کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 08 آذر 1400   Monday 29 November 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 شهریور 1397

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- حامد دهقان: چند ماه از اعلام وصول طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت می‌گذرد، این طرح که با امضاء 80 نماینده مجلس اعلام وصول شد و هم‌اکنون در کمیسیون قضایی مجلس در حال بررسی است اعتراضاتی را به دنبال داشته است. عمده اعتراض‌ها‌ از سوی وکلای دادگستری بوده و آنان مدعی هستند چنانچه طرح یادشده به تصویب برسد سیل عظیمی از فارغ التحصیلان حقوق وارد عرصه وکالت شده و باعث بیکاری وکلا می‌شوند.

پیشینه چگونگی جذب وکیل در سال‌ها‌ی گذشته
در سال 77 یعنی یک سال بعد از اجرایی شدن قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب 1376 برابر تصمیم شورای هماهنگی کانون وکلای دادگستری سراسر کشور در گردهمایی ای که
در تبریز برگزار شد مقرر شد حداقل نمره قبولی برای شرکت کنندگان در آزمون ورودی داوطلبان اخذ پروانه کارآموزی وکالت ( اعم از داوطلبان عادی یا ایثارگر) 12 نمره از 20 نمره یا 60 از 100 نمره باشد و اشخاصی که کمتر از این نمره بیاورند پذیرفته نخواهند شد. هرچند این مصوبه بعد از چند ماه لغو گردید اما مجددا در سال 78 برابر مصوبه کمیسیون کارآموزی پنجمین همایش کانون‌ها‌ی وکلای دادگستری که در اصفهان برگزار شد به اتفاق آراء مقرر شد برای جذب داوطلبان ورودی کارآموزی وکالت (سهمیه آزاد یا ایثارگر) حداقل نمره 12 از 20 یا 60 از 100 باشد اما در سال 82 برابر مصوبه کمیسیون کارآموزی کانون‌ها‌ی وکلاء در دوازدهمین همایش سراسری کانون‌ها‌ی وکلای دادگستری که در اصفهان برگزار شد حداقل نمره برای قبولی متقاضیان پروانه وکالت کارآموزان سراسری کانون‌ها‌ برای سهمیه آزاد نمره"12" و برای سهمیه ایثارگران نمره" 8" تعیین گردید و در اقدامی حد نصاب نمره برای ایثارگران 4 نمره کاهش پیدا کرد.
25 درصد شرکت کنندگان آزمون وکالت
به سوالات پاسخ منفی دادند
در آزمون کارآموزی وکالت سال 96 کانون وکلای دادگستری یزد که 1700 نفر متقاضی پروانه کارآموزی وکالت بودند، حدود 442 نفر (یعنی 25درصد شرکت کنندگان) به سوالات پاسخ منفی دادند و حتی رتبه آنان از فردی که پاسخ‌نامه سفید ارائه کرده بود بیشتر شد. توضیحا اینکه فرد مذکور در کارنامه خود علیرغم ارائه پاسخنامه سفید رتبه 1258 را کسب کرده بود.

مجاز بودن باسوادان جهت ورود به حرفه وکالت
برابر مصوبه مجمع عمومی کانون بین المللی وکلاءکه در سپتامبر 1990 و در نیویورک به تصویب رسید. مقرر شد "هر شخص که تحصیلات حقوقی لازم را داشته باشد می‌تواند وکیل شود و بدون هیچ‌گونه تبعیضی به حرفه خود ادامه دهد". در پایان قابل ذکر است با توجه به پیش بینی"وکالت اجباری" در طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت در صورت تصویب، ازدیاد وکیل باعث بیکاری وکلا نخواهد شد و فقط می‌تواند باعث کاهش درآمد میلیاردی بعضا وکلا شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام