مرور مهمترین عناوین
رئیس جمهوری عراق:

بهبود روابط با همسایگان منبع قدرت ماست

رئیس جمهوری عراق گفت بهبود روابط با همسایگان از جمله ایران، سوریه، کویت، عربستان، ترکیه و اردن یک منبع قدرت برای عراق به شمار می‌رود. به گزارش ایسنا، عبداللطیف رشید، رئیس جمهوری عراق بر تمایل کشورش برای ادامه میانجیگری و برگزاری مذاکرات ایران و عربستان تاکید کرد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در آستانه بیستمین سالگرد سقوط صدام به دست نیروهای ائتلاف آمریکایی، مصاحبه با عبدالطیف رشید رئیس جمهوری کنونی این کشور را منتشر کرد. رئیس جمهوری عراق ضمن آنکه گفت بهبود روابط با همسایگان از جمله ایران، سوریه، کویت، عربستان، ترکیه و اردن یک منبع قدرت برای عراق به شمار می‌رود، تمایل کشورش برای ادامه میانجی‌گری در مذاکرات متوقف مانده میان ایران و عربستان را ابراز کرد.
به گزارش این رسانه آمریکایی، به اعتقاد رشید، اکثر عراقی‌ها معتقدند که حمله سال ۲۰۰۳ به عراق به دلیل وحشیگری صدام ضروری بود. او گفت که «تمام اقشار جامعه، کردها، سنی‌ها، مسیحیان و شیعیان همگی علیه (صدام) بودند» و «از اینکه آمریکا و متحدانش برای «نجات» عراق آمدند»، قدردانی می‌کنند.
رئیس جمهوری کردتبار عراق گفت: بدیهی است برخی چیزها آنطور که امید داشتیم پیش نرفت. هیچ کس انتظار (ظهور) داعش و خودروهای بمب‌گذاری شده را نداشت. باید از همان ابتدا داعش بررسی و (برای مقابله با آن) برنامه ریزی و کنترل می‌شد. بهشت شدن عراق پس از سرنگونی صدام افسانه بود.
رشید با اذعان به وجود برخی درگیری‌ها، از عراقی‌ها، به ویژه نسل جوان، خواست صبور باشند و به آینده ایمان داشته باشند. وی گفت: چاره‌ای جز آنکه در کنار هم زندگی کنیم، نداریم. باید اجازه داد تا انتخابات دموکراتیک برآمده از ارزش‌های ما برگزار شود.
به گفته رشید، عراق از لحاظ اقتصادی بر بازسازی صنعت و کشاورزی آسیب دیده از سال‌ها درگیری و توسعه ذخایر گاز طبیعی متمرکز است تا به خرید گاز از کشورهای همسایه وابسته نباشد. وی افزود، با وجود کاهش ارزش پول و تورم ماه‌های اخیر، آینده عراق که به دلیل تولید فراوان نفت و قیمت‌های بالای جهانی آن خوب بوده و از نظر اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار داشته و احتمالاً یکی از کشورهای جهان است که کسری بودجه ندارد.


انتهای پیام

آفتاب یزد