کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 بهمن 1400   Saturday 29 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 بهمن 1397

صفحه خبر: سیاسی

نشریه فارین پالیسی در یادداشتی با اشاره به پایبندی ایران به تعهداتش در برجام تاکید کرد که رئیس‌جمهور بعدی آمریکا باید به توافق هسته‌ای بازگردد چراکه این کار به نفع آمریکا خواهد بود.
به گزارش ایسنا، نشریه فارین پالیسی در یادداشت خود با اشاره به ادامه پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) علی‌رغم خروج رئیس جمهور آمریکا از این توافق نوشت: به نظر می‌آید که تهران نشان داده است که اگر بتواند تا سال ۲۰۲۱ در برابر فشار اقتصادی تاب بیاورد، رئیس جمهور جدید آمریکا می‌تواند از تصمیم دونالد ترامپ پیروی نکند و به توافق هسته‌ای بازگردد.
اولین سوالی که در اینجا به وجود می‌آید این است که آیا پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در آمریکا باید دوباره وارد توافق هسته‌ای شود؟ پاسخ مثبت است، چراکه برجام یکی از محکم‌ترین و با جزئیات‌ترین توافق هسته‌ای است که تاکنون به دست آمده است و حتی پس از خروج آمریکا نیز دقیقاً همان‌طور که طراحی شده کار می‌کند؛ برنامه هسته‌ای ایران محدود شده و مهم‌تر از آن، جمهوری اسلامی‌تاکنون به تعهداتش عمل کرده است.برجام توافقی بین‌المللی است که میان آمریکا، متحدان اروپایی، روسیه، چین و ایران در سال ۲۰۱۵ حاصل شد و در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید. اگر آمریکا تحت ریاست جمهوری جدیدش بخواهد که نقش خود به عنوان یک رهبر جهانی را که به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل می‌کند مجدداً کسب کند، بازگشت به توافق هسته‌ای اقدامی‌ضروری است.اما سوال پیچیده‌تر این است که آمریکا چگونه می‌تواند به توافق هسته‌ای بازگردد. ورود دوباره به این توافق نباید به همان سادگی خروج از آن اتفاق بیفتد. آمریکا باید از فشاری که به دلیل خروج ترامپ از توافق به دست آورده استفاده کند و به ایران و جهان این پیام را بفرستد که به‌طور حتم می‌تواند به توافق بازگردد اما ابتدا باید مذاکره کند.از آنجایی که تهران تصمیم گرفته است ماندن در توافق علی‌رغم خروج آمریکا به نفعش است، بازگشت واشنگتن و در ادامه رفع تحریم‌ها یک امتیاز یک‌جانبه به ایران خواهد بود. آمریکا این توانایی را دارد که در ازا چیزی بخواهد اما در عین حال، باید واقع بین باشد و درخواست زیادی نداشته باشد زیرا بازگشت به توافق هسته‌ای به نفع آمریکا خواهد بود. تهران نیز اگرچه خواهان رفع تحریم‌ها است نباید همچون یک تسلیم شده در برابر آمریکا دیده شود که از نظر دولت ایران، تاکنون توافق هسته‌ای را نقض کرده است.فارین پالیسی در ادامه با بیان اینکه آمریکا باید از این فرصت برای متعهد کردن ایران بر سر یک سری مسائل کلیدی استفاده کند، نوشت: یک رئیس جمهور دموکرات در آینده به‌طور حتم برای رفع تحریم‌های ایران و بازگشت به توافق هسته‌ای با چالش‌های سیاسی ازجمله از سوی کنگره مواجه خواهد بود. از این رو، ایجاد یک توافق با ایران برای دست کم گفت‌وگو بر سر مسائل منطقه‌ای و موشک‌ها و ایجاد یک مسیر بین‌المللی برای انجام این کار، می‌تواند کسب حمایت سیاسی داخلی کمک کند.
چنین اقدامی‌گام‌های عملیاتی را برای رسیدگی به موضوعات مورد مناقشه در توافق هسته‌ای که پیشتر رئیس جمهور ترامپ به آنها انتقاد داشت و زمینه را برای رسیدگی به دیگر موضوعات مورد نگرانی فراهم خواهد کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام