مرور مهمترین عناوین

موافقت صربستان و کوزوو با پیشنهاد اتحادیه اروپا برای عادی‌سازی روابط

اتحادیه اروپا متن پیشنهاد فرانسه-آلمان با موضوع «راهی به سوی عادی‌سازی» روابط میان صربستان و کوزوو را منتشر کرد و رهبران دو طرف موافقت خود را با این پیشنهاد اعلام کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن اشاره به اینکه صربستان و کوزوو با این برنامه موافقت کرده‌اند، گفت: نشست دیگری در ماه مارس برگزار می‌شود تا در جریان آن درباره اجرای این برنامه مذاکره شود.
بورل پس از نشست بروکسل که میروسلاو لایچک، نماینده اتحادیه اروپا در بالکان نیز در آن حضور داشت، در توییتی نوشت: الکساندر ووجیچ، رئیس جمهور صربستان و آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو موافقت کردند که مذاکره بیشتر درباره این پیشنهاد اتحادیه اروپا لازم نیست. ما در این نشست به پیشرفت‌هایی دست یافتیم اما اقدامات بیشتری لازم است.
کورتی به خبرنگاران گفت، به خاطر امتناع ووجیچ، توافقی امضا نشد با این حال وی تاکید کرد که با این پیشنهاد اتحادیه اروپا موافق است. وی افزود: من امضای رسمی این توافق را پیشنهاد دادم اما صربستان آماده نبود. ووجیچ هم گفت: ما با ادامه مذاکرات موافقت کردیم.
وی اصرار داشت که کورتی ابتدا تعهدی را که پریشتینا ۱۰ سال پیش داده بود یعنی ایجاد انجمنی از شهرداری‌های صرب در این استان را عملی کند. ووجیچ گفت: نشست دیگری ۱۸ مارس برگزار خواهد شد و شورای اروپا ۲۳ و ۲۴ مارس درباره این موقعیت مذاکره خواهد کرد.
این تاریخ‌ها مصادف است با آغاز کمپین بمباران ناتو به نیابت از جدایی‌طلبان آلبانی علیه صربستان در سال ۱۹۹۹ میلادی. ناتو در نهایت نیروهایی در کوزوو مستقر کرد و در سال ۲۰۰۸ میلادی از اعلام استقلال آلبانی‌ها حمایت کرد؛ اقدامی که برخلاف قطعنامه ۱۲۴۴ شورای امنیت که تمامیت ارضی صربستان را تضمین کرده بود، صورت گرفت. اتحادیه اروپا بر به رسمیت شناختن کوزوو توسط صربستان به عنوان پیش شرطی برای پیوستن به این بلوک تاکید دارد. اگرچه دیپلمات‌های آلمان و فرانسه ماه گذشته این پیشنهاد را به بلگراد و پریشتینا ارائه کرده بودند، اما این پیشنهاد تا به امروز علنی
نشده بود.
براساس نظرسنجی که اخیرا در صربستان انجام شده، ۵۷ درصد از پاسخ‌دهندگان از نسخه فرضی این پیشنهاد که در آن هیچگونه به رسمیت شناختن کوزوو وجود نداشته باشد، حمایت می‌کنند و تنها ۹ درصد از اصل این پیشنهاد حمایت کردند. در متن این پیشنهاد که توسط سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد، آمده است: صربستان و کوزوو بر مبنای حقوق برابر روابط عادی با یکدیگر ایجاد و حسن همجواری را رعایت می‌کنند. این حقوق شامل تبادل هیئت‌های دائم و به رسمیت شناختن متقابل اسناد مربوطه و سمبل‌های ملی از جمله پاسپورت، دیپلم، پلاک خودرو و مهر گمرک است.
تحت این پیشنهاد اتحادیه اروپا هر دو طرف «با این فرض پیش می‌روند که هیچ یک از دو طرف نمی‌توانند نماینده دیگری در حوزه بین‌المللی باشد یا از طرف آن عمل کنند»، در حالی که صربستان به خصوص «با عضویت کوزوو در هیچ سازمان بین‌المللی مخالفتی نخواهد داشت». اتحادیه اروپا همچنین مدعی شد که این گفت‌وگوها «با اصول مطرح شده در منشور سازمان ملل به ویژه اصول مربوط به برابری حاکمیتی تمامی کشورها، احترام به استقلال، خودمختاری و تمامیت ارضی‌شان، حق تعیین سرنوشت، حفاظت از حقوق بشر وعدم تبعیض پیش خواهند رفت».


انتهای پیام

آفتاب یزد