مرور مهمترین عناوین

واتس‌اپ نرم افزاری جاسوسی است؟

آفتاب یزد - گروه شبکه: «نمی‌توان به واتس‌اپ اعتماد کرد»، ایلان ماسک مالک توییتر با این جمله به بزرگترین پیام‌رسان جهان حمله کرد. ایلان ماسک مدیر و مالک توییتر با اشاره به توییت یک کاربر که درباره استفاده عجیب پیام‌رسان از میکروفن دستگاهش اطلاع‌رسانی کرده به غیرقابل‌اطمینان بودن واتس‌اپ اشاره کرد. او در ادامه در پاسخ به کاربر دیگری به مالک واتس‌اپ یعنی متا (کمپانی مادر فیسبوک) اشاره کرد و گفت: «بسیاری نمی‌دانند که بنیان‌گذار اصلی واتس‌اپ به نشانه اعتراض متا را ترک کرد و کمپین «فیسبوک را پاک کنید» را راه انداخت. »
گفتنی است گوگل و واتس‌اپ وجود باگی را تایید کردند که باعث می‌شود در بعضی از دستگاه‌های اندرویدی به نظر برسد واتس‌اپ، بدون این که نیازی باشد، به میکروفون تلفن‌ها دسترسی دارد. این مسئله نخستین بار یک ماه پیش مطرح شد اما پس از این که یکی از مهندسان توییتر در پستی که توسط ایلان ماسک حمایت شد، درباره آن توییت کرد، مجددا توجهات را به خود جلب کرد. تصویری که از سوی فواد دبیری، مهندس توییتر، به اشتراک گذاشته بود، نشان می‌دهد بدون این که او از این اپلیکیشن استفاده کند، میکروفون ظاهرا در پس‌زمینه گوشی کار می‌کند. این مهندس توییتر، اسکرین‌شاتی از داشبورد حریم خصوصی اندروید منتشر کرد که تعداد دفعات دسترسی اپلیکیشن‌ها به میکروفون و دوربین دستگاه را نشان می‌دهد. واتس‌اپ نیز در بیانیه‌ای که در توییتر به اشتراک گذاشته شد، مدعی شد که این مشکل، مربوط به اندروید است و نتیجه دسترسی نامناسب این اپلیکیشن به میکروفون نیست و از گوگل برای بررسی و اصلاح این مسئله درخواست کرده است. گوگل هنوز درباره علت این مشکل، توضیحی نداده اما تایید کرد که در حال بررسی این موضوع است. سخنگوی گوگل در بیانیه‌ای گفت: از این مسئله مطلع بوده و سرگرم همکاری نزدیک با واتس‌اپ برای بررسی آن هستیم.
> برقراری تماس تصویری در توییتر
از سوی دیگر توییتر اخیراً روی تغییرات زیادی کار کرده است. با وجود بحث برانگیز بودن بسیاری از آن‌ها، این شرکت در نظر دارد برخی گزینه‌های جالب دیگر را نیز در این پلتفرم ارائه دهد. به گزارش، این پلتفرم شروع به عرضه به‌روزرسانی برای برنامهiOSو اندروید خود کرد. در این نسخه بهبودهایی در ارسال پیام‌های مستقیم (DM) ایجاد شده است. علاوه بر این، توییتر تایید کرد که به زودی به کاربران امکان تماس صوتی و تصویری در توییتر را می‌دهد. خبر تماس صوتی و تصویری در توئیتر توسط ایلان ماسک، مالک توییتر در پروفایل شخصی‌اش منتشر شده است. به گفته وی، آخرین نسخه اپلیکیشن توییتر به کاربران امکان پاسخ به هر پیام، نه فقط به جدیدترین آن‌ها در یک رشته را می‌دهد. علاوه بر این، کاربران می‌توانند از ایموجی برای واکنش به پیام‌ها استفاده کنند. این موارد تنها امکانات جدید نیستند. به گفته ماسک، DMها در توییتر از روز چهارشنبه رمزگذاری خواهند شد. این یک گام بزرگ به جلو در مورد حفظ حریم خصوصی است، و پیام‌های رمزگذاری شده توسط شرکت قابل دسترسی نخواهند بود. مدیر اجرایی گفت رمزگذاری پیام‌ها به سرعت در همه مناطق اعمال خواهد شد. در سال ۲۰۱۸، توییتر به وجود یک باگ با امکان دسترسی توسعه دهندگان برنامه‌های شخص ثالث به DM برخی از کاربران، اعتراف کرد. ماسک همچنین گفت: ما در حال کار بر روی یک ویژگی تماس صوتی و تصویری در توییتر با عملکرد مشابه FaceTime هستیم. مدیرعامل این شرکت اشاره کرد که کاربران می‌توانند با استفاده از دستگاه خود با هر کسی در این پلتفرم تماس بگیرند، بنابراین می‌توان بدون ارائه شماره تلفن خود با مردم در هر نقطه از جهان صحبت کرد. توییتر در حال حاضر به کاربران امکان مکالمه زنده از طریق
Twitter Spaces را فراهم کرده است، اما این قابلیت عمومی برای چت‌های گروهی در نظر گرفته شده‌است. این اولین تلاش توییتر برای رقابت با دیگر پلتفرم‌های برقراری تماس صوتی و تصویری آنلاین است.
> واکنش کاربران
اما بی‌اعتمادی ایلان ماسک نسبت به واتس‌اپ مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته و واکنش‌های آن‌ها را در پی داشته است. کما اینکه یکی از کاربران در این باره نوشته است: «هر سرویسی که رایگان دست مردم است جاسوس است و درآمدش رو از طریق جمع‌آوری اطلاعات و فروش آن به سازمان‌های اطلاعاتی کسب میکنه. وگرنه میگن هیچ گربه‌ای محض رضای خدا موش نمیگیره».


انتهای پیام

آفتاب یزد