مرور مهمترین عناوین

تروریسم بد و خوب نداریم

مواضع حمایتی غرب از تروریست‌ها نه تنها تلاشی برای جلوگیری از اجرای عدالت به شمار می‌آید، بلکه عملاً موجب تشویق و نیز ترویج پدیده شوم تروریسم در سراسر جهان خواهد بود. فریدالدین عدالت، کارشناس مسائل بین‌الملل در یادداشتی با عنوان «تروریسم بد و خوب نداریم» که آن را در اختیار ایسنا گذاشت، نوشت: تاریخ ایران فراز و نشیب‌های فراوانی را شاهد بوده است و در این مسیر همه کسانی که به اعمال تروریستی و اقدام‌های جنایتکارانه و خیانت به کشور متوسل شده‌اند را محکوم و به مزبله تاریخ حوالت نموده است. برای مردم ایران تروریست‌ها اعم از منافقینی که ۱۷ هزار نفر از مردم ایران را به شهادت رسانده و با همکاری با دشمن خارجی به میهن خویش تاختند و دیگرانی که در رژه هفته دفاع مقدس در ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ مبادرت به شهادت ۲۵ نفر از مردم و مقامات جمهوری اسلامی ایران از جمله یک کودک ۴ ساله کردند فرقی نمی‌کند. در حقیقت مردم ایران خواهان مجازات حداکثری کسانی هستند که بی‌گناهان را هدف اصلی حملات کور خویش قرار می‌دهند. مردم ایران خیانت و تروریسم را بر نمی‌تابد و خواستار از بین رفتن کسانی است که به چنین اعمال خشونت باری دست می‌یازند تا منبعد کسی هوس نکند جان و مال مردم و امنیت ایران را هدف آمال احمقانه خود سازد. تروریسم استفاده غیرقانونی از خشونت یا ارعاب علیه شهروندان یک کشور است و در اغلب نقاط دنیا مجازات چنین اقدامی بالاترین حد مجازات‌های کیفری است. اگر دولت‌ها مبادرت به چنین اقدامی نکنند وابستگان و اقوام داغدیده خود به دنبال اجرای مجازات آن‌ها بر خواهند آمد. جفری دامرهایی که بی‌گناهان را به مسلخ می‌کشانند باید خود نیز طعم تلخ عدالت را به بهای جان خویش بپردازند. متاسفانه اتحادیه اروپا بار دیگر سیاست‌های دوگانه خویش را در جریان اعدام حبیب فرج‌الله چعب، ملقب به «حبیب اسیود» سرکرده گروهک تروریستی حرکة النضال و طراح اصلی حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۷ نشان داده و اعدام این فرد جنایتکار و تروریست را محکوم کرده است. «حبیب الله فرج الله چعب» سرکرده یک گروهک تروریستی و مسئول طراحی و اجرای عملیات‌های جنایتکارانه متعدد که منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از شهروندان مظلوم و بی‌گناه از جمله زنان و کودکان گردید، فهرست سیاهی از خشونت، ترور و کشتار مردان، زنان و کودکان بی‌گناه را در کارنامه خود داشته است. مواضع حمایتی غرب از تروریست‌ها نه تنها تلاشی برای جلوگیری از اجرای عدالت به شمار می‌آید، بلکه عملاً موجب تشویق و نیز ترویج پدیده شوم تروریسم در سراسر جهان خواهد بود جمهوری اسلامی ایران در مسیر مقابله با تروریسم و اجرای عدالت در قبال تروریست‌ها مصمم است و از حقوق ملت ایران و تأمین امنیت آنان کوتاه نخواهد آمد.
دراین زمینه اتحادیه اروپا در حالی به صدور چنین بیانیه‌ای مبادرت ورزیده است که در جریان ترورهای غیر مشروع و به شهادت رساندن هموطنان بی‌گناه و دانشمندان هسته‌ای ما توسط رژیم اسراییل و همچنین شهادت سردار شهید سلیمانی توسط امپریالیسم آمریکا هیچ موضعی را اتخاذ نکرد. این رفتار دوگانه با مقوله تروریسم نشان‌دهنده عدم صداقت و شفافیت در اروپا است. امروزه شاهد آن هستیم از امکانات و امنیت در اتحادیه اروپا افرادی استفاده می‌کنند که دستشان به خون ملت ایران آغشته شده است و علی‌رغم پیگیری‌های کشورمان بجای مجازات آن‌ها، امکانات بیشتری را از جیب مالیت دهندگان اروپایی در اختیارشان قرار می‌دهند. پناه دادن به تروریست‌های منافقین و گروه‌های مسلح تجزیه طلب علی‌رغم این‌که بسیاری از دیپلمات‌های این کشورها به ماهیت فرقه‌ای و تروریستی بودن آنان اذعان نموده‌اند بیانگر اهداف شوم و پنهانی است که سازمان‌های امنیتی غربی برای کشورمان تدارک دیده اند.
غافل از آنکه باید بقول حافظ شاعر شهیر ایرانی گفت:
برو این دام بر مرغ دگر نه که عنقا را بلند است آشیانه
وزیر خارجه سوئد در حالی از یک تروریست حمایت می‌کند که این کشور تاکنون نتوانسته است نسبت به کاهش خشونت‌ها و تبعیض‌های جنسیتی دراین کشور اقدام درخور و شایسته‌ای را انجام دهد. بر اساس گزارش‌های رسمی در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۳ زن توسط همسران‌شان به قتل رسیده اند. تنها در سال ۲۰۲۱ شش زن در پنج هفته نخست سال به قتل رسیده اند. بر اساس آمار سوئد در طی ده سال گذشته با افزایش قتل زنان روبرو بوده و خشونت جنسی نسبت به زنان نیز از ۶۳۰۰ نفر در سال ۲۰۱۲ به ۹۷۰۰ نفر در سال ۲۰۲۱ رسیده است. سوئدی‌ها در مقابل قتل دو زن ایرانی به دست همسران سوئدی نیز این استاندارد دوگانه را کاملا نشان داده اند. در جایی با فریادهای سیاسی و هیاهو به میدان می‌آیند و از مخالفین جمهوری اسلامی ایران و تروریست‌های شناسنامه دار حمایت می‌کنند اما در جایی دیگر سکوت مرگبار اتخاذ می‌کنند. قتل شهروندان ایرانی سمیه و مرجان از سوی مقامات و رسانه‌های سوئدی نادیده گرفته شد و از سوی شبکه‌های فارسی زبان معاند نیز پوشش داده نشد و هیچ مقام سوئدی که داعیه حقوق بشر دارند دست به توئیت نبردند. از سوی دیگر نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی در این کشور به وضعیت نامطلوبی رسیده است. سال گذشته، رئیس آکسفام در سوئد، گفت: «سوئد یکی از کشورهای اروپایی است که نابرابری‌های اقتصادی آن در دهه‌های اخیر بیشترین افزایش را داشته است.» در سال ۲۰۲۲، روزنامه گاردین تخمین زده است که حدود ۱۴درصد از جمعیت ۱۰.۵ میلیون نفری این کشور زیر خط فقر رسمی زندگی می‌کنند که معادل ۴۰ درصد درآمد متوسط است. بنابر آمار فوق، به جای آن‌که وزیر امور خارجه سوئد به مداخله در امور داخلی دیگر کشورها بپردازد مناسب است برای رفع معضلات کشور خویش کمر همت بربسته و از حمایت تروریست‌هایی که سابقه جنایات آن‌ها بر همگان آشکار و معلوم است پرهیز کند. در طی سال گذشته میلادی این کشور به ظاهر دموکراتیک به جای رفع معضلات و کاهش شکاف فقیر و غنی بودجه نظامی خود را در سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۸ به میزان ۶۴ درصد افزایش داده است تا بخشی از برنامه‌های پیوستن به ناتو و حمایت از جنگ آمریکا و ناتو علیه روسیه در اوکراین باشد تا بدین طریق وضعیت اقتصادی مردم این کشور و نا برابری‌ها را تشدید نموده و افزایش دهد. جای تأسف بسیار است که برخی دولت‌های اروپایی به جای مقابله با تروریست‌هایی که جان مردم بیگناه را هدف قرار داده و آشکارا به جنایت خود افتخار می‌کنند، در اقدامی غیرقابل توجیه و مغایر با ارزش‌های بنیادین حقوق بشر از آنها حمایت می‌کنند. این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه در موضع‌گیری اخیر خود مقامات اروپایی را خطاب قرار داد و گفت: مدعیان اروپایی اگر عزم و اراده جدی برای مقابله با تروریسم در اشکال مختلف آن ندارند، لااقل با مواضع حمایتی خود از تروریست‌ها، تشدید‌کننده رنج‌ها وآلام خانواده‌های قربانیان نباشند.


انتهای پیام

آفتاب یزد