مرور مهمترین عناوین

با تغییر قانون اساسی ازبکستان، رئیس‌جمهوری فعلی می‌تواند برای سومین دوره انتخاب شود

براساس پیش‌نویس «قانون اساسی جمهوری ازبکستان» اجازه می‌دهد رئیس جمهوری کنونی این کشور برای سومین دوره متوالی انتخاب شود. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مجلس سفلی پارلمان ازبکستان جمعه گذشته تصمیم گرفت ۳۰ آوریل سال جاری میلادی (۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲) رفراندومی درخصوص این قانون اساسی جدید برگزار کند.
مجلس علیای ازبکستان از این تصمیم حمایت کرد. این قانون اساسی جدید قرار است با ۲۷ ماده قانون جدید به روزرسانی شود و تعداد کل ماده قانون‌ها را از ۱۲۸ به ۱۵۵ ماده افزایش دهد. به دنبال این متمم‌ها، این قانون اساسی قرار است در کل ۶۵ درصد به روز شود.
طبق اصل ۱۰۶ قانون اساسی جدید، «یک شخص نمی‌تواند برای بیش از دو دوره متوالی رئیس جمهور ازبکستان باشد». با این حال، طبق قانون اساسی، مفاد آن «تغییر و (یا) به نحوی دیگر بر مدت تصدی، روند و (یا) شریط انتخاب (انتصاب) مقامات دولتی در مورد افرادی که در زمان لازم‌الاجرا شدن این قانون اساسی چنین سمت‌هایی دارند، تاثیر می‌گذارد».
در متن این قانون آمده است: طبق مفاد قانون اساسی جمهوری ازبکستان از جمله این نسخه از قانون اساسی و صرف‌نظر از تعداد دوره‌های متوالی که این افراد در زمان لازم الاجرا شدن این قانون اساسی این سمت‌ها را داشته و (یا) آن‌ها را اشغال کرده‌اند، این افراد حق دارند به طور مساوی با سایر شهروندان جمهوری ازبکستان در سمت‌های خاص انتخاب (انتصاب) شوند.
شوکت میرضیایف، نخستین رئیس جمهور ازبکستان بود که در یک انتخابات زودهنگام در دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی انتخاب شد. میرضیایف در اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی با کسب ۸۰.۱۲ درصد آرا مجددا به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.


انتهای پیام

آفتاب یزد