مرور مهمترین عناوین

بولتون: آمریکا باید دوباره تسلیحات اتمی تاکتیکی خود را در شبه‌جزیره کره مستقر کند

جان بولتون گفت، ایالات متحده باید بار دیگر در بازه‌ای کوتاه و با هدف گسترش بازدارندگی معتبر در مقابل کره شمالی، تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی خود را در شبه جزیره کره مستقر کند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، «جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس امنیتی که در سئول برگزار شد، گفت: به نظرم آمریکا باید بار دیگر این تسلیحات را در شبه جزیره کره مستقر کند و بایستی برای کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی و هر که بعد از او زمام امور این کشور را بر عهده می‌گیرد، مشخص کند که ما از تسلیحات اتمی تاکتیکی بدون هیچ شک و تردیدی استفاده خواهیم کرد. بولتون با بیان اینکه، «این روند باعث می‌شود تا بازداندگی ما معتبر باشد»، تاکید کرد: چنین اقدامی برای کره جنوبی زمان می‌خرد تا درباره اینکه آیا می‌خواهد ظرفیت اتمی جداگانه خودش را داشته باشد یا خیر، بیشتر و بهتر فکر کند.
این مشاور سابق ترامپ که نقش کلیدی در برپایی دو اجلاس سران آمریکا و کره شمالی در دوره ریاست جمهوری سابق دونالد ترامپ ایفا کرده است، نسبت به لفاظی‌های گذشته پیونگ‌یانگ در مورد خلع سلاح هسته‌ای ابراز نگرانی شدید کرد و افزود: می‌توانیم بگوییم که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کره شمالی تاکنون تصمیمی استراتژیک برای دست کشیدن از دستیابی به سلاح هسته‌ای گرفته است.
او به سئول توصیه کرد که به گفتگوی چهارجانبه امنیتی بپیوندد تا این گروه را به پنج کشور گسترش دهد و گروه چهارجانبه را به «کوئینت» تبدیل کند و آن را بسیار قوی‌تر کرده و فرصت‌های بسیار بیشتری به آن در مقابله با موقعیت‌های امنیتی پیچیده بدهد.
بولتون درباره تنش‌های چین و تایوان تاکید کرد که تهدید پکن برای تایوان باید به عنوان تهدیدی برای کره جنوبی نیز تعبیر شود و از سئول خواست تا در ساختارهای ژئوپلیتیکی که در منطقه ایجاد می‌شود، نقش بزرگتری ایفا کند.


انتهای پیام

آفتاب یزد