مرور مهمترین عناوین

لاوروف به «منطق شیزوفرنی» غرب تاخت

وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری خود در نیویورک، بیانیه‌های غرب مبنی بر اینکه مذاکرات بین روسیه و اوکراین تنها پس از حمله متقابل کی‌یف امکان‌پذیر خواهد بود، «شیزوفرنی» توصیف کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه سه‌شنبه گفت که مسکو تمام اهداف خود را در طول «عملیات نظامی ویژه» اعلام کرد، اما مایل است بداند غرب در اوکراین چه می‌خواهد. او همچنین از کسانی که در مورد احتمال جنگ جهانی سوم حرف می‌زنند، خواست تا مسئولیت‌پذیری خود را نشان دهند. از جمله موارد دیگر، این وزیر امور خارجه روسیه درباره پاسخ احتمالی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به نامه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم صحبت کرد.
در ادامه مهمترین سخنان لاوروف در کنفرانس خبری که برای جمع‌بندی نتایج سفرش به ایالات متحده در چارچوب ریاست روسیه در شورای امنیت سازمان ملل بیان شده، آمده است.
> وضعیت اوکراین
لاوروف گفت: اکنون، این تئوری خنده‌دار مطرح شده است؛ اینکه «اجازه دهید ما (ملت‌های غربی) از ضدحمله موفق اوکراین اطمینان حاصل کنیم و سپس از ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین بخواهیم تا مذاکرات را آغاز کند.» اما این منطق اسکیزوفرنی است. ما هیچگونه تهدیدی را علیه امنیت خودمان از سمت اراضی اوکراین نمی‌خواهیم و گفتنی است که این تهدیدات سال‌هاست در آنجا انباشته شده، به ویژه پس از کودتای دولتی در فوریه ۲۰۱۴.
او در مورد اینکه آیا دستیابی به صلح در اوکراین در سال جاری امکان‌پذیر است یا خیر، گفت: بیان امیدها و انتظارات، آن چیزی نیستند که من بابتشان پول دریافت کنم. روسیه تمام اهداف خود را در طول عملیات نظامی ویژه اعلام کرد، اما مایل است بداند غرب در اوکراین چه می‌خواهد و همچنین مایل است تا از همکاران غربی خود به عنوان یک حرکت متقابل بشنود که آن‌ها در آنجا چه اهدافی را دنبال می‌کنند.
> لفاظی جنگ جهانی سوم
به نظر لاوروف، صحبت‌های غرب در مورد احتمال جنگ جهانی سوم «جایگزین یک گفت‌وگوی حرفه‌ای عادی میان سیاستمداران مسئول است.»
وزیر خارجه روسیه گفت: ادعاها مبنی بر اینکه اگر اوکراین شکست بخورد، اجتناب از جنگ جهانی سوم غیرممکن است، غیرمسئولانه است. به طور کلی امیدوارم کسانی که این اظهارات را بیان می‌کنند خونسردی داشته باشند و مسئولانه عمل کنند.
> توافق غلات و نامه گوترش
زمانی به نامه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه درباره توافق غلات پاسخ داده می‌شود که «مخاطب از آن مطلع شود.»
او گفت: اگر این مطلب علنی شود، چندان خوشایند نخواهد بود. این نشان‌دهنده تلاش دیگری برای اعمال فشار بر وضعیتی است که حل نشده و توسط همکاران غربی ما به بن‌بست کشیده شده است. گوترش تلاش می‌کند تا مانع بر سر راه کشاورزی روسیه را بردارد، اما این تلاش‌ها عملا هیچ نتیجه‌ای به دست نیاورده است، مگر اینکه این امید را در نظر بگیرید که به جای عرضه معمولی محصولات ضروری به بازارهای جهانی، لازم است هر بار به ایالات متحده، بنادر اروپا، بانک‌ها و سایر ساختارها، شرکت‌های بیمه التماس کنید که حسن‌نیت خود را نشان دهند. موضوعات مربوط به تمدید یا گسترش توافق غلات میان روسیه و چین مورد بحث قرار نمی‌گیرد، زیرا دو کشور مرز مشترکی با کانال‌های ایجاد شده برای صادرات و واردات دارند.
> مهمات با اورانیوم ضعیف‌شده
لاوروف گفت که انگلیس باید مسئولیت خود را در مورد ارائه پرتابه‌های حاوی اورانیوم ضعیف‌شده به نیروهای اوکراینی درک کند، زیرا افرادی هستند که طعمه عواقب حملات این موشک‌ها شده‌اند.
وزیر خارجه روسیه گفت: اهمیتی ندارد که آن‌ها می‌گویند این‌ها رادیواکتیوی نیستند و در فهرست‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار ندارند. حقایق و مصاحبه‌هایی با قربانیان این مواد در یوگسلاوی سابق که در ۱۹۹۹ به دست ناتو بمباران شد، وجود دارد. این‌ها در شبکه‌های تلویزیونی سراسر جهان پخش شده‌اند. بنابراین انگلیس باید مسئولیت خود را درک کند.
> ویزای آمریکا برای روزنامه‌نگاران روس
سرگئی لاوروف در این رابطه گفت که روسیه وضعیت‌عدم صدور ویزای آمریکا برای روزنامه‌نگاران روسیه را پیگیری می‌کند. او گفت: ما مطمئنا این رسوایی از سمت دولت آمریکا را در نظر خواهیم داشت و زمانی که آمریکایی‌ها از ما چیزی درخواست کنند، آن را در نظر خواهیم گرفت.
> تبادل زندانیان روسیه - آمریکا
به گفته لاوروف، در حال حاضر حدود ۶۰ شهروند روس در زندان‌های ایالات متحده نگهداری می‌شوند و «در اکثر موارد، اتهامات علیه آن‌ها بسیار مشکوک است.»
لاوروف شخصا در مذاکرات روسیه و آمریکا در مورد مبادله زندانیان شرکت نمی‌کند.
او یادآور شد که پس از نشستی در ژنو در سال ۲۰۲۱، ایالات متحده و روسیه یک کانال ارتباطی ویژه برای بحث در مورد «شهروندان روسی بازداشت شده در ایالات متحده و شهروندان آمریکایی بازداشت شده در فدراسیون روسیه» ایجاد کردند. با این حال هدف از ایجاد این کانال، بررسی موضوعات با هدف فشار بر مذاکرات جدی و حرفه‌ای که در حال انجام است و قرار دادن آن‌ها در کانون توجه عمومی نبود.
> بازی ژئوپلیتیکی اتحادیه اروپا
وزیر خارجه روسیه گفت، الحاق فوری اوکراین به اتحادیه اروپا اهداف واقعی این سازمان را آشکار خواهد کرد؛ «این اقدام ثابت خواهد کرد که عضویت آن به خاطر رعایت برخی از معیارها نیست، این یک بازی کاملا ژئوپلیتیکی برای تصرف هر چه بیشتر مناطقی است که ادعایی روی آن‌ها نیست یا در شرف آن هستند که ادعاها از رویشان برداشته شود.»
در همین حال، اتحادیه اروپا «در حال نظامی‌سازی دوگانه است و به یک نهاد متخاصم تبدیل می‌شود که قصد دارد روسیه را مهار کند. این امر از جمله بر سیاست‌های پذیرش اتحادیه اروپا تاثیر می‌گذارد. الان رویکرد اتحادیه اروپا چنین است؛ اگر سیاست‌های ضد روسی انجام می‌دهید، شانس عضویت شما بسیار خوب است.»
لاوروف گفت، شکی ندارد که «اختلاف بسیار اندکی» میان اتحادیه اروپا و ناتو وجود دارد.
او ظاهرا به اعلامیه ۱۹ ژانویه اتحادیه اروپا - ناتو در مورد «شراکت استراتژیک» اشاره داشت که حمله روسیه به اوکراین را «شدیدترین تهدید علیه امنیت یوروآتلانتیک در چندین دهه» توصیف
کرده بود.
> تحریم‌های ضد روسی
به گفته لاوروف، «تحریم‌ها علیه روسیه واقعا به گونه‌ای است که هیچکس هرگز ندیده و به سختی می‌تواند تصور کند، اما برای ما این یک سوال قطعی است. ما در موقعیت خوبی هستیم که به چنین رفتارهایی از سمت همکاران غربی وابسته نباشیم؛ کسانی که فقدان مهارت‌های معامله کردن را ثابت کرده‌اند.»
او افزود: تدارکات برای دور جدیدی از جنگ سلطه جهانی یا بهتر است بگوییم جنگ برای تلاش برای حفظ سلطه جهانی در حال انجام است. احتمالا ممکن است روند طبیعی شکل‌گیری نظم جهانی چند قطبی را کُند کند، اما نه برای مدت طولانی. تغییر به سوی تسویه با ارزهای ملی با دور زدن دلار، یورو و یوان به ارزهای دیجیتال دیگر نمی‌تواند متوقف شود و آینده سیستم مالی ارز بین‌المللی، از جمله صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی بعدا مشخص می‌شود. آمریکایی‌ها روند دلارزدایی را آغاز کرده‌اند.
لاوروف گفت: ناتو می‌خواست روسیه را از هم بپاشد، اما در عوض آن را گرد هم آورد.
> تحولات سودان
وزیر امور خارجه روسیه در مورد درگیری ارتش و نیروهای واکنش سریع سودان و ادامه ناآرامی‌هایی که منجر به خروج تدریجی هیئت‌های دیپلماتیک خارجی شده، گفت: مهندسی ژئوپلیتیک فایده‌ای ندارد و من توصیه می‌کنم از بحران کنونی سودان نتایج زیر را بگیریم؛ اجازه دهیم کشورهای آفریقایی آن را در بین خود حل و فصل کنند.
> افغانستان
لاوروف گفت: ما تصور می‌کنیم که طالبان یک واقعیت است و گفت‌وگو با آن‌ها ضروری است.
او افزود: مسکو دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، مگر اینکه به تعهدات شناخته‌شده بین‌المللی خود یعنی فراگیری نهادهای حکومتی، نه فقط در مفهوم قومی، بلکه در مفهوم سیاسی و تضمین حقوق اساسی بشر از جمله حقوق دختران و زنان عمل کند.
> نامزدی بایدن در انتخابات
سرگئی لاوروف در مورد تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای شرکت دوباره در انتخابات گفت که دولت روسیه در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت نمی‌کند.
> تنش‌های رژیم صهیونیستی و فلسطین
وزیر امور خارجه روسیه سه‌شنبه همچنین گفت که حوادث نوار غزه، شرق قدس و در امتداد خط عقب‌نشینی اسرائیل، لبنان و سوریه، تنش‌ها را در این منطقه به نقطه شکست رسانده است.
او در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت خاورمیانه گفت: وقایع در کرانه باختری، نوار غزه، قدس شرقی و در امتداد خط عقب‌نشینی میان اسرائیل، لبنان و سوریه تنش‌ها را به نقطه بسیار خطرناکی رسانده است. از ابتدای سال، در نتیجه حملات نظامی به جنین، اریحا، نابلس، حواره، درگیری‌ها در رابطه با نقض وضعیت اماکن مقدس، بیش از صد فلسطینی کشته و هزاران تن دیگر زخمی شده‌اند، همچنین تعداد قربانیان در میان اسرائیلی‌ها در حال افزایش است.
این وزیر افزود، حملات اسرائیل به سوریه از جمله گلوله‌باران فرودگاه‌های حلب که برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به آسیب‌دیدگان زمین لرزه بزرگ ماه فوریه استفاده می‌شد، تشدید شده است. لاوروف گفت: تعداد حوادث در خط آبی با لبنان، از جمله بزرگترین تبادل حملات موشکی از سال ۲۰۰۶ افزایش
یافته است.
او همچنین تصریح کرد که نباید چشمان خود را بر «رادیکالیزه شدن» در فلسطین و تشدید شکاف بین احزاب اصلی در این منطقه که پتانسیل آن را دارد که به «رویارویی خشونت‌آمیز» منجر شود، بست. لاوروف گفت: نمی‌توان سرعت بی‌سابقه شهرک‌سازی توسط اسرائیلی‌ها، سلب مالکیت زمین، تخریب خانه‌ها و دستگیری‌های خودسرانه را نادیده گرفت. »
لاوروف در نشست شورای امنیت گفت: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها از مسئله اوکراین سوءاستفاده می‌کنند، سعی می‌کنند از کشورهای در حال توسعه باج گرفته و آن‌ها را تهدید کنند و توجه آن‌ها را از مشکلات خاورمیانه و دیگر مناطق جنوب جهانی منحرف کنند و می‌گویند اگر روسیه را شکست دهیم، همه چیز حل می‌شود.
او گفت که از طریق این حواس‌پرتی‌ها، بحران‌های مشاهده‌شده که کشورهای در حال توسعه مدت‌هاست در تلاش برای حل آن‌ها بوده‌اند، قربانی «غرایز ریاکاری و استعماری غرب می‌شوند که روی منافع خودخواهانه خودشان وسواس دارند تا خواسته‌های خود را به همه جهان دیکته کنند.»
در این رابطه لاوروف گفت که گروه چهارجانبه خاورمیانه برای حل و فصل موضوع فلسطین و تل‌آویو «قربانی چنین اقداماتی شده‌اند.»
او در ادامه از سازمان ملل خواست تا توجه بیشتری به تبعیت از تصمیمات شورای امنیت به ویژه تصمیمات مربوط به شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی و فلسطین داشته باشد. لاوروف همچنین از طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی خواست تا دست از هرگونه اقدامات یک‌جانبه که احتمال تحقق فرمول دو کشوری را به خطر می‌اندازد، بکشند.


انتهای پیام

آفتاب یزد