مرور مهمترین عناوین

تکذیب خبر فرار «عمر البشیر» از زندان

رسانه‌های محلی سودان از فرار تعداد زیادی از زندانیان زندان کوپر در شمال خارطوم خبر دادند که اخباری ضد و نقیض از فرار رئیس جمهور عزل شده سودان به همراه این زندانیان منتشر شده در حالیکه پلیس سودان فرار البشیر و زندانیان رژیم سابق این کشور را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، برخی منابع محلی سودانی مدعی هستند، تعداد زیادی از زندانیان حاضر در زندان کوپر واقع در شمال سودان موفق به فرار شدند و ظاهرا عمر البشیر، رئیس جمهور عزل شده سودان هم در بین این زندانیان بوده است.
این در حالی است که برخی منابع مطلع گفتند، عمر البشیر درحال حاضر در یکی از بیمارستان‌های خارطوم تحت درمان و مراقبت پزشکی قرار دارد. همچنین منابع رسانه‌ای داخلی سودان گزارش دادند، حمله مکرر و درگیری‌ها در اطراف زندان کوپر منجر به فرار تعداد زیادی از زندانیان شد در حالی‌که زندانیان سیاسی همچنان در بازداشت هستند.
یک منبع پلیس سودان به الجزیره گفت، اعضای نظام سابق بعد از انتقالشان از زندان کوپر که شاهد فرار دسته جمعی زندانیان در روز یکشنبه بود، در محلی امن محافظت می‌شوند. پیش از این نیز یک منبع در وزارت کشور سودان به الجزیره گفته بود، تعداد زندانیان متواری صدها تن است در بین آن‌ها محکومین به اعدام هم هستند؛ اما زندانیان سیاسی در بین آن‌ها نیستند.
این در حالی است که نیروهای واکنش سریع، ارتش سودان را متهم کرده که زندان کوپر را به اجبار تخلیه کرده است. این حملات روز یکشنبه نیز علیه این زندان معروف که رهبران برجسته حکومت عمر البشیر از جمله شخص خود او را در خود جای داده، تکرار شد.
شایان ذکر است که زندان «الهدی» نیز شاهد فرار زندانیان پس از یورش به آنجا بوده است.
زندان‌های دیگر نیز شاهد حملات مشابه و فرار زندانیان در حین درگیری‌ها بین نیروهای واکنش سریع و ارتش از هفته گذشته هستند که از جمله آن‌ها زندان «سوبا» در جنوب خارطوم است و نیروهای واکنش سریع تعدادی زندانی را آزاد کردند.
روز سه‌شنبه گذشته نیز نیروهای واکنش سریع دست به حمله به زندان کوپر زدند. منابع مطلع تاکید کردند، حمله مذکور با هدف ربودن رهبران رژیم سابق از زندان با چند خودرو انجام گرفت؛ اما نیروهای پشتیبانی و نگهبانان توانستند مانع از عملی شدن این نقشه شوند و فرماندهی ارتش برای ممانعت از حملات دیگر به زندان تدابیر امنیتی را تشدید کرده است.


انتهای پیام

آفتاب یزد