مرور مهمترین عناوین

نسخه دوم نبرد «شمشیر قدس» در راه است

درپی جنایت رژیم صهیونیستی در نوار غزه، تحلیلگر سرشناس جهان عرب معتقد است که سکوت مقاومت فلسطین برای پاسخ به این جنایت چندان طول نخواهد کشید و نسخه دوم نبرد «شمشیر قدس» در راه خواهد بود با این تفاوت که نخست‌وزیر رژیم اسرائیل اینبار با ارتکاب جنایت غزه درواقع چوب به لانه زنبور کرده است؛ چراکه ممکن است این اتفاق پایان دولت فاشیستی او و آغاز شمارش معکوس برای پایان رژیم اشغالگر اسرائیل باشد. به گزارش ایسنا، عبد الباری عطوان، تحلیلگر فلسطینی سرشناس جهان عرب و سردبیر روزنامه رای الیوم در یادداشتی درباره تحولات اخیر فلسطین اشغالی درپی جنایت رژیم صهیونیستی در نوار غزه نوشت: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با بازگشت به سیاست ترور و کشتار در نوار غزه و تلاش برای ایجاد اختلاف میان جنبش جهاد اسلامی و شریک آن حماس با ارسال ۴۰ جنگنده که منجر به ترور سه تن از فرماندهان میدانی جنبش جهاد اسلامی و چند غیرنظامی شامل زن و کودک شد، در تلاش است تا از بحران‌های داخلی خود خارج شود، اما این کشتار در رسیدن به اهداف خود موفق نبوده و نخواهد بود و نتایج معکوس به همراه دارد و ممکن است به شعله‌ور شدن یک جنگ منطقه‌ای منجر شود.
در شرایطی که جنبش جهاد اسلامی از پاسخ تماس‌های تلفنی مصری‌ها برای برقراری آرامش خودداری می‌کند و تاکید می‌کند که پاسخ آن سریع و قوی خواهد رسید، ما بعید نمی‌دانیم که آسمان فلسطین اشغالی طی روزهای آینده پر از موشک شود و عملیات‌های انتقام جویانه فلسطینی‌ها سراسر اراضی اشغالی را دربر بگیرد.
این حملات و ترورهای انجام شده توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل نشان‌دهنده قدرت نیست، بلکه پرده از حالتی از ناامیدی و سردرگمی میان صهیونیست‌ها برمی‌دارد و همچنین میانجیگری مصر را به چالش می‌کشد؛ چراکه تعهد اسرائیل برای حفظ آرامش را دریافت کرده بود.
هدف قرار دادن فرماندهان میدانی جنبش جهاد اسلامی در نوار غزه و قبل از آن در کرانه باختری بدون انجام کوچک‌ترین اقدام علیه دیگر گروه‌های مقاومت، به ویژه جنبش حماس، تلاشی بی‌ارزش و آشکار برای ایجاد یک فتنه محکوم به فنا است؛ چراکه صهیونیست‌ها می‌خواهند اینگونه نشان دهند که‌عدم مشارکت این گروه‌ها در واکنش به حملات، نادرستی صحبت‌های مکرر درباره وحدت میادین و جبهه‌ها را آشکار خواهد کرد.
بنابراین جنبش حماس باید برای جلوگیری از گرفتار شدن در دام این فتنه اسرائیل، بسیار هوشمند باشد، زیرا زمانی که در پاسخ جهاد اسلامی به اقدامات صهیونیست‌ها علیه کادرهای خود و بازداشت شماری از آن‌ها در نوار غزه مشارکت نکرد، مورد انتقاد شدید حامیان فلسطینی خود قرار گرفت.
حماس ناگزیر به پاسخگویی خواهد شد، چراکه این جنایت اسرائیل صرفا شامل ترور سه فرمانده میدانی جهاد اسلامی نبود، بلکه منجر به شهادت ۱۲ غیرنظامی شد و در نتیجه آتش‌بس موجود میان حماس و رژیم اسرائیل را نقض کرد.
بعید نمی‌دانیم که این اقدام دولت نتانیاهو با هدف استفاده از هرگونه اقدام انتقام جویانه فلسطینی به عنوان دستاویز و پوشش برای یورش به نوار غزه با هدف از بین بردن گروه‌های مقاومت باشد، اما این حماقت بهای سیاسی و خسارات نظامی سنگینی به همراه خواهد داشت، به ویژه که اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت اکنون در یک سنگر ایستاده و این یک پاسخ جمعی دردناک است.
حماس در درگیری‌های ماه رمضان توسط رژیم اشغالگر به شلیک ۳۴ موشک از جنوب لبنان متهم شد و دولت نتانیاهو جرأت پاسخگویی به آن را نداشت و در واقع با یک بمباران نمایشی در مزارع موز در جنوب لبنان و لیموترش در نوار غزه اینگونه نشان داد که به این حمله پاسخ داده است؛ بنابراین اگر این بار هم پاسخ متحدانه از جنوب لبنان و جنوب فلسطین همزمان داده شود تعجب نخواهیم کرد.
سامانه‌های گنبد آهنین نتوانستند بیشتر این موشک‌ها را ساقط کنند و رهبری رژیم اشغالگر ادعا می‌کرد که این شکست ناشی از نقص فنی بوده است، اما حقیقت چیز دیگری است، یعنی توسعه این موشک‌ها چیزی است که آن را قادر می‌سازد تا دروغ‌های اسرائیلی‌ها درباره این سامانه‌ها و توانایی‌های نظامی اغراق‌آمیز آن‌ها را فاش کند.
وقوع نسخه دوم نبرد «شمشیر قدس»؛ که رژیم صهیونیستی را به طور کامل از جهان منزوی کرد، فرودگاه‌های بن گوریون و رامون را در صحرای نقب تعطیل کرد و شش میلیون شهرک‌نشین اسرائیلی را به دلیل ترس از جان خود به پناهگاه‌ها فرستاد، قریب الوقوع است و پاسخ این بار ممکن است بزرگ‌تر و موثرتر باشد.
نتانیاهو که در نسخه اول نبرد شمشیر قدس برای توقف شلیک موشک‌های مقاومت به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا متوسل شد و از مقامات مصری التماس کرد که نقش میانجی را ایفا کنند، این بار نه بایدن را می‌یابد و نه میانجی مصری را و اگر جرات کند تانک‌هایش را به غزه بفرستد، موشک‌های «کورنت» منتظر آن‌ها هستند و موشک‌های نقطه زن این بار به سمت حیفا، تل‌آویو، اشدود، عسقلان و حتی قدس اشغالی شلیک خواهند شد؛ اتفاقی که در صورت وقوع که منجر به تلفات انسانی قابل توجهی در میان شهرک‌نشینان صهیونیست می‌شود. نتانیاهو اینبار با ارتکاب جنایت غزه درواقع چوب به لانه زنبور کرده است؛ چراکه ممکن است این اتفاق پایان دولت فاشیستی او و آغاز شمارش معکوس برای پایان رژیم اشغالگر اسرائیل باشد.
عطوان در پایان نوشت: من این یادداشت را از بیروت می‌نویسم و آنچه در آن آمده حاصل تماس‌های فشرده با مقامات فلسطینی و لبنانی است که از تحولات اوضاع میدانی و روزهای پیش روی ما کاملاً آگاه هستند.


انتهای پیام

آفتاب یزد