مرور مهمترین عناوین
دادستانی کل کشور نام ساختمان‌های ناایمن تهران را منتشر کرد

لطفا به این لیست دقت کنید!

آفتاب یزد: مسئله ساختمان‌های ناایمن تهران مدت زمان زیاد است که مدام مطرح می‌شود. نهاد‌های مختلف مانند شهرداری و آتش نشانی بارها هشدار داده بودند که اگر مالکین این ساختمان‌ها اقدامی در جهت ایمن‌سازی آن‌ها انجام ندهند اسامی آن‌ها را اعلام می‌کنند. ریزش پلاسکو و متروپل آبادان در سال‌های اخیر میزان حساسیت شهروندان را نسبت به این نوع از ساختمان‌ها بیشتر کرده است و مسئولین و نهاد‌های ذیربط باید به هر طریق ممکن به این خواست بحق مردم بها بدهند. روز گذشته بالاخره دادستانی کل کشور نام ساختمان‌های ناایمن تهران را منتشر کرد که در آن نام چند بیمارستان، مرکز خرید معروف، خوابگاه دانشجویی و مجتمع‌های مسکونی دیده می‌شود. غلامعباس ترکی؛ معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور از تشکیل پرونده قضائی برای هر یک از ساختمان‌های ناایمن در دادستانی تهران خبر داد و گفت: انتشار اسامی این ساختمان‌ها به صورت شفاف و با ذکر موارد ناایمنی از نظر دادستانی منع قانونی ندارد. وی گفت: تعداد ساختمان‌های ناایمن از نظر نقص اطفای حریق و مسئولیت آتش‌نشانی از ۱۲۹ فقره به ۹۳ ساختمان کاهش یافته و برای هر یک از این ساختمان‌ها هم در دادستانی تهران پرونده تشکیل شده است و اقدامات قضائی با همکاری سازمان پیشگیری و مدیریت شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی در جریان است. معاون دادستان کل کشور تصریح کرد: انتشار اسامی ساختمان‌های ناایمن در تهران به صورت شفاف و با ذکر موارد ناایمنی از نظر دادستانی منع قانونی ندارد. ترکی خاطرنشان کرد: کارشناسان کارگروه پیگیری وضعیت ساختمان‌های ناایمن با سرپرستی اداره راه و شهرسازی استان تهران از این ساختمان‌ها بازدید کردند و تیم‌های ارزیابی ساختمان‌های مهم و بلندمرتبه، چک لیست‌های ۴۵ ساختمان را تاکنون تکمیل و برای جمع‌بندی نهایی در اسفند ۱۴۰۱ به مرکز تحقیقات وزارت راه ارسال کردند که البته این مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی تاکنون گزارش نهایی خود را از نظر جمع‌بندی اعلام نکرده است و تا پایان خرداد مکلف به اعلام نظرات کارشناسی شده است. معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور افزود: لازم است شهرداری به محض رفع موارد ناایمنی با رعایت حقوق مالکان و متصرفان موضوع را اطلاع‌رسانی کند.
فهرست ساختمان‌های ناایمن که از سوی معاون دادستانی کل کل کشور اعلام شده به این شرح است:
پاساژ میری ۱، مجتمع تجاری اداری خلیج فارس، ساختمان پیروزی، بازارچه سنتی ستارخان، گل افشان، مجتمع خلیج فارس ۲، ساختمان هرمزان، مجتمع تجاری یادگار، مجتمع تجاری و پارکینگ توحید، برج بهاران، اداره مالیات غرب تهران و مرکز خرید سپهر، شرکت جار، بیمارستان حضرت رسول اکرم، پاساژ ناهید، اداری و تجاری بم، ساختمان افرا، پاساژ فجر، مجتمع تجاری و مسکونی ولیعصر، برج نگین رضا، انبار نفت شهران، مجتمع تجاری و اداری بوستان، مجتمع فرهنگی، ورزشی و تفریحی ارم و ساختمان جهاد کشاورزی از جمله ساختمان‌های ناایمن در تهران است. مجتمع ونک پارک، ساختمان ذوب آهن، بیمارستان امام خمینی (ره)، پاساژ کویتی‌های انقلاب، ساختمان ابتکار، شرکت بستنی پاک، انبار خانه کارگر، بیمارستان لولاگر، پاساژ میلاد قائم، پاساژ مهستان، مرکز تجاری افرا، ساختمان علاءالدین، سرای وحید، سرای حاج ملاعلی، پاساژ حمام قبله، پاساژ رضوی، پاساژ و سینما اروپا، پاساژ گراند هتل، سرای سید ولی، سرای اتفاق، پاساژ شناسا، پاساژ زورخانه، پاساژ وحدت، پاساژ بلور، سرای باغچه (علی گوله)، سرای رشتی، پاساژ طلازاده، پاساژ صفوی، پاساژ امین، پاساژ علمی، بیمارستان طرفه، بیمارستان سینا و بیمارستان بوعلی نیز از دیگر ساختمان‌های ناایمن در پایتخت محسوب می‌شود. مجتمع‌های تاکسیرانی، مرکز گل شهید محلاتی، بنکداری خوانساری، انبار چای، ساختمان مسکونی امام رضا (ع)، بازار گل امام رضا، شهرک بروجردی، مجتمع مسکونی ابوالفضل، درمانگاه سلیم، پاساژ بهاران، پاکسان، زیره کفش نصیری‌زاده، پاساژ یکتا موسوی، بیمارستان شهدای یافت‌آباد، بیمارستان فیاض‌بخش، شرکت تکنو صنایع، خوابگاه دانشگاه شریعتی، خوابگاه دانشگاه شاهد، پاساژ زنجانی، مجتمع ۲۲ بهمن، تالار طوبی، مجتمع مسکونی بهار، مجتمع مسکونی ارکیده، مجتمع ارم، مجتمع مسکونی گلستان، مجتمع مسکونی تجاری امین، مجتمع مسکونی ولیعصر، مجتمع مسکونی رازی، مجتمع مسکونی خاتم‌الانبیاء، کارخانه ارج، هلدینگ خودکفایی آزادگان، شرکت صنایع نساجی هلال ایران، سازمان اموال تملیکی، مجموعه انبارهای شهید حدادی، مجتمع تجاری بام لند و مجتمع اداری تجاری طوبی هم در ادامه فهرست ساختمان‌های ناایمن قرار دارد.
همچنین بر اساس اعلام رئیس کمیسیون شهرداری و معماری شورای شهر تهران، پارلمان شهری بنا دارد بر اساس یک طرح ساختمان‌های ناایمن شهر تهران را شناسنامه‌دار کند. پرونده ساختمان‌های ناایمن پایتخت موضوعی بود که ۲ خرداد در برنامه تهران ۲۰ و با حضور مهدی عباسی؛ رئیس کمیسیون عمرانی و شهرسازی شورای شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت. عباسی در ابتدا برنامه اظهار کرد: این ۱۲۹ ساختمانی که در تهران از آن سخن می‌گوییم صرفا از باب تاب‌آوری ساختمان در برابر حریق ارزیابی شده بود. مالکان به دلیل مسائل فنی و حقوقی و اقتصادی همکاری نمی‌کردند و ایمن‌سازی با کندی مواجه شد با پیگیری شهرداری تهران و اقدام موفق و حدی مجموعه قضائی کشور و دادستانی اخطارهای لازم به دستگاه‌های دولتی در ابتدا داده شده و با بخشی از اقدامات این ساختمان به ۹۵ ساختمان کاهش پیدا کرده است. رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: طبق قانونی که در شورا مصوب شده است، تکالیف دوره‌ای به عهده سازمان آتش نشانی برای بررسی، پایش و تذکر و اخطار به این ساختمان‌ها گذاشته شده است. در نتیجه ما وقتی از ۱۱ هزار ساختمان صحبت می‌کنیم مفهومش این نیست که در شرایط بحرانی قرار دارد. عباسی اضافه کرد: ساختمان‌هایی که بحرانی هستند این ۱۲۹ ساختمان است که تعداد آن کاهش پیدا کرده است. اخطارهای سازمان آتش نشانی اعلام خطری به مالکان و دارندگان ساختمان‌ها است. این طبیعی است که در کلانشهر تهران نمی‌شود تا ۱۱ هزار ساختمان را ببندیم. آن هم وقتی در ۱۲۹ ساختمان با مشکلات حقوقی، اقتصادی و اجتماعی مواجه هستیم. وی ادامه داد: پس نیازمند فرهنگ‌سازی در سطح جامعه هستیم تا ایمنی به عنوان رکن اولیه در بین ذینفعان مطرح بشود. عباسی گفت: اگر لوازم ساختمانی استاندارد باشد در برابر حریق تاب‌آوری دارد. به همین دلیل قطعا از مصالح استاندارد در این پروژه‌ها استفاده نشده است. طرح شناسنامه ساختمان که در شورای شهر هم ما آن را دنبال می‌کنیم به هویت ساختمان تبدیل می‌شود. این قانون وجود دارد؛ البته سفت و محکم نیست ولیکن ضوابط اولیه تدوین شده است. برخی از سازندگان ساختمان نسبت به شناسنامه ساختمان اقدام می‌کنند. عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: اگر شناسنامه ساختمان وجود داشته باشد علاوه بر انتقال سند در پیوستش شناسنامه ساختمان که شامل اطلاعات و جزییات است هم به شهروندان داده می‌شود. منطقه ۱۲ بیشترین پراکندگی ساختمان ناایمن را به دلیل بافت تاریخی و بازار دارد. رتبه دوم هم متعلق به منطقه ۱۸ به دلیل گستردگی و وجود مراکز صنعتی است.


انتهای پیام

آفتاب یزد