستفروشان مترو دهد. احمدی بافنده گفت: با توجه به اینکه معضل دست‌فروشی مشکلاتی را برای مسافران و شرکت مترو ایجاد کرده، اقدامات لازم در این
باره انجام شده است. وی افزود: نام نویسی دستفروشان به زودی در ایستگاه‌های مترو آغاز می‌شود و دستفروشان در شب بازارها، روز بازارها و حتی غرفه‌های ایستگا‌ه‌های مترو فعالیت خواهند کرد. مدیرعامل شرکت مترو تهران گفت: قصد داریم در هر ایستگاه دو تا سه غرفه برای بانوان دست فروش اختصاص دهیم و برای آقایان در شب بازارها و روزبازارها کار فراهم کنیم. احمدی بافنده در خصوص نحوه شناسایی این دستفروشان هم گفته بود: این شناسایی بر پایه خود اظهاری است و فرم‌هایی که شامل آدرس، مشخصات،حرفه و... است به زودی میان دستفروشان توزیع خواهد شد.به گزارش برنا،حال نزدیک به 2ماه از این اظهار نظر مدیر عامل مترو تهران می‌گذرد و هیچ اتفاقی در روند ساماندهی دست فروشان مترو نیفتاده است و اگر مسافر مترو تهران باشید مشاهده خواهید کرد که وضعیت دست فروشی در واگن‌های مترو اگر بدتر نشده باشد، قطعا بهتر هم نشده است و این مهم نیازمند توجه و اقدام عاجل مسئولین ذیربط است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام