مرور مهمترین عناوین
معاون سازمان محیط‌زیست:

از ابتدا روی «پیروز» به عنوان یک توله سالم حساب نمی‌کردیم

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست از اعلام نتایج آزمایش پاتولوژی «پیروز» طی یک تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: سازمان محیط‌زیست تلاش کرد که از همان ابتدا هیچ مساله‌ای را درباره «پیروز» کتمان نکند، اما به نظر می‌رسد یکی از عواملی که در این ماجرا برای ما حاشیه درست کرد، اطلاع‌رسانی زیاد و مداوم درباره وضعیت این حیوان بود.«حسن اکبری» معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به این سوال که چرا با وجود گذشت بیش از دو ماه از مرگ «پیروز» توله یوز ایرانی که در شرایط اسارت در پارک پردیسان تهران نگهداری می‌شد، هنوز نتایج آزمایش پاتولوژی این حیوان اعلام نشده و آیا مشخص شده است که علاوه بر ضعف‌های جسمانی اولیه پیروز، شرایط نامناسب نگهداری از او در پارک پردیسان و خطاهای احتمالی که در حوزه دامپزشکی و تیمارگری در رسیدگی به این حیوان در دوره حضور در تهران رخ داد نیز در مرگ این حیوان نقش داشته است یا خیر، توضیح داد: نتیجه گزارش پاتولوژی «پیروز» هنوز به دست ما نرسیده است که بخواهیم آن را به صورت عمومی اعلام کنیم. وی افزود: پیگیری‌های ما از پاتولوژیستی که از دانشگاه تهران مامور انجام این کار کرده بودیم و خودش کار کالبدگشایی و نمونه‌برداری را انجام داده است، نشان می‌دهد که مشخص شدن نتایج برخی آزمایش‌های سم‌شناسی زمان‌بر است و نمی‌توان به سرعت درباره این آزمایشات اظهارنظر قطعی کرد. البته به ما قول داده‌اند که طی یک تا دو هفته آینده نتایج نهایی آزمایش پاتولوژی اعلام شود و ما هم به محض مشخص شدن نتایج، آن را به صورت رسمی به اطلاع مردم خواهیم رساند.
احتمال وجود خطا در فرآیندهای درمانی طی‌شده برای «پیروز»
اکبری با تاکید بر این که سازمان محیط‌زیست تلاش کرد که از همان ابتدا هیچ مساله‌ای را درباره «پیروز» کتمان نکند، گفت: به نظر می‌رسد یکی از عواملی که در ماجرای پیروز برای ما حاشیه درست کرد، اطلاع‌رسانی زیاد و مداوم درباره وضعیت این حیوان بود، البته این مسئله توجه مردم را بیش از پیش به گونه یوزپلنگ جلب کرد، اما حاشیه‌هایی را به همراه داشت که چندان ضروری نبود. معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: دانش دامپزشکی مانند پزشکی تا حدودی نسبی است و نمی‌توان گفت که یک دامپزشک متخصص در فرآیندهای درمانی هیچ اشتباهی نمی‌کند. به نظر می‌رسد در فرآیندهای درمانی مختلفی که در طول دوره زندگی پیروز طی شد نیز احتمالا خطاهایی وجود داشته است. وی در ادامه تاکید کرد: در فرآیند نگهداری از پیروز، آنچه را از دست سازمان محیط‌زست برمی‌آمد، انجام دادیم و تیمارگرانی هم که در پردیسان به این حیوان کمک کردند، از هیچ تلاشی دریغ نکردند. اساسا برای پیروز هم زمان زیادی صرف شد و هم در تامین هزینه‌ها و انجام اقدامات درمانی که این حیوان به آن نیاز داشت، چیزی کم گذاشته نشد.
نقش مصرف داروهای زیاد در بروز ضعف‌های جسمانی در «پیروز»
اکبری در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: براساس تجارب محیط‌بانی ما و نه تجربه‌هایی که دامپزشکان محترم دارند، معمولا وقتی گونه‌های وحشی با داروهای مختلف تحت درمان قرار می‌گیرند، سیستم جسمانی آنها به هم می‌ریزد و بسیاری از این حیوانات سرنوشت خوبی پیدا نمی‌کنند. «پیروز» هم نمونه‌ای از چنین گونه‌های وحشی است که نیازمند مصرف زیاد دارو شد و در نهایت تلف شد، البته شاید اگر پیروز این داروها را مصرف نمی‌کرد، زودتر تلف می‌شد، اما این احتمال هم وجود دارد که مصرف زیاد دارو باعث بروز عوارض جسمانی مختلفی در این حیوان شده باشد. وی افزود: در حالی که «پیروز» در طول دوره زندگی خود داروهای زیادی را مصرف کرد، اما تا امروز تقریبا هیچ دارویی به جز واکسن‌های ضروری به «آذر» و «توران» داده نشده است، چون این دو توله از ابتدا وضعیت مناسب‌تری داشتند و در فرآیند نگهداری اولیه از آنها نیز وقتی مشکلاتی برایشان پیش می‌آمد، تلاش می‌شد بدون مصرف دارو و با روش‌های معمول تیمارگری این مشکلات را حل کنیم. اکنون هم که وضعیت این دو توله را با پیروز مقایسه می‌کنیم، خوشبختانه هم سرحال‌تر هستند، هم رشد بهتر، تغذیه مناسب‌تر و استخوان‌بندی محکم‌تری دارند، اما پیروز از همان ابتدا دچار ضعف‌های جسمانی زیادی بود و هیچ وقت به شرایط عادی نرسید. اکبری با اشاره به مشکلات جسمانی «پیروز» در هفته‌های نخست پس از تولد او گفت: زمانی که پیروز به تهران آورده شد، از همان ابتدا به دلیل نارسایی‌هایی که در سیستم دفع و گوارش به آن دچار شده بود، به شدت در فرآیند تغذیه مشکلات داشت و وقتی با شیر خشک تغذیه می‌شد، عموما نمی‌توانست به صورت طبیعی دفع کند و برای دفع ناچار بود از دارو استفاده کند. معاون سازمان محیط‌زیست ادامه داد: وقتی دامپزشک متخصص اهل آفریقای جنوبی به ایران آمد، نسخه خاصی را برای پیروز پیچید و تاکید داشت که صرفا باید تا حدی به این حیوان شیر خشک داده شود که زنده بماند، یعنی این متخصص، تغذیه پیروز را به شدت کم کرد، چراکه احتمال داد اگر تغذیه پیروز را بیشتر کنیم، همان مشکلاتی که باعث تلف شدن توله دوم شد، برای این حیوان نیز پیش می‌آید و باعث تلف شدن او می‌شود. این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار داشت: ما به دلیل تجویز دامپزشک متخصص خارجی ناچار شدیم تغذیه پیروز را کم کنیم و این مساله باعث شد که این حیوان هم از نظر استخوان‌بندی و هم سایر مسائل داخلی به مشکل بخورد، به نحوی که پیروز با اندک مشکلی که برایش پیش می‌آمد، به دلیل این که دچار عفونت می‌شد یا کلیه او به مشکل می‌خورد یا دچار مشکل دفع می‌شد، به دارو نیاز پیدا می‌کرد.


انتهای پیام

آفتاب یزد