مرور مهمترین عناوین
حمیدرضا بوستانی

مورد احترام مردم

همه مردم مورد احترامش می‌دارند و این احترام منحصر به ورزش، قومیت و طرفداران یک تیم باشگاهی خاص نمی‌شود. در مورد «شهریار فوتبال ایران» می‌نویسم. بر خلاف همه افرادی که به‌واسطه سابقه ورزشی، برای خویشتن نامی در عرصه سیاست دست و پا نموده و عضو شورای شهر، مدیر کل یا حتی وزیر شدند، علی دایی، با وجود فرصت‌هایی که جهت ورود به ساختار قدرت داشت هیچ‌گاه به این عرصه ورود پیدا نکرد.
۱۲ دیماه۱۴۰۱ کارشناس برنامه جهان‌آرا پس از یک مجموعه اظهارات نامتعارف می‌گوید «با خروج علی دایی از ایران، کشور تطهیر می‌شود». مثل هر انسان دیگر، شاید به دایی هم انتقاداتی وارد باشد و البته این حق را می‌توان برای آن کارشناس محترم قائل شد که نسبت به هر چهره شاخصی، انتقاداتی را مطرح کند. اما باید به خاطر داشت که طرح انتقاد آداب دارد. این ادب از ذکر نقاط قوت فرد منتقد شونده شروع گردیده و با بیان منصفانه نقد پایان می‌پذیرد. اینکه یک کارشناس به جای رعایت آداب نقد، دستاوردهای یک قهرمان را تحریف کند نه تنها باعث ذیحق جلوه دادن برنامه‌اش در چشمان بیننده نمی‌شود، بلکه از کف رفتن بیش از پیش مخاطبانش را نیز در پی دارد. این میزان تلاش برای تخریب سرمایه‌های ملی، حقیقتاً، حیرت‌آور است.علی دایی در گذشته به عنوان یک چهره بین‌المللی بارها و بارها مانند بسیاری دیگر سبب گردیده ایرانی‌ها در سراسر دنیا به ایرانی بودنشان افتخار کنند. بسیاری از چهره‌های مطرح، زبان به ستایش از شهریار گشوده‌اند که فرانس بکن باوئر، اوتمار هیتسفیلد، لوتار ماتئوس، پائولو مالدینی و جان فرانکو زولا از جمله این افراد هستند. نمونه اخیرش نیز همین کریستیان رونالدو بوده که به عنوان آقای گل فوتبال جهان، پنج بار توپ طلا را متعلق به خویش نموده است. بازیکن سال فوتبال آسیا، بهترین بازیکن ایرانی قرن بیستم و بهترین گلزن جام ملت‌های آسیا، فقط بخشی از افتخارات ایشان می‌باشد.
علی دایی نیز مثل هر شهروند دیگر می‌تواند نسبت به وضع موجود گلایه‌مند باشد همه می‌دانیم که مشکل کجاست و بانیان وضع موجود چه افرادی هستند، ولی برخی سیاسیون به جای اینکه نهیبی به بانیان بزنند سعی در فرافکنی و فشار بر «معلول به جای علت» دارند.
اکنون پرسش‌های زیادی مانده که باید از دست اندرکاران این برنامه پرسید: فرض کنیم که علی دایی و امثال وی را از چشم مردم انداختید با این وضع اقتصادی چه می‌کنید؟ اگر این اتفاق هم بیفتد آیا مشکلی از مشکلات مردم کاسته می‌شود؟ نکند خدای ناکرده شما خواهان حفظ وضع موجود بوده و از تداوم مشکلات اقتصادی مردم، بهره‌ای می‌برید که اینچنین از انتقاد گریزان هستید؟ اگر چنین نیست پس چرا به علی دایی و امثال وی حق نمی‌دهید؟ اگر اقدامی ناشایست از وی سر زده چرا در این خصوص اطلاع‌رسانی نمی‌کنید؟ باید دید درد کجاست. باید بررسی کرد و منشأ بروز نارضایتی را پیدا نمود. همه می‌دانیم که نه عموم معترضان از بیگانه خط می‌گیرند و نه خواسته‌هاشان آنقدر نامعقول است که به آن‌ها بتازیم. به نظر می‌رسد علی دایی نه ساختارشکنی کرده، نه قانونی را نقض کرده و نه علیه امنیت ملی اقدامی مرتکب شده است. اگر چنین نیست پس اطلاع دهید تا همه مردم مطلع شوند.علی دایی انسان ثروتمندی است که البته به نظر نمی‌رسد منشأ ایجاد ثروتش رانت باشد. می‌توانست در این شرایط سکوت کند و شاهد از «پارو بالا رفتن» پول و سرمایه‌اش باشد، می‌توانست از شهرتش استفاده کند و رانت‌های زیادی برای خود دست و پا کند، می‌توانست حتی سرمایه‌اش را به دلار تبدیل کند و عطای زندگی در دیار مادری را برخی وطن فروشان به لقایش ببخشد. اما تا به امروز پای مردمش ایستاده و سنگ مردمش را به سینه می‌زند.


انتهای پیام

آفتاب یزد