مرور مهمترین عناوین
یک کارشناس مسائل منطقه تاکید کرد

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در بازسازی سوریه

یک کارشناس مسائل منطقه با بیان این که باید از قابلیت بخش خصوصی در بازسازی سوریه استفاده کنیم، گفت: با توجه به سفر رئیس جمهور به سوریه و رایزنی درباره همکاری‌های اقتصادی باید از فرصت بازرگانی و اقتصادی سوریه استفاده کرده و سرمایه‌گذاری مناسب صورت گیرد.
حسن لاسجردی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این که سفر رئیس جمهور کشورمان به سوریه بعد از ۱۳ سال در این سطح انجام شد، اظهار داشت: در منطقه ما کشورهای مختلف به دنبال ارتقا و ترمیم روابط هستند، از جمله عربستان-سوریه، لبنان-سوریه و... لذا مسابقه‌ای در تثبیت روابط شروع شده و ما هم نباید عقب بیفتیم.
وی افزود: شرایط خاص سوریه از وضعیت جنگی و بحرانی خارج شده و با توجه به تغییر و تحولاتی که در منطقه اتفاق می‌افتد سوریه روزهای آرامش بیشتری را خواهد داشت.
این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان کرد: روابط ایران با سوریه استراتژیک است طبیعتا با توجه به اقداماتی که از سوی ایران برای کمک به جبهه مقاومت انجام شد، ایران می‌تواند در پروژه‌های سوریه دارای اولویت باشد.
لاسجردی ادامه داد: نکته مهم سفر رئیس جمهور به سوریه این است که چه منافع و فرصت‌های اقتصادی می‌تواند برای ایران داشته باشد، در حال حاضر نوعی رقابت آغاز شده و کشورهایی مانند عربستان و حتی ترکیه برای سرمایه‌گذاری و بازسازی اعلام آمادگی کرده‌اند لذا اگر می‌خواهیم نقشی داشته باشیم باید زودتر خود را به سوریه برسانیم.
این کارشناس مسائل منطقه در ادامه با تاکید بر این که باید از قابلیت بخش خصوصی در بازسازی سوریه استفاده کنیم، اظهار داشت: دولت سیزدهم علاقه دارد در سوریه سرمایه‌گذاری کند اما شاید امکانات خیلی به روز نباشد، باید بخش‌های خصوصی هم وارد شوند و بتوانیم جایگاه خودمان را در شرایط اقتصادی که وجود دارد بدست آوریم و از فرصت اقتصادی و بازرگانی سوریه استفاده کنیم.
وی درباره نقش ایران در بهبود روابط سوریه با برخی از کشورها از جمله ترکیه هم گفت: شاه بیت تحولات منطقه روابط ایران و عربستان است و هر دو کشور هم قابلیت و هم شأنیت دارند ضمن اینکه کشورهای دیگر به ایران و عربستان به عنوان دو کشور موثر و دارای قابلیت نگاه می‌کنند اگر می‌خواهیم ایفا‌کننده نقشی باشیم باید در روابط منطقه‌ای فعال عمل کنیم و قابلیت‌های خود را
ارتقا دهیم.


انتهای پیام

آفتاب یزد