مرور مهمترین عناوین
در میان اعتراض مخالفان؛

کمیته کنگره آمریکا، چین را «چالش وجودی» خواند

کمیته منتخب جدید کنگره ایالات متحده در زمینه رقابت با چین، اولین جلسه استماع خود را با تمرکز بر حقوق بشر برگزار کرد، آن هم در بحبوحه روابط پرتنش دوجانبه و چند هفته پس از سرنگونی یک بالون مشکوک پکن بر فراز آمریکای شمالی. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک گالاگر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته منتخب مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص حزب کمونیست چین در سخنان آغازین خود گفت: «این یک مسابقه تنیس مودبانه نیست. این یک مبارزه وجودی بر سر این است که زندگی در قرن بیست و یکم چگونه خواهد بود - و اساسی‌ترین آزادی‌ها در معرض خطر است.»
رهبران کمیته مذکور، این جلسه را اولین جلسه از جلساتی دانستند که انتظار می‌رود طی دو سال آینده و با در دست گرفتن کنترل مجلس نمایندگان از سوی جمهوری‌خواهان برگزار شود؛ این بخشی از تلاشی برای متقاعد کردن آمریکایی‌ها برای این است که چرا باید به رقابت با چین اهمیت دهند و «به طور انتخابی اقتصاد آمریکا و چین را از هم جدا کنند.» راجا کریشنامورتی، نماینده ارشد دموکرات آمریکا در این کمیته منتخب در سخنان آغازین خود گفت: «در طول سه دهه گذشته، هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان حزب کمونیست چین را دست‌کم می‌گرفتند و تصور می‌کردند که تجارت و سرمایه‌گذاری ناگزیر به دموکراسی و امنیت بیشتر در هند و اقیانوس آرام منجر می‌شود... در عوض، برعکس این اتفاق افتاد.»
مخالفان چینی هم در این جلسه حضور داشتند. در چند روز گذشته، گالاگر و سایر اعضای کمیته چندین رویداد را برای جلب توجه به نگرانی‌های حقوق بشر برگزار کردند، از جمله تجمعی در نزدیکی جایی که مقامات آمریکایی آن را «ایستگاه پلیس» غیرقانونی حزب کمونیست چین در نیویورک می‌نامند. گالاگر هفته گذشته نامه‌ای به اداره تحقیقات فدرال آمریکا - اف‌بی‌آی - ارسال کرد و به دنبال اطلاعات در مورد چنین پایگاه‌های ادعایی پلیس بود. چین اما فعالیت «ایستگاه‌های پلیس» در خاک آمریکا را رد می‌کند.
جلسه چهار شاهد داشت، از جمله هربرت مک‌مستر، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا که مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق جمهوری‌خواه بود و مت پوتینگر، از فعالان قدیمی حوزه چین که معاون مشاور امنیت ملی دولت ترامپ بود. ژنرال مک‌مستر گفت که ایالات متحده باید اولویت را روی تسریع تحویل میلیاردها دلار تسلیحات و مهماتی قرار دهد که تایوان خریداری کرده است. او در شهادت کتبی خود گفت: «همانطور که ممکن است ما از تجربه اوکراین آموخته باشیم، جلوگیری از جنگ بسیار ارزان‌تر از جنگیدن در آن است.»
همچنین مت پوتینگر با اشاره به نگرانی‌های فزاینده ایالات متحده در مورد نفوذ چین بر فناوری، گفت که دولت ایالات متحده باید با شرکت‌های فناوری آمریکایی که در چین ممنوع‌الکار شده‌اند، همکاری کند و راهی برای دور زدن سانسور شدید اینترنت این کشور برای مردم چین بیابد. پوتینگر با اشاره به نرم‌افزار یا سخت‌افزارهایی که از دسترسی به کامپیوترها جلوگیری کرده و ترافیک رد و بدل شده در شبکه را کنترل می‌کند، گفت: «فکر می‌کنم می‌توانید به فایروال (دیوار آتش) بزرگ چین نفوذ کنید.»
پوتینگر در شهادت کتبی خود نوشت که کمیته مذکور باید با «ایستادن مقابل تعصب و تبعیض در داخل»، از حقوق آمریکایی‌های چینی محافظت کند. این مقام سابق آمریکایی گفت: «از اتباع چینی که در ایالات متحده تحصیل و کار می‌کنند هم محافظت کنید تا بتوانند از آزادی‌هایی بهره‌مند شوند که سبک زندگی آمریکایی را از فضای ظالمانه روزافزون چین امروز متمایز می‌کند.»
گرچه این کمیته دو حزبی است، اما برخی از قانونگذاران دموکرات ابراز نگرانی کرده‌اند که چنین رویکردهایی می‌تواند احساسات ضد آسیایی را در ایالات متحده تقویت کند. کریشنامورتی در سخنان خود به این گونه نگرانی‌ها و نیاز به اتخاذ رویکردهایی که مورد توافق دو حزب باشد، اشاره کرد. همچنین در جلسه مجلس نمایندگان آمریکا، خانم تانگ یی، از مخالفان دولت چین که بیش از دو سال در چین زندانی بود و اسکات پل، رئیس اتحاد برای تولید آمریکایی، شهادت دادند. تانگ که شهروند آمریکایی است، پس از محکوم شدن به اخلال در نظم اجتماعی به دلیل روابطش با فعالان دموکراسی‌خواه در دهه ۱۹۹۰، سرگذشت خود را در یک اردوگاه کار در چین بازگو کرد. اسکات پل هم خواستار پایان یافتن وابستگی ایالات متحده به تولیدات چین شد.
اما معترضان اولین جلسه استماع کمیته منتخب مجلس نمایندگان در مورد تهدیدات احتمالی چین را مختل کردند و استدلال کردند که این کشور به جای رقابت با چین باید با چین همکاری کند. در تابلویی که اولیویا دی نوچی، سازمان‌دهنده CODEPINK: زنان برای صلح، که از درگیر شدن ایالات متحده در جنگ‌ها و «تلاش‌های تغییر رژیم» حمایت می‌کند، نوشته شده بود: «چین دشمن ما نیست». دی نوچی قبل از بیرون بردن او از اتاقی که جلسه در آن برگزار می‌شد، پیامی را ارائه کرد که «مردم آمریکا به همکاری نیاز دارند، نه رقابت با چین». پس از اسکورت دی نوچی، هکتورام با تابلویی برخاست که روی آن نوشته بود «نفرت آسیایی را متوقف کنید» و فریاد زد: «این کمیته در مورد شمشیربازی است. موضوع صلح نیست.»
کدپینک استدلال می‌کند که جلسه استماع کمیته باعث ایجاد نفرت نسبت به آمریکایی‌های آسیایی می‌شود. در این بیانیه آمده است: «تشکیل این کمیته و این جلسات جز ایجاد نفرت برای آمریکایی‌های آسیایی ندارد.» این حجم زشت جنگ افروزی مردم و محیط بکر آسیا و اقیانوسیه را ویران می‌کند. در این بیانیه آمده است که ایالات متحده بیش از ۲۵۰ پایگاه در منطقه هند و اقیانوس آرام برای «محاصره» چین دارد که در حال نابودی زیستگاه طبیعی جزایر هستند. این سازمان افزود که مردم، جوامع، آب و زمین‌های هاوایی و قلمرو ایالات متحده گوام در حال حاضر «قربانیان جنگ» هستند. دشمن مشترک ما بحران آب و هوا است - ما برای رسیدگی به تغییرات آب و هوا و چالش‌هایی که به عنوان بشریت با هم روبرو هستیم، به همکاری نیاز داریم، نه رقابت.
مجلس نمایندگان در ژانویه با اکثریت قاطع قطعنامه‌ای را برای ایجاد کمیته‌ای برای تمرکز بر روابط ایالات متحده و چین با حمایت هر دو طرف تصویب کرد. اچ آر مک مستر، که در دوران دولت ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی خدمت می‌کرد و در جریان اعتراض در مقابل کمیته شهادت می‌داد، پس از اسکورت معترضان گفت که این اعتراض «نشان دهنده» تاثیری است که وزارت کار جبهه متحد چین داشته است. مک مستر گفت این وزارتخانه این ایده را تقویت کرده است که «مشکل جهان آمریکاست» تمایل به اتخاذ مواضع سفت و سخت در برخورد با پکن، یکی از معدود احساسات مشترک دو حزبی در کنگره عمیقا دو دسته ایالات متحده است و هم جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌ها، از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهند تلاش‌ها برای مقابله با نفوذ جهانی چین افزایش یابد.
تنش‌ها میان آمریکا و چین، به‌ویژه بر سر قدرت‌طلبی چین علیه تایوان، صحبت از احتمال حمایت چین از جنگ روسیه علیه اوکراین و ساقط شدن بالون چینی در تاریخ چهارم فوریه به دست نیروی هوایی آمریکا بر فراز اراضی ایالات متحده شدت گرفته است. این در حالیست که پکن اتهام‌زنی ایالات متحده مبنی بر تحرکات جاسوسی بالون مذکور را رد می‌کند.


انتهای پیام

آفتاب یزد