مرور مهمترین عناوین
شش نکته پیرامون سقوط بالگرد در بافت کرمان

لیست مسافران و چند مسئله‌ی دیگر

آفتاب یزد - رضا بردستانی: خبر کوتاه بود: «بالگرد حامل وزیر ورزش در بافت کرمان سقوط کرد» و اما هرچه از خبر سقوط گذشت، خبرهای عجیب و غریبی منتشر شد که نیاز به کنکاش دارد. در این باره شش نکته به ذهن‌مان رسیده که می‌نویسیم:
نکته‌ی اول: گزارش‌هایی در فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود مبتنی برعدم امنیت این بالگرد، از رده خارج بودن و شبیه به این مواردصرف نظر از صحت و کذب آن. حال پرسش این جا است؛ بالگردی که امنیت پرواز ندارد؛ اولاً چرا باید در خدمت نیروهای امدادی باشد؟ ثانیاً این بالگرد چرا باید در خدمت مقامات دولتی غیر مرتبط قرار گیرد؟!
نکته‌ی دوم: اندکی پس از انتشار خبر سقوط بالگرد، لیست مسافران نیز راهی رسانه می‌شود. ایسنا نوشت: مدیرکل روابط عمومی استانداری کرمان اسامی مسافرین بالگرد حامل وزیر ورزش و جوانان را اعلام کرد.
مجتبی اسدی زاده خاطرنشان کرده است: «در این بالگرد سیدحمید سجادی وزیر ورزش، صمدالله محمدی نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی، علی جوادی مدیرکل ورزش و جوانان، حبیب‌الله ستوده مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی، پورسلمان مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد، میثم پاریزی مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان، علی بیگ‌زاده معاون استاندار کرمان، بزرگر همراهان وزیر ورزش و جوانان، انصاری کاپیتان پرواز، محمودی مقدم مهندس پرواز، زهرا بافره عکاس، معتمدی کیا روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان، طیبه هادی خانی و سعادت خبرنگاران صدا و سیمای کرمان، حسن قاسمی مهندس پرواز، محمدرضا پشتون روابط عمومی، اسماعیل احمدی مشاور وزیر (در این سانحه جان باخت)، پرویز علی محمدی کاپیتان پرواز حضور داشتند.»
در بین اسامی دو نام به چشم می‌خورد که برای یکی اندکی توجیه داریم ولی دلیل حضور آن دیگری را نمی‌دانیم: حبیب الله ستوده مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی، پورسلمان مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد!
در مورد پورسلمان می‌توانیم خودمان را قانع کنیم که چون او به تازگی رئیس فدراسیون شمشیربازی شده است لابد حضور او توجیهی دارد اما حضور حبیب الله ستوده مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی را در این سفر متوجه نشدیم ضمن آن که؛ کنار اسم پورسلمان نوشته اند: مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد و این در حالی است که از بعدِ رئیس فدراسیون شمشیربازی شدن، آیا مدیرکلی وی قانونی است؟
سومین نکته اما اقدام عجیبِ «فاطمی»، نماینده دولت در یزد است، آن طور که رسانه‌های محلی در استان یزد به نقل از روابط عمومی اورژانس یزد نوشتند: «عصر امروز[چهارم اسفندماه]، به دنبال رخداد سانحه سقوط بالگرد حامل وزیر ورزش و جوانان و هیئت همراه در استان کرمان، با توجه به همجواری جغرافیایی از همان دقایق ابتدایی رخداد حادثه مرکز فرماندهی عملیات بحران (EOC) دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به حالت آماده‌باش درآمد. با توجه به حضور علیرضا پورسلمان مدیر کل ورزش و جوانان یزد و رئیس جدید فدراسیون شمشیربازی کشور[!!!] در میان مصدومان این حادثه به دستور مهران فاطمی و دکتر سید مهدی هاشمی باجگانی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یزد یک تیم پزشکی جهت بررسی وضعیت مصدومان و انتقال احتمالی تنها مصدوم یزدی این سانحه راهی بافت کرمان شد. احمد دهقان رئیس سازمان اورژانس استان یزد، محمدرضا ساده رئیس اداره تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی، مجید دهقان منشادی کارشناس مسئول پدافند این دانشگاه، علی آخوندی سوپروایزر عملیات اورژانس استان و مجتبی کریمی سوپروایزر شیفت اورژانس یزد اعضای این تیم پزشکی هستند.
انتشار این خبر موجی از انتقادات و سؤالات را در شبکه‌های اجتماعی استان به دنبال دارد که به آن اشاره خواهیم کرد.
نکته چهارم: در خبر منتشر شده از سوی روابط عمومی اورژانس استان نکاتی هست که حائزاهمیت و عجیب است:
- در متن خبر آورده شده: « همجواری جغرافیایی» این در حالی است که فاصله‌ی مرکز استان یزد تا محل حادثه - بافت کرمان - حدود ۵۰۰ کیلومتر فاصله است و این یعنی همجواری جغرافیایی شامل انار و رفسنجان می‌شود و نه بافت کرمان!
- در متن خبر از کسانی نام برده می‌شود که خیلی به مسائل درمانی ارتباطی ندارند از جمله: احمد دهقان رئیس سازمان اورژانس استان یزد و محمدرضا ساده رئیس اداره تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی که البته درباره‌ی علت حضور ساده در این سفر، احتمال جانشینی او به جای پورسلمان است!
- در متن خبر اگرچه اشاره نشده اما پورسلمان از میان آن چند نفر دست بر قضا وضعیت بهتری دارد و چندان وخامتی شامل حال او نیست و حتی می‌توانسته با یک دستگاه آمبولانس خصوصی، بدون این قشون و قشون کشی به یزد منتقل شود!
نکته پنجم: اگرچه کرمانی‌های نجیب و میهمان دوست و عزیز به روی خودشان نیاوردند اما انتقال پورسلمان به یزد آن هم با دستور مستقیم نماینده دولت در یزد، ضمن آن که تبعیض را فریاد می‌زند به مجموعه‌ی اورژانس و درمان کرمان نیز توهین می‌شود چه استان پهناوری مانند کرمان اگر نتواند از پس این گونه حوادث برآید که باید فاتحه‌ی امداد و اورژانس کرمان را خواند.
شوربختانه این خبر با انتقال وزیر ورزش به تهران تکمیل می‌شود و این یعنی؛ وزیر ورزش باید برای درمان حتما و لابد به تهران منتقل شود اما دیگر مصدومان لابد چگونه و کجا مداوا شوند چندان اهمیتی ندارد!
نکته ششم: سفر وزیر ورزش به بافت کرمان لابد به دعوت نماینده مردم این منطقه در مجلس به انجام رسیده حال باید پرسید: لزوم این سفر با این تعداد همراه آن هم به وسیله‌ی بالگرد امدادی هلال احمر را چگونه باید پذیرفت و هضم کرد؟
آفتاب یزد برای تنها درگذشته‌ی این حادثه، ضمن عرض تسلیت به خانواده و طلب صبر و اجر از ایزد منان؛ علو درجات را مسئلت می‌دارد و برای وزیر محترم ورزش و دیگر مصدومان این حادثه سلامتی و بهبود عاجل خواستار است اما؛ متاسفیم که بگوییم اطمینانی از این که دیگر این‌گونه حوادث و مشابه آن رخ ندهد، نداریم فلذا برای مسئولان مربوطه اندکی تفکر و مداقه در حوزه‌ای که در آن مسئولیت دارند آرزومندیم!


انتهای پیام

آفتاب یزد