مرور مهمترین عناوین

واکنش مسکو به حکم دادگاه کیفری بین‌المللی علیه پوتین

سخنگوی کرملین با ظالمانه و غیرقابل قبول خواندن حکم دادگاه کیفری بین‌الملل علیه پوتین گفت: احکام این نهاد برای روسیه از نظر حقوقی بی‌اعتبار است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنی، دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت پوتین و همچنین ماریا لووا-بلوا، کمیسر حقوق کودکان روسیه را به دلیل ادعای «اخراج غیرقانونی» کودکان اوکراینی به روسیه صادر کرد.
جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا هم حکم بازداشت را «موجه» دانست. او اگرچه اعتراف کرد که واشنگتن دیوان کیفری بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسد، اما با ادعای آن مبنی بر ارتکاب جنایات جنگی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در اوکراین، موافقت کرد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: حکم دادگاه بین‌المللی کیفری برای دستگیری پوتین و لووا-بلوا از نظر قانونی باطل است زیرا روسیه عضو اساسنامه رم نیست و هیچ تعهدی بر اساس آن ندارد و همچنین با دیوان کیفری بین‌المللی همکاری نمی‌کند.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین بارها اعلام کرده است که روسیه یکی از طرف‌های دیوان کیفری بین‌المللی نیست و صلاحیت آن توسط مسکو به رسمیت شناخته نمی‌شود، بنابراین هر یک از تصمیمات این نهاد علیه روسیه از نظر حقوقی بی‌اعتبار است.
پسکوف تاکید کرد که مسکو هیچ تعهدی به تایید «حکم دستگیری» رئیس جمهور ولادیمیر پوتین ندارد. ما این پیش‌فرض را ظالمانه و غیرقابل قبول می‌دانیم. روسیه، مانند بسیاری از کشورهای دیگر، صلاحیت این دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد. بر این اساس، فدراسیون روسیه هر یک از اعلامیه‌های این نهاد را از نظر قانونی باطل و بی‌اعتبار می‌داند.
سفارت روسیه در آمریکا اعلام کرد، حمایت آمریکا از تصمیم دیوان کیفری بین‌الملل در صدور حکم دستگیری برای پوتین یادآور بیمار شیزوفرنی (روان پریش) است. سفارت روسیه در واکنش به واکنش آمریکا گفت: مقامات ایالات متحده با اجازه اظهارات غیرقابل قبول در مورد رهبر روسیه، عمداً در مورد جنایات خود در عراق، یوگسلاوی، لیبی و ویتنام سکوت می‌کنند. علاوه بر این، ایالات متحده در تلاش برای محافظت از شهروندان خود در برابر تعقیب بین‌المللی از تمام ابزارهای موجود و اقدامات نفرت‌انگیز بهره می‌برد. به عنوان مثال، تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه‌ای که بر رهبری دادگاه، از جمله فاتو بنسودا، دادستان سابق، که تحقیقات در مورد جنایات ایالات متحده در افغانستان را آغاز کرد، اعمال شد. در این صورت از چه استقلال و بی‌طرفی می‌توان صحبت کرد؟
سفارت روسیه تاکید کرد که واشنگتن از «امتیازات حقوقی بی‌سابقه» که توسط دیوان بین‌المللی کیفری به منظور حفاظت از منافع ژئوپلیتیکی خود به راه انداخته، حمایت می‌کند، علیرغم این واقعیت که نه ایالات متحده و نه روسیه صلاحیت دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسند.
سفارت روسیه در ادامه آورده است: چنین موضعی یادآور اسکیزوفرنی است. منافع استراتژیک برای آزار روسیه تا حد ممکن مورد استفاده قرار گیرد.
بایدن: پوتین مرتکب جنایت جنگی شده است
رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که همتای روس او مرتکب جنایت جنگی شده است. به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرد که «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه به وضوح مرتکب جنایت‌های جنگی شده است و تصمیم دادگاه کیفری بین‌المللی برای صدور حکم بازداشت علیه او موجه است. بایدن با اشاره به پوتین در جمع خبرنگاران گفت: «واضح است که او مرتکب جنایت‌های جنگی شده است». وی با اشاره به دستور بازداشت برای پوتین از سوی دیوان بین‌المللی کیفری افزود: «به نظر من این کار درست است». سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای گفت که ایالات متحده به طور جداگانه به این نتیجه رسیده است که نیروهای روسیه در اوکراین مرتکب جنایت‌های جنگی شده‌اند و واشنگتن از محاکمه آن‌ها در زمینه جنایت‌های جنگی حمایت می‌کند. دیوان بین‌المللی کیفری خواستار دستگیری پوتین به اتهام مسئولیت اخراج کودکان و انتقال غیرقانونی افراد از اوکراین به روسیه از زمان حمله مسکو در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ شد.


انتهای پیام

آفتاب یزد