مرور مهمترین عناوین

تلفات در اثر حوادث رانندگی در کشور آمار بالایی دارد

دکتر سیاوش صحت ‪-‬ متاسفانه تلفات در اثر سوانح و حوادث رانندگی در کشور همچنان آمار بالایی دارد و بسیار زیاد است؛ همیشه جامعه جراحان به این موضوع مهم در جلسات و گردهمایی‌های علمی خود توجه داشته و ما سعی کردیم به راهکارهای منطقی و مقابله‌ای برسیم. به طور حتم خودرو یکی از علل مهم در این مسیر است که منجر به تصادفات جاده‌ای و آمار بالای تلفات می‌شود؛ خودروهایی که باید از شرایط مناسب برای استفاده در جاده‌ها برخوردار باشند ولی آنطور که باید نیست! نکته دیگر بی‌توجهی رانندگان است که بطور حتم، فکر مشغولی یا درگیری‌های ذهنی آنان در بروز حوادث و سوانح رانندگی تاثیر‌گذار است. عدم توجه به جلو و طرفین در حین رانندگی و رعایت نکردن سرعت مجاز همچنین بی‌توجهی به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از دیگر علل مهم سوانح جاده‌ای و تروما به قسمت‌های مختلف بدن محسوب می‌شوند.
قسمت عمده‌ای از خدمات حوزه سلامت توسط پزشکان ارائه می‌شود پس باید این قشر از جامعه از جنبه‌های مثبت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... مورد توجه ویژه و احترام قرار بگیرند. بالا بردن سطح خدمات پزشکی و سلامت در کشور و برای هموطنان عزیزم یکی از اهداف و برنامه‌های مهم همکاران جامعه پزشکی و بخصوص اعضا جامعه جراحان ایران در کنگره‌ها است که البته طی سالیان اخیر نیز در برگزاری همایشهای علمی به آن توجه شده است. وظیفه پزشکان است که بهترین خدمت را تا جایی که امکان دارد با بهترین کیفیت به بیماران ارائه دهند ولی یک پزشک اگر از نظر اقتصادی، معیشتی و جایگاه اجتماعی مورد توجه قرار نگیرد، آیا انگیزه‌ای برای خدمت خواهد داشت؟ عزت و احترام پزشکان باید حفظ شود و ما نیز در جامعه جراحان روی این موضوع نیز کار می‌کنیم تا مسیر خدمت هموار‌تر شود.سلامتی در جامعه بزرگترین هدیه و نعمت الهی است و مردم به این موضوع توجه بسیار فراوانی دارند.جامعه جراحان سعی میکند تا ابعاد مختلف نظام سلامت را ارزیابی و نقاط ضعف را بررسی کند، سپس با ارائه راهکارهای علمی و منطقی که حاصل تلاش همکاران است و نتیجه برپایی صدها جلسه و گردهمایی خواهد بود، مسیری هموار برای پزشکان و مردم مشخص کند و در موارد لزوم راهکارهایی نیز به سیاستگذاران کلان کشور ارائه دهد. همیشه هدف ما این بوده که مطالب و موضوعات مطرح شده در کنگره‌های علمی جامعه جراحان ایران به گونه‌ای بارور و پر ثمر باشد که دستاوردهای آن برای همکاران اثر بخش و ماندگار بقی بماند. البته مدتی است که به دلایل مختلف از جمله تحریم‌ها و مسائل اقتصادی، متاسفانه از نعمت داشتن مجلات پزشکی در ایران محروم شده‌ایم ولی جامعه جراحان سعی دارد تا مطالب علمی درجه اول و روز دنیا را طی روزهای برگزاری کنگره مطرح کند. انتخابات اعضا هیئت مدیره جامعه جراحان ایران با وقفه‌ای
که بابت اپیدمی کرونا بوجود آمد، امسال و در طول برگزاری
چهل و چهارمین کنگره سالانه جامعه جراحان ایران برپا خواهد شد. ضمن دعوت از همکاران برای مشارکت حداکثری تقاضا دارم به سرنوشت و آینده جامعه جراحان و اعضا آن که شامل گروه‌های مختلف از رشته‌های متنوع جراحی است توجه بیشتری بشود. انسجام جامعه پزشکی کشور کمک می‌کند که مسئله بهداشتی و درمانی را بهتر و دقیق‌تر مورد توجه قرار دهیم و مشکلات را آنطور که باید تجزیه تحلیل و رسیدگی کنیم.
دل ما میخواهد که در اقصی نقاط کشور بهترین شرایط و امکانات جهت ارائه خدمت به هموطنان فراهم باشد اگر چنین شرایطی برقرار شود پزشکان با روحیه بالاتر و انگیزه بهتر میتوانند هر لحظه و هر کجای این مرز و بوم خدمت ارائه دهند.


انتهای پیام

آفتاب یزد