کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 دی 1400   Tuesday 18 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 آبان 1394

صفحه خبر: اجتماعی

در حالی‌که شرکت عامل بیمه زائران در حج، مبلغ "دیه" جانباختگان منا را 55 میلیون تومان اعلام کرده، معاون سازمان حج و زیارت با رد عنوان "دیه" برای این مبلغ، آن را صرفا یک "غرامت" و یا "خسارت" دانسته است. به گزارش ایسنا، برای سال94، نرخ دیه‌ کامل یک مرد مسلمان در ماه‌های غیرحرام با موافقت قوه قضائیه، 165میلیون تومان تعیین شد که در ماه‌های حرام نیز یک سوم این مبلغ، به میزان کل نرخ دیه افزوده می‌شود.
با این حال طبق آنچه بهروز ناظمی مدیر بیمه‌های
اشخاص گفته، «حق دیه جانباختگان حادثه منا تا سقف 55 میلیون تومان بوده است که تاکنون علی‌الحساب 25 میلیون تومان آن پرداخت شده است.» با این حساب نرخ دیه برای ماه حرام ذی‌الحجه در حالی‌که باید 220 تومان محاسبه شود، به یک‌چهارم کاهش داده شده و 55 میلیون تومان درنظر گرفته شده است. براساس توضیحات ناظمی، قرارداد بیمه‌نامه این شرکت با سازمان حج و زیارت، "اختیاری" بوده که پرداخت این مبلغ دیه بنابر قرارداد مذکور صورت گرفته است. ناظمی همچنین گفته است: سازمان حج و زیارت در قرارداد با شرکت بیمه ایران حداقلِ بیمه‌نامه را برای حجاج فراهم می‌آورد که آن هم بیمه‌نامه اختیاری است. پس از آن همه حجاج مختارند برای تکمیل این حداقل بیمه از طریق اطلاع‌رسانی‌های انجام شده اقدام کنند. این فرآیند چندین سال است که اجرا می‌شود و هزاران نفر از حجاج برای تکمیل حق بیمه‌نامه اختیاری اقدام می‌کنند. اکنون که شرکت عاملِ بیمه حجاج ایرانی اعلام کرده 25میلیون تومان از آن دیه را علی‌الحساب پرداخت کرده‌ و البته چند نفری هم از آن قافله بازمانده‌اند. حمید محمدی، معاون سازمان حج و زیارت گفته 50 میلیون تومان که برای حادثه‌دیدگان منا درنظر گرفته شده، "دیه" نیست بلکه "خسارت" است. او توضیح داد: سازمان حج با شرکت عامل بیمه
قراردادی دارد که طبق آن اگر زائری در طول حج فوت کرد، 15 میلیون و در صورت وقوع حادثه، 40میلیون تومان خسارت پرداخت شود که بر این اساس حادثه‌دیدگان منا 55میلیون تومان خسارت دریافت می‌کنند. محمدی تاکید کرد: در قرارداد بیمه سازمان حج و زیارت برای زائران، این مبلغ به عنوان خسارت درنظر گرفته شده نه دیه. اگرچه معاون سازمان حج منکر طرح موضوع دیه برای جانباختگان منا شده، اما توضیحات شرکت عامل بیمه در حج که با تاکید از لفظ "دیه" استفاده کرده نشان می‌دهد در بیمه‌نامه اختیاری سازمان حج و زیارت مبلغ دیه به یک‌چهارم نرخ واقعی کاهش یافته، موضوعی که باعث شده برخی وکلای دادگستری و حقوقدانان نسبت به آن واکنش نشان دهند و خواستار احقاق حق زائران جانباخته در فاجعه منا باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام