کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 بهمن 1400   Saturday 29 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 تیر 1397

صفحه خبر: جامعه

آفتاب یزد- گروه جامعه: قراردادهای پژوهشی یکی از جالب‌توجه‌ترین انواع پیمان‌نامه‌ها در موسسات و ادارات دولتی هستند. ارگان و نهاد دولتی به ظاهر در مورد موضوعی سردرگم است و نیاز به مشورت و کسب نظر علمی و پژوهشی دارد. بلافاصله قراردادی با اشخاص حقیقی و حقوقی آکادمیک منعقد می‌شود که حاصل آن جزوه یا کتابی است غالباً قطور که در کتابخانه‌ای پشت سر مدیر عامل جای می‌گیرد؛ البته با جلدی شکیل. این پژوهش‌ها نه برای کسی مهم هستند و نه حتی به طور معمول خوانده می‌شوند. با این همه چنین پژوهش‌های چندان هم بی‌خیر نیستند، به کارگیری جوانان بیکار فامیل که دارای مدرکی دانشگاهی هستند، آن هم با دستمزدی قابل توجه برای تحقیق و اکتشاف در راستای حل یکی از مشکلات جامعه می‌تواند از جمله مزایای این گونه پژوهش‌ها باشد. جنبه دیگر کارآفرینانه‌ی این گونه قراردادها واگذاری تحقیق به اساتید دوست و آشنا است.
گاهاً در محیط‌های آکادمیک دیده شده است که بر سر اخذ چنین قراردادهای دسته‌بندی‌های جدی و حتی درگیری‌های شدید اداری رخ داده است.

ضعیف‌ترین معاونت
معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بیشترین انتقاد را از سوی اعضای شورای شهر تهران در میان معاونت‌های مختلف شهرداری دریافت کرده است. ترافیک، آلودگی هوا در تهران، آشفتگی در چینش نیروها و عدم اقدام موثر و قابل لمس از سوی شهروندان بخشی از دلایل این نقدها را شامل می‌شود. محسن‌هاشمی با کنایه دلیل بی توجهی رئیس این معاونت را به مشکلات شهری مشغول بودن او به ساماندهی طرح ترافیک خبرنگاران عنوان کرد. مرتضی الویری عضو شورای شهر در تذکری نسبت به سخنان معاون حمل و نقل و ترافیک شهردارد گفت که بحث نظارت بر عبور و مرور ترافیک شهری بر عهده ای راهور است و این معاونت باید بر انجام وظایف خود تمرکز کند. وضعیت آشفته خیابان‌ها و نحوه پارک خودروها از جمله دیگر مشکلات در این حوزه است که این عضو شورا به آن اشاره کرد. همچنین محمد سالاری دیگر عضو شورای شهر می‌گوید: ناهنجاری تمام عیاری در حوزه حمل و نقل داریم که بخشی از این مشکل ناشی از نحوه مدیریت شهری است. او افزود: انتظار افکار عمومی و شورای شهر این است که معاونت حمل و نقل و ترافیک برنامه عملیاتی خود را ارائه کند و بگوید نقشه راه چهار سال آتی چیست و به کجا می‌خواهند برسند. در ادامه نقدها شهربانو امانی همکار سالاری در شورای شهر، گفت: برخی شهروندان در تهران جان خود را به علت آلودگی هوا از دست می‌دهند. در برنامه دوم معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران موظف بود روی هشت هزار اتوبوس فیلتر دوده نصب کند، اما حالا تنها روی ۵٠ دستگاه اتوبوس نصب شده است. مجید فراهانی هم در تذکری اظهار کرد: براساس نظرسنجی‌های متعدد، معضل ترافیک و آلودگی هوا جزو دغدغه‌های مردم است. فراهانی با اشاره به بودجه زیاد این معاونت نسبت به نحوه استفاده از این بودجه سوالاتی را مطرح کرد.

استفاده خلاقانه از بودجه
این معاونت البته راه‌حل‌های خود را برای استفاده از بودجه در جهت حل مشکلات مذکور در سر دارد. پورسید، رئیس این معاونت پیش از این معاون وزیر راه بود، او به جهت حادثه قطار سمنان دامغان که منجر به کشته شدن بیش از 50 نفر شده بود، مجبور به استعفا شد. منابع مطلع خبر داده‌اند که اخیرا معاونت حمل و نقل شهرداری، قراردادی به مبلغ یک میلیارد و 700 میلیون تومان با مسعود نیلی مشاور رئیس جمهور امضا کرده است تا موسسه آموزشی این اقتصاددان «در ارتباط با سیاستگذاری و مطالعات حمل و نقل و ترافیک تهران» به پژوهش بپردازد. شهروندان تهرانی که پرداخت‌کننده اصلی مبلغ مذکور به اساتید پژوهشگر و دارای راه حل‌های جادویی هستند، بی‌شک خوشحال خواهند شد اگر این هزینه خروجی واقعی و قابل لمسی داشته باشد. هر چند تجربه قراردادهای مشابه در طول بیش از سه دهه گذشته چیز دیگری می‌گوید. نکته جالب در مورد این قرارداد این است که به صورت ترک تشریفات و بدون برگزاری مناقصه منعقد شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام