کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 08 آذر 1400   Monday 29 November 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 اسفند 1393

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- سارا علایی: روزهای پایانی سال است و در مقایسه با مراکز خرید و مغازه‌ها، بازار دستفروشان داغ‌تر. هر کجا که نگاه می‌اندازی قطار طول و طویل دستفروشان با انواع و اقسام کالا و لوازم شدیدا جلب توجه می‌کند. برای خودشان برو و بیایی به راه انداخته‌اند که نگو و نپرس. با خیالی آسوده مقابل مراکز خرید و در پیاده‌رو‌ها بساط کرده و سخت مشغول بازارگرمی و جلب نظر عابران هستند. نکته مهم در این میان این است که در این شرایط نه از ماموران شهرداری خبری است نه از هیچ گماشته و پاسبانی تا مثل مور و ملخ به میان دستفروشان بریزند و با مصادره کردن اموالشان، آتش به مال دستفروشان بزنند. این در حالی است که در سایر فصول سال اگر بر حسب ناچاری پیرمرد یا پیرزنی در خیابان‌های شهر مشغول فروختن دو تکه جنس ناقابل باشد ماموران شهرداری در عرض یک چشم بر هم زدن و بر حسب آنچه وظیفه می‌خوانندش، شدیدا برخورد و
اقدام به جمع‌آوری اجناس دستفروشان می‌کنند. همین سیاست‌های دوگانه شهرداری تاکنون باعث تلفات بسیاری شده است از جمله کشته شدن علی چراغی به جرم دستفروشی در مردادماه امسال یا خودسوزی یک جوان 34 ساله در بازار روز خرمشهر باز هم به جرم دستفروشی....فهمیدن علت این برخورد دوگانه کار سختی نیست. در این معادله نیز پای پول در میان است؛ اصلا هرکجا که پای پول در میان باشد و مسئله به نفع شهرداری بچربد سیاست‌های شهرداری معتدل‌تر و گاهی حتی فراموش می‌شود. نکته جالب و تامل‌برانگیز در مورد لغو ممنوعیت دستفروشی در ایام عید نیز همین مسئله است چراکه طبق بررسی‌های خبرنگار آفتاب یزد در برخی خیابان‌های پررفت‌و‌آمد و شلوغ شهر، برخی ماموران شهرداری حال یا با اطلاع مسئولان شهرداری یا بدون اطلاع آنها اقدام به اجاره دادن معابر شهر به دستفروشان می‌کنند که با توجه به میزان اشغال کردن پیاده‌رو ارقام اجاره تغییر می‌کند. با این اوصاف و با توجه به افزایش تعداد دستفروشان و بساطشان در ایام نزدیک به سال نو، عطوفت و دل رحمی برخی ماموران شهرداری در برخورد با دستفروشان توجیه منطقی پیدا می‌کند. کافی است خیابانی مثل سه‌راه جمهوری را در نظر بگیرید که در این ایام از حدفاصل خیابان فلسطین تا شیخ هادی حداقل 50 دستفروش اتراق کرده‌اند که اگر قرار باشد از هر نفر دستفروش حداقل 10 هزارتومان به طور روزانه بابت اجاره در جیب شهرداری برود رقمی حدود 500هزار تومان برای یک روز آن هم فقط در یک خیابان. این در حالی است که بساط دستفروشان در این منطقه از اواسط اسفند آغاز شده و اگر خیابان‌های دیگر مثل گیشا، هفت‌تیر، صادقیه، امامزاده حسن و.... را در نظر بگیرید حال محاسبه کنید رقم کل اجاره‌ای که دستفروشان بیشمار شهر به
شهرداری در ایام پایانی سال پرداخت می‌کنند. با این اوصاف شاید اگر علی چراغی و آن جوان خرمشهری و... می‌دانستند که با دست به جیب شدن کارشان راه می‌افتد اکنون سالم و سرحال سال نو را در کنار خانواده‌شان تحویل می‌کردند.محمد حقانی از اعضای شورای شهر در این باره معتقد است:" به طور کلی پدیده دستفروشی، پدیده نامناسبی در شهرهاست. خصوصا آن دسته از دستفروشان و دلالانی که به صورت باند اقدام به این سدمعبر می‌کنند. براساس قانون (بند 20 ماده 55 قانون شهرداری) نیز دستفروشی و سد معبر خلاف قانون است و شهرداری موظف به جلوگیری از آن است." این عضو شورای شهر در گفتگو با آفتاب یزد با بیان اینکه " اما گاهی برخی ماموران شهرداری در این زمینه تخلف می‌کنند" می‌گوید: گاهی شهرداری‌ها حتی زمین‌های بایری را در اختیار دستفروشان قرار می‌دهند که این کار نیز خلاف است زیرا به هر حال این اقدام به ضرر کاسبان و صاحبان مغازه‌هایی است که مجوز دارند و به دولت و شهرداری مالیات می‌دهند."ابوالفضل قناعتی، عضو شورای شهر نیز در این زمینه با بیان اینکه "ما در کل دو نوع دستفروشی داریم" به آفتاب یزد می‌گوید:" یکی از انواع همان جمعه‌بازارها و بازارهای روزانه هستند که در نقاط و روزهای خاصی با هماهنگی شهرداری مناطق اقدام به برپایی بساط می‌کنند و قانونی هستند و عمده درآمد آن به جیب شهرداری می‌رود اما نوع دیگر دستفروشان خیابانی هستند که با توجه به داغ بودن بازار و در ایام خاصی از سال در معابر و گذرگاه‌های عابرپیاده اقدام به دستفروشی می‌کنند که شکل قانونی ندارد و اتفاقا خلاف قانون نیز هست." وی در ادامه بیان می‌کند:" شهرداری موظف به برخورد با دسته دوم دستفروشان است در حالی که عملا می‌بینیم این اتفاق نمی‌افتد که این عدم برخورد مشکلات بسیاری را نیز برای کاسبان و مغازه‌داران به وجود می‌آورد." قناعتی با اشاره به موضوع اخذ اجاره از دستفروشان نیز بیان می‌کند:" در این میان عده‌ای از ماموران شهرداری حتی از دستفروشان پول می‌گیرند و اصطلاحا به صورت مترمربع زمین خیابان را به آنان اجاره می‌دهند که کاملا خلاف قانون است."
پی‌نوشت:
امیدواریم با آمدن سال نو شهرداری حداقل نیم‌نگاهی به سیاست‌ها و نظارتی بر کار مامورانش داشته باشد تا تکلیف دستفروشان با خودشان روشن شود و دیگر شاهد کشته شدن و خودسوزی سایر دستفروشان نباشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام