مرور مهمترین عناوین

ادامه مخالفت صربستان با اعمال تحریم علیه روسیه

رئیس جمهور صربستان در یک سخنرانی سراسری اعلام کرد، تنها در صورتی که انتخاب دیگری نداشته باشد، رو به اعمال تحریم علیه روسیه می‌آورد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری ریانووستی، آلکساندر ووجیچ، رئیس جمهور صربستان در یک سخنرانی سراسری در اظهارنظر درباره یک درخواست پیشتر مطرح شده از سوی وزیر اقتصاد این کشور بیان کرد، صربستان تنها زمانی که گزینه جایگزین دیگری نداشته باشد دست به اعمال تحریم‌های ضد روسی خواهد زد.
او در ادامه این سخنرانی خود در روز پنجشنبه عنوان کرد: موضعی که ما اتخاذ کردیم رد این تحریم‌ها بوده است. من کسی هستم که بهتر از دیگران می‌دانم چه زمان در بن بست هستیم و کی سیاست ما باید تغییر کند. من نمی‌دانم سیاست ما کی تغییر خواهد کرد اما اقتصاد ما بیش از یک سال است که شدیدترین شرایط را تحمل کرده و البته راده باستا، وزیر اقتصاد، اختیار تغییر دادن این رویه سیاسی را ندارد.
این رهبر صربستان خاطرنشان کرد: «صربستان رویه سیاسی خود را دارد و به رویه سیاسی خود پایبند می‌ماند. هر کسی حق داشتن نظرش را و اذیت نشدن به خاطر ابراز نظرش را دارد. اما راده باستا باید به همکارانش در دولت درباره موضع خود قبل از ایراد بیانیه‌های علنی اطلاع می‌داد.» راده باستا، وزیر اقتصاد صربستان روز سیزدهم مارس اظهار کرد، صربستان باید به تحریم‌ها علیه روسیه بپیوندد و از همه اعضای دولت متبوعش خواست در حمایت از این مسئله صحبت کنند چون از نظر او بلگراد دارد به خاطر خودداری از این کار «هزینه‌ای گزاف پرداخت می‌کند.»
آنا برنابیچ، نخست وزیر صربستان هم به نوبه خود اینطور واکنش نشان داد که کشورش بر پایه منافع ملی و قوانین بین‌المللی از پیوستن به این تحریم‌ها خودداری کرده است. ووچیچ بعد از شروع عملیات نظامی ویژه روسیه در فوریه سال گذشته میلادی در اوکراین در یک سخنرانی سراسری اعلام داشت، بلگراد از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می‌کند اما علیه روسیه تحریم اعمال نخواهد کرد. او اضافه کرد، صربستان موقتا تمامی مانورهای نظامی و پلیسی خود را با همه شرکای خارجی به حال تعلیق در می‌آورد. وی افزود، از نظر صربستان، روسیه و اوکراین کشورهایی برادر هستند و نسبت به رخدادهای شرق اروپا اظهار تاسف کرده و از آمادگی کشورش برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به کی‌یف خبر داد.


انتهای پیام

آفتاب یزد