مرور مهمترین عناوین
آفتاب یزد در گفتگو با متخصصان بررسی کرد

هر آنچه درباره تومور مغزی کاذب باید بدانیم

آفتاب یزد - نجمه حمزه نیا: مغز انسان مرکز فرماندهی سیستم عصبی است و با عملکرد پیچیده‌ای که بالاترین محصول تکامل بیولوژیکی است، افکار، حافظه، حرکت و احساسات را مدیریت می‌کند. حفظ مغز سالم در طول زندگی بالاترین هدف در پیگیری سلامت و طول عمر است. یکی از بیماری‌های جدی که ممکن است مغزافراد را درگیر کند ابتلا به تومور مغزی است که انواع مختلفی دارد. یکی از انواع تومور مغزی، تومور مغزی کاذب است که می‌تواند کیفیت زندگی افراد را به صورت جدی کاهش دهد لذا با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در اینباره با دکتر محمد صمدیان، جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات و دکترمهران مرادی، جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات گفتگو کرده است.
دکتر صمدیان در این باره می‌گوید: در ساختار سیستم عصبی انسان، مایعی که نخاع و مغز را احاطه کرده، مایع مغزی- نخاعی نامیده می‌شود. مایع مغزی- نخاعی، مغز و نخاع را با مواد مغذی تأمین می‌کند و ضمن محافظت به عنوان بالشتکی برای این ساختارهای ظریف، آلودگی‌های تهدید‌کننده سیستم عصبی را نیز از بین می‌برد.
وی اظهار کرد: مایع مغزی- نخاعی به طور معمول پس از گردش خون، از طریق رگ‌های خونی دوباره جذب بدن می‌شود اما اگر این مایعات بیش از حد تولید شود یا مقدار کافی از آن توسط رگ‌های خونی جذب نشود، می‌تواند جمع شده و باعث ایجاد فشار در فضای بسته جمجمه شود.
این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات ادامه داد: این فشار می‌تواند علائمی شبیه علائم تومور مغزی از جمله بدتر شدن سردرد و مشکلات بینایی ایجاد کند. با اینکه این عارضه با تومور مغزی بسیار متفاوت است اما مسئله مهم درباره تومور کاذب مغزی مرحله تشخیص و درمان به موقع آن است، تومور کاذب مغزی اگر درمان نشود می‌تواند منجر به مشکلات دائمی مانند از دست دادن بینایی شود.
وی توضیح داد: به طور کلی تومور مغزی کاذب یا "سودوتومور سربری" به افزایش فشار مغزی به صورت خوش خیم گفته می‌شود. فشار داخل جمجمه موجب سردرد و تورم می‌شود اما در آزمایشات سی تی اسکن و‌ام آر‌ای توده‌ای یافت نمی‌شود و ترکیبات مایع مغزی نخاعی، طبیعی است.
دکتر صمدیان اظهار کرد: علت بیماری تومورمغزی کاذب معلوم نیست اما بر اساس آخرین نظرات محققان احتمالا انسداد فانکشنال در جریان خروجی خون از سینوس‌های وریدی وجود دارد.
این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات افزود: بیماری تومورمغزی کاذب عموما در خانم‌های حدود ۴۰ الی ۵۰ سال، فشار داخل مغزی افزایش پیدا می‌کند اما در داخل مغز، تومور یا هیدروسفالی وجود ندارد که دراین صورت به آن تومور مغزی کاذب گفته می‌شود. همانطور که اشاره کردیم اختلال در تخلیه وریدهای مغز به علت تنگی در سیستم وریدی مغز می‌باشد.
وی ابراز داشت: بیماری تومورمغزی کاذب در زنان شایعتر از مردان است و اکثر بیماران را زنان جوان و چاق تشکیل می‎دهند که اغلب دارای اختلالات قاعدگی نیز هستند. البته این بیماری در کودکان و نوجوانان دیده شود.
دکتر صمدیان اظهار داشت: قبل از هر چیز باید علائم بیماری تومور کاذب مغزی را به خوبی بشناسید تا برای تشخیص و درمان به موقع اقدام کنید. شایع‌ترین علائم این بیماری، سردرد و تاری دید است. علاوه بر این دو، ممکن است علائمی شامل تغییرات بینایی (مانند دوبینی) یا کاهش بینایی، سرگیجه، حالت تهوع و یا استفراغ، سفتی گردن، زنگ زدن مداوم گوش (وزوز گوش) و فراموشی یا افسردگی نیز وجود داشته باشد.
این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات عنوان کرد: از آنجا که ورزش می‎تواند فشار داخل جمجمه را افزایش دهد، علائم گفته شده این بیماری شده ممکن است با ورزش یا فعالیت بدنی، بدتر شوند.
وی متذکر شد: علائم تومور کاذب مغزی ممکن است شبیه بسیاری از اختلالات مغزی دیگر باشد لذا بهتر است برای تشخیص دقیق آن با یک متخصص با تجربه مشورت کنید.
دکتر صمدیان توضیح داد: سردردهای مرتبط با اختلال تومور کاذب مغزی ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. در بیشتر مواقع، سردردهای مغزی در مبتلایان به تومور کاذب مغزی در پشت سر ایجاد می‌شوند و به صورت دردی کسل‌کننده شروع شده و در شب یا اوایل صبح بدتر می‌شود.
این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات افزود: سردردهای شایع مانند میگرن یا سردردهای تنشی می‌توانند با تومور کاذب مغزی همزیستی داشته باشند که این موضوع تشخیص آن را پیچیده‌تر می‌کند. پزشکان تشخیص دقیق این اختلالات را که علائم مشابهی دارند با بررسی دقیق‌تر یا آزمایش PTC تشخیص می‌دهند.
وی ابراز داشت: مشکلات بینایی در اثر تومور کاذب مغزی با گذشت زمان به آرامی تکامل می‌یابند، این مشکلات با تاری‌های موقت در محیط اطراف میدان بینایی شروع می‌شوند. در صورت جمع شدن فشار، اعصاب بر حرکت چشم تأثیر می‌گذارند و باعث ایجاد دوبینی می‌شود. حتی ممکن است فرد زمانی متوجه این موضوع شود که علایم ثابت شده باشند. در این مرحله میدان مرکزی بینایی نیز درگیر شده است و خطر نابینایی بیمار را تهدید می‌کند.
دکتر صمدیان تصریح کرد: تومور کاذب چشم می‌تواند باعث ایجاد صدای زنگ در گوش یا وزوز گوش ضربان‌دار با ریتم مشخص شود که با ضربان قلب فرد مطابقت دارد. این علامت که در اکثر بیماران دارای اختلال تومور کاذب مغزی دیده می‌شود، راهنمایی قطعی برای انجام PTC است که این عارضه با آن تشخیص داده می‌شود. این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات اشاره کرد: عوامل خطر تومور کاذب مغزی عبارتند از چاقی و مصرف برخی داروها که در بروز این بیماری تاثیر می‌گذارند عبارتند از هورمون رشد، تتراسایکلین، مصرف ویتامین A بیش از حد.
وی افزود: برخی از شرایط و بیماری‌ها با تومور کاذب مغزی ارتباط دارد که عبارت است از بیماری آدیسون، کم خونی، سندروم بهجت، اختلالات مربوط به لخته شدن خون، لوپوس، بیماری کلیوی، سندرم تخمدان پلی کیستیک، آپنه خواب، غدد پاراتیروئید غیر فعال، اورمی.
دکتر صمدیان تشریح کرد: اگرچه محققان به طور دقیق نمی‌دانند که عارضه تومور کاذب مغزی چه علتی دارد اما مواردی که به طور معمول در افراد مبتلا مشاهده شده است عبارتند از مونث بودن، چاقی، مصرف داروهای خاص، تنگی رگ‌های خونی، آپنه خواب، بیماری کلیوی، بیماری آدیسون، بیماری لایم.
این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات بیان کرد: زنان ۹ برابر بیش‌تر از مردان در معرض تومور کاذب مغزی هستند. البته نقش هورمون‌ها در این عارضه هنوز قابل درک نیست.
وی مطرح کرد: وزن بدن مهم‌ترین عامل خطر ابتلا به تومور کاذب مغزی است که قابل پیشگیری است، اگرچه افراد لاغر نیز می‌توانند به این اختلال مبتلا شوند. اما طبق تحقیقات، این خطر در زنان چاق بالای ۴۴ سال تقریباً ۲۰ برابر بیشتر از سایر افراد است. طبق این تحقیقات ۷۹ درصد از کودکان با سندروم تومور کاذب مغزی دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. چاقی مرکزی یا چربی در وسط شکم ریسک ابتلا را بیشتر می‌کند.
دکتر صمدیان خاطرنشان کرد: در برخی از افراد مبتلا به تومور کاذب مغزی به تدریج بینایی دچار اختلال می‌شود و در نهایت ممکن است فرد کور شود.حتی اگرعلائم شما از بین رفته باشد، ممکن است چند ماه یا حتی چند سال بعد مجدداً این علائم تکرار شوند.
این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات بیان کرد: روش تشخیص تومور کاذب مغزی شامل رد سایر مشکلات سلامتی از جمله تومور واقعی مغز است. یک معاینه بدنی و چند آزمایش می‌تواند به شناسایی تومور کاذب مغزی کمک کند و سایر دلایل فشار داخل جمجمه را رد کند. این آزمایشات شامل تصویربرداری از مغز مانند‌ام آر‌ای یا سی تی اسکن، معاینات چشم‌ها وتصویربرداری از جمجمه و مغز.
وی ادامه داد: هنگامی که آزمایش‌های تصویربرداری هرگونه تومور یا سایر ناهنجاری‌ها را رد کرد، پزشک فشار مایع مغزی نخاعی را ارزیابی می‌کند تا تشخیص را تأیید کند. کشیدن مایع از کمر به تأیید فشار بالا کمک می‌کند و همچنین علل عفونی و التهابی افزایش فشار داخل جمجمه را رد خواهد کرد.
دکتر صمدیان عنوان کرد: تخلیه مایعات می‌تواند باعث تسکین فوری ولی موقتی سردرد و سایر علائم تومور کاذب مغزی شود، اما این عمل بدون نشانه‌هایی از افزایش فشار یا مشکلات چشمی، دلیل قطعی اثبات تومور کاذب مغزی نیست.


انتهای پیام

آفتاب یزد