مرور مهمترین عناوین

آقای قالیباف لطفا توضیح دهید

یک نماینده مجلس مدعی شده در طرح قبلی ۷۰ تا ۷۵ خودرو شاسی بلند به نمایندگان دادند تا استیضاح وزیر صمت منتفی شود این موضوع را وزیر تکذیب کرده ولی این نماینده اصرار دارد که ادعای او درست است
آفتاب یزد- گروه شبکه: نماینده تبریز مدعی شد که در جریان منتفی شدن استیضاح قبلی فاطمی امین ۷۰ خودرو شاسی بلند در اختیار مجلس قرار گرفته است و هیات رئیسه باید ارتباط این مساله با موضوع استیضاح را مشخص کند. احمد علیرضا بیگی نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی درباره این‌که پس از سخنان رهبری در خطبه‌های نماز عید فطر درخصوص همدلی قوا، عده‌ای، این سخنان را مبنای از دستور خارج کردن استیضاح وزیر صمت قرار داده و عده‌ای دیگر مطرح می‌کنند سخنان رهبری به معنای‌عدم ایفای نقش نظارتی و قانونی نمایندگان نیست، گفت: من خودم به شخصه معتقدم آن‌چه‌که رهبری فرمودند تعارضی با وظیفه نظارتی مجلس ندارد و بنا بر تعطیل شدن وظیفه نظارتی نخواهد بود. این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کما اینکه موضوعات مطرح شده در استیضاح گذشته آقای فاطمی‌امین همچنان پابرجاست و بی‌عدالتی که در حق مردم صورت می‌گیرد و کاستی‌های بسیاری که در ابعاد مختلف وجود دارد زندگی مردم را متاثر کرده است و مردم انتظار دارند مجلس در این خصوص ورود پیدا کند. وی یادآور شد:
البته این سنت سیئه از گذشته در مجلس وجود داشته که هنگام مطرح‌شدن موضوع استیضاح، یک آدم‌هایی با بهانه‌های مختلف و وجه‌المصالحه قرار دادن وظیفه نظارتی مجلس به امتیازاتی دست پیدا می‌کنند و شأن نظارتی مجلس
مورد خدشه قرار می‌گیرد. حتما ملت شریف ایران این موضوع را که مردم در این شرایط از کاستی‌هایی که در این وزارتخانه وجود دارد رنج می‌برند، مورد توجه قرار خواهند داد. علیرضابیگی مدعی شد: بنا ندارم از امتیازاتی که داده شده است صحبت کنم، اما خوب است هیات رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی بیاید تکلیف آن خودروهایی که به نمایندگان داده شد را مشخص کند. مشخص کند چرا قریب به ۷۰ تا ۷۵ دستگاه خودرو در اختیار نمایندگان قرار گرفت و تکلیف و ارتباط آن را با موضوع استیضاح نمایندگان روشن کنند. وی با طرح این ادعا که این خودروها در استیضاح گذشته داده شده است، ادامه داد: تکلیف آن ۷۰ خودرو شاسی بلندی که در اختیار مجلس قرار گرفت و ارتباطش با منتفی شدن استیضاح باید مشخص شود، انتظار این است که هیات رئیسه در این خصوص ورود پیدا کند و موضوع ۷۰ دستگاه را به صورت نقد مشخص کنند که چه بوده است؟ این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که مردم تا چه زمانی باید نظاره‌گر چنین موضوعاتی باشند، عنوان کرد: قوه‌ای که باید رکن رکین اداره امور کشور و حامی حقوق مردم باشد، متاسفانه اختیاراتش به این ترتیب لکه‌دار می‌شود. امید و انتظار داریم مجلس در دفاع از جایگاه خودش در این خصوص جدی عمل کند. وی درباره این‌که گفته می‌شود تعدادی از نمایندگان امضاء خودشان را پس گرفته‌اند، آیا بعد از اینکه استیضاح در سامانه مجلس بارگذاری شد، نمایندگان می‌توانند امضاء خود را پس بگیرند، گفت: خیر نمی‌توانند پس بگیرند. به گزارش ایلنا، نماینده تبریز در پاسخ به این که آیا وی از موافقان استیضاح وزیر صمت است، اظهار داشت: من موافق استیضاح هستم اما از امضاءکنندگان نیستم، چراکه در امضاء چنین طرح‌هایی همیشه این ملاحظه را داشتم که مبادا وجه‌المصالحه‌ی
گرفتن بعضی از امتیازات قرار بگیرم اما موافق استیضاح وزیر صمت هستم. علیرضابیگی درباره این‌که به نظر می‌رسد استیضاح وزرا بین دولت و مجلس به یک تابو تبدیل شده است و زمانی که استیضاح وزیری مطرح می‌شود دولت خودش اقدام می‌کند، گفت: بارها گفته‌ام دولت در مواقعی که حس می‌کند موضوع استیضاح ممکن است جدی باشد، حتما اقدام به برکنار کردن وزیر می‌کند کما اینکه در چند برکناری و استعفایی که اتفاق افتاد، همین موضوع را می‌شود مشاهده کرد. در خصوص عبدالملکی، مرحوم رستم قاسمی، ساداتی‌نژاد و وزیر آموزش و پرورش رفتار دولت از این قاعده تبعیت می‌کند، اما اگر دولت حس کند می‌تواند در صحن پیروز باشد و جلوی استیضاح را بگیرد، حتما در جلسه استیضاح حاضر می‌شود و وزیر را برکنار نمی‌کند. وی در پاسخ به این سوال که آیا در مورد خودروهایی که عنوان شد، اسناد و مدارکی برای اثبات دارید، گفت: یک نماینده مجلس دارد این را به شما عنوان می‌کند که ۷۰ خودرو شاسی بلند به نمایندگان و تعدادی از کارکنان مجلس تحویل داده شده است. بیایند مشخص کنند که مبنایش چه بوده است. عاشق چشم و ابروی چه کسی بودند؟ به چه کسانی داده شده است؟
> واکنش فاطمی‌امین
حال وزیر صنعت، معدن و تجارت به ادعای یکی از نمایندگان مجلس در خصوص تحویل ۷۰ دستگاه خودرو به نمایندگان در جریان استیضاح گذشته وی پاسخ داد. به گزارش ایلنا، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران در مورد استیضاح خود گفت: استیضاح حق مجلس است ما هم روز یکشنبه به مجلس می‌رویم و پاسخ می‌دهیم. اتفاقا فرصت بسیار خوبی است که برای عموم مردم و نمایندگان ابهامات موجود مطرح و پاسخ‌ها داده شود. وی در پاسخ به ادعای یکی از نمایندگان مجلس در خصوص تحویل ۷۰ دستگاه خودرو به نمایندگان در جریان استیضاح گذشته وی عنوان کرد: اگر یک مورد هم بود، بگویید که من پیگیری کنم. چنین چیزی نبوده است. روابط عمومی وزارت صمت همچنین تاکید کرد که این ادعا را از مراجع قضایی پیگیری خواهد کرد.
> ما ماشینی ندیده‌ایم
از سوی دیگر فتح الله توسلی، نماینده مجلس به «انتخاب» گفت: این ادعا اشتباه است و اطلاعی ندارم. خود ما هم الحمدلله چنین چیزی نگرفتیم و دیگر همکاران نیز نشنیده‌ایم که چنین ماشین‌هایی را دریافت کرده باشند.
هادی بیگی نژاد، نماینده مجلس و عضو کمیسیون انرژی نیز در پاسخ به این سوال که تکلیف ماشین‌های توزیعی وزیر صمت چه بوده است پاسخ داد: احتمالا ماشین‌ها نامرئی بوده است. ما که ندیده‌ایم ماشینی توزیع شده باشد. اصلا به تیپ آقای فاطمی امین نمی‌خورد چنین کاری بکند. اگر می‌شد حداقل ما شنیده بودیم. من تعجب می‌کنم چرا این حرف را زده‌اند و اصلا چنین موردی را نشنیده‌ایم که وزرای دیگر هم این کار را بکنند. نماینده‌هایی که ما می‌شناسیم هم این کار را نمی‌کنند. خبرهای مجلس خیلی زود پخش می‌شود، اما این خبر را نشنیده‌ام که خودرویی توزیع شده باشد.
بار دیگر احمدعلیرضا بیگی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و نماینده مردم تبریز اما درباره این سوال که ادعای توزیع خودرو میان نمایندگان تا چه حد صحت دارد گفت: تکلیف این ادعا را باید هیات رئیسه مشخص کند که این هفتاد دستگاه چه ارتباطی با استیضاح وزیر صمت داشته است و مبنای آن چه بوده است.
خودروهایی که در پارکینگ مجلس پارک شده است و درب خانه نمایندگان است بر چه مبنایی به نمایندگان داده شده است؟ البته پیش از این سابقه نداشته است. ممکن است وعده‌هایی داده باشند، اما من در جریان نبودم. وی ادامه داد: الان باید تکلیف این خودروها مشخص شود که بر چه مبنایی توزیع شده است. دریافت‌کنندگان نیز مشخص نیستند. الان باید این مطالبه به وجود بیاید که این ماشین‌ها برای چه چیزی داده شده است؟ به هیات رئیسه هم گفته شده است که این وضعیت را مشخص کنند، اما گفتند پاسخی نداریم، مثل همه چیزهای دیگر... بیگی تاکید کرد: یک پژو ۲۰۷ را بیش از یک میلیارد تومان می‌فروشند و به دلار آقای رئیسی ۲۰ هزار دلار است، اما در گرجستان و امارات و ترکیه می‌توان یک مرسدس با این پول خرید، اما چرا باید چنین ظلمی صورت بگیرد بعد هم نمایندگان کاری برای استیضاح نکنند.
> ورود هیئت نظارت مجلس
از سوی دیگر سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: چنانچه اظهارات آقای علیرضا بیگی درباره اهدای ۷۵ خودروی شاسی بلند به نمایندگان مجلس از سوی وزارت صمت صحت نداشته باشد، هیئت نظارت تحت عنوان نشر اکاذیب این موضوع را پیگیری خواهد کرد. حجت‌الاسلام غضنفرآبادی سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در گفت‌وگو با تسنیم، افزود: با توجه به اینکه طرح چنین ادعاهایی حیثیت مجلس را در افکار عمومی تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، وظیفه ذاتی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است که ابعاد مختلف آن را به دقت مورد توجه قرار دهد.
> واکنش کاربران
اما این ماجرا بسیار مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته و واکنش‌های آن‌ها را در پی داشته است. مثلا کاربرانی در این باره نوشته اند: «اگر ادعای علیرضا بیگی مبنی بر دریافت ۷۰ خودرو شاسی بلند توسط نمایندگان مجلس از وزارت صمت برای حفظ فاطمی امین در وزارت خانه صحت داشته باشد: ۱-مجلس دیگر در راس امور نیست ۲-برای مجلس مراسم ترحیم بگیرید ۳-اسامی ۷۰ نماینده به اتهام گرفتن رشوه اعلام و باید محاکمه شوند»، «آقای قالیباف رییس مجلس! به‌گفته نمایندگان در جریان استیضاح
وزیر صمت ۷۰ خودرو شاسی بلند در اختیار مجلس قرار گرفته... این رسم زشت رو
از مجلس قبلی به ارث بردین؛ شفافیت آرا پیشکش حداقل اینو جوابگو باشید!»


انتهای پیام

آفتاب یزد