مرور مهمترین عناوین
پکن: تماس تلفنی میان شی جین‌پینگ و زلنسکی

قدمی مهم برای حل بحران اوکراین بود

وزیر خارجه چین گفت که تماس تلفنی رهبران پکن و کی‌یف قدمی مهم برای حل بحران اوکراین است.
به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، وزیر خارجه چین گفت که تماس تلفنی رهبران پکن و کی‌یف قدمی مهم برای حل بحران
اوکراین است.
وزیر خارجه چین گفت که تماس تلفنی میان «شی جین‌پینگ»، رئیس‌جمهوری چین و «ولودیمیر زلنسکی»، همتای اوکراینی او قدمی مهم از جانب پکن برای حل سیاسی این بحران است. وی افزود که این اقدام تاکید دیگری است بر موضع چین در زمینه حل مسائل از طریق مذاکره و مسامحه.
وی در ادامه عنوان کرد که بحران فعلی اوکراین بسیار پیچیده بوده و ریشه‌های تاریخی بسیاری دارد، اما دست آخر تمام این مسائل باید از طریق گفت‌وگو و اقدام‌های سیاسی حل‌وفصل شود.
اعتراض چین به بیانیه مشترک سئول و واشنگتن
وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد، پکن نارضایتی عمیق و جدی خود را به کره جنوبی بابت بیانیه مشترکش با آمریکا درباره ضرورت صلح و ثبات در تنگه تایوان ابراز کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، «لیو جینسونگ» دبیرکل امور آسیایی وزارت خارجه چین با «کانگ سانگ-ووک»، سفیر کره جنوبی در پکن دیدار و بر موضع کشورش در قبال تایوان تاکید کرد و به سئول گفت که باید قویا به اصل چین واحد احترام بگذارد و آن را رعایت کند.
این اظهارات و موضع‌گیری دولت پکن پس از آن مطرح شده که یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی در سفری شش روزه به آمریکا با جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.
رئیس جمهوری کره جنوبی در این نشست با بایدن، به تنش‌ها بین چین و تایوان و همچنین فعالیت‌های نظامی پکن در دریای چین جنوبی پرداخت. در بیانیه مشترک سئول و واشنگتن، روسای جمهوری دو کشور بر ضرورت صلح در تنگه تایوان تاکید کرده و گفتند، مخالف هرگونه اقدام یکجانبه برای تغییر موقعیت کنونی در منطقه هند-پاسیفیک از طریق ادعاهای غیرقانونی دریایی، نظامی‌گری و فعالیت‌های اجباری در منطقه هستند.


انتهای پیام

آفتاب یزد