کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 06 بهمن 1400   Wednesday 26 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 تیر 1397

صفحه خبر: جامعه

روزنامه آفتاب یزد مطلبی تحت عنوان قرارداد شهرداری (معاونت حمل و نقل و ترافیک) با موسسه ای عالی آموزش و پژوهش و مدیریت برنامه ریزی تحت امر اقتصاددان شهیر کشورمان مسعود نیلی ، مشاور محترم ریاست جمهوری منتشر و موسسه آموزشی مدیریت و برنامه ریزی جوابیه ای برای آن ارسال کرد. ظاهراً انتشار این مطلب موجب سوء تفاهمی کوچک شده است . بدیهی است که ذکر پاره‌ای توضیحات ضروری است. رویه نقد این مطلب به صورت کلی به پژوهش‌های دولتی به صورت عام بوده است و خواسته است تا اینگونه پژوهش‌ها را نقد کند. جایگاه مسعود نیلی استاد تمام اقتصاد دانشگاه شریف و حرمت او میان اهل قلم بر همگان محرز است، کما اینکه این روزنامه نیز تاکنون بارها وظیفه خود دیده است تا از این شخصیت برجسته علمی کشور در برابر هجمه‌های ناحق به وی دفاع کند. صد البته مبلغ این قرارداد به موسسه‌ آموزشی دولتی تعلق گرفته است و نه شخص مسعود نیلی . قطعاً اگر سوء برداشتی در اثر خواندن مطلب مذکور رخ داده باشد در اثر ضعف قلم نویسنده بوده است، نه نیت کلی رسانه آفتاب یزد . به همین سبب وظیفه خود دانستیم تا به دلیل علاقه قلبی از این مرد محترم و چهره شاخص دانشگاهی کشور پوزش بخواهیم، متن جوابیه عیناً در ذیل منتشر می‌شود:
با توجه به اینکه در صفحه اول شماره 5223 آن روزنامه که در تاریخ 24/04/1397 منتشر شده است، تیتر نادرست «قرارداد یک میلیارد و هفتصد میلیونی شهرداری با نیلی» و ادامه آن در صفحه 7، خواهشمند است دستور فرمایید به استناد قانون مطبوعات، جوابیه زیر در همان محل و به همان اندازه در نخستین شماره پس از دریافت این نامه، چاپ و منتشر گردد. بدیهی است موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، پیگیری‌های حقوقی لازم را از مجاری قانونی برای پیشگیری از ادامه انتشار چنین اخبار کذب و تشویش اذهان عمومی انجام خواهد داد. در این ارتباط لازم می‌داند نکات زیر را یادآوری کند:
1- چنان که در مشروح خبر هم آمده، طرف قرارداد یاد شده، ریاست موسسه نیست، بلکه موسسه به‌عنوان یک شخصیت حقوقی طرف قرارداد سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران است و طبق اساسنامه مصوب و در چارچوب وظایف و مسئولیت‌های قانونی خود به مطالعه و اجرای چنین پروژه‌هایی می‌پردازد. پیشینه دکتر مسعود نیلی نشان می‌دهد که وی هیچ گاه در پژوهش‌های بسیار خود، به حوزه‌های که بیرون از تخصص ایشان (رشته اقتصاد) است، ورود نکرده و همواره، اخلاق علمی و حرفه‌ای را رعایت
کرده است.
2- نویسنده چنین القا می‌کند که مالکیت موسسه به‌عنوان یک نهاد آموزشی و پژوهشی، متعلق به دکتر نیلی است، در حالی که اولا موسسه چنان که در نامش پیداست، هم آموزشی و هم پژوهشی است و دوما وابسته به نهاد ریاست‌جمهوری است که در سال 1367 با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی راه‌اندازی شده و تا سال 1390 هم زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه کشور بوده است.
3- نیروی انسانی موسسه، در برگیرنده اعضای هیئت علمی آموزشی و پژوهشی است و دوما وابسته به نهاد ریاست‌جمهوری است که در سال 1367 با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی راه‌اندازی شده و تا سال 1390 هم زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه کشور
بوده است.
3- نیروی انسانی موسسه، در برگیرنده اعضای هیئت علمی آموزشی و پژوهشی در سه رشته سیستم‌های اقتصادی (شامل گرایش‌های برنامه‌ریزی، حمل‌ونقل و انرژی)، مدیریت و حقوق است که همگی بر پایه قوانین و مقررات وزارت علوم و پس از طی همه مراحل گزینش علمی و اخلاقی،جذب شده اند. نام رشته‌ها نشانگر میان‌رشته‌ای بودن موسسه است که لازمه پرداخت همه جانبه به طرح‌های مهم و کاربردی مورد نیاز کشور مانند آنچه با سازمان ترافیک و حمل‌ونقل شهرداری تهران به توافق رسیده‌ایم «خدمات پژوهشی در ارتباط با سیاستگذاری و مطالعات حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران» است. همچنین پژوهشگران، کارشناسان و کارکنان شریف موسسه نیز همگی بر پایه مقررات سازمان اداری و استخدامی و با رشته‌های تحصیلی مرتبط با مشاغل خود به کار گرفته شده‌اند.
4- متاسفانه نویسنده، مدعی به کارگیری جوانان بیکار فامیل با مدرکی دانشگاهی در این طرح است که البته باید بتواند در دادگاه صالح این ادعا را اثبات کند. موسسه هر ساله در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش، در رشته‌های فوق‌الذکر دانشجو می‌پذیرد و از آنها در کنار اساتید خود و سایر صاحب‌نظران و کارشناسان دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور در پیشبرد خدمات و فعالیت‌های پژوهشی مورد نیاز در نهاد ریاست‌جمهوری و دیگر دستگاه‌های دولتی و عمومی خواهان همکاری بهره می‌برد.
5- نویسنده می‌توانست با کمی جست‌وجو به این واقعیت پی ببرد که در اجرای ماده 29 قانون مناقصات و آیین‌نامه اجرایی آن دستگاه‌های اجرایی دولتی و عمومی می‌توانند قراردادهایی با این ابعاد را با دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز پژوهشی دولتی از طریق ترک تشریفات و بدون برگزاری منقاصه منعقد کنند.
البته تا آنجا که ما به‌عنوان موسسه مطلع هستیم،کارفرمای محترم این قرارداد استعلام‌های مورد نیاز را از چند دانشگاه و موسسه تحقیقاتی دیگر هم اخذ کرده است. لذا در این خصوص هیچ استثنا یا امتیازی برای موسسه لحاظ نشده است.
6- با توجه به پیشینه پژوهشی تقریبا 30 ساله موسسه در حوزه‌های مربوط به ماموریت‌های خود و اجرای حدود 100 پروژه مطالعاتی که فهرست آنها تماما در تارنمای موسسه ثبت است، نشان از کیفیت بالا و محتوای غنی علمی آثار پدید آمده دارد، موسسه بر خلاف گفته نویسنده، هیچ گاه مدعی ارائه راه حل‌های جادویی در بروندادهای خود نبوده، ولی روش‌مندی و انصاف علمی را به طور مستمر مدنظر قرار داده است.
7- اشاره به جایگاه آقای دکتر مسعود نیلی به‌عنوان مشاور رئیس‌جمهور در خبری که کوچک‌ترین ارتباطی با ایشان ندارد، صرفا قلب واقعیت است و نه اطلاع‌رسانی، جالب اینکه موسسه در طی سال‌های گذشته و در دوران روسای سابق آن نیز مطالعاتی از این دست را با شهرداری تهران و سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران داشته است.
در پایان امیدواریم آن روزنامه با چاپ این جوابیه قدم‌های موثرتری در جهت حفظ فضای سالم و شفاف اطلاع‌رسانی برداشته و به ارتقای کمی و کیفی همکاری‌ها در این رابطه یاری رساند و با احترام به قلمی که خداوند به آنچه می‌نگارد، سوگند یاد کرده، جز راست ننویسد و پیش از هر درج هر خبری، در درستی آن تحقیق کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام