مرور مهمترین عناوین

فیلیپین: چین درباره حقوق ماهیگیری در دریای چین جنوبی وارد مذاکره می‌شود

رئیس جمهوری فیلیپین گفت، چین با بررسی حقوق ماهیگیری در دریای چین جنوبی موافقت کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، فردیناند مارکوس جونیور، رئیس جمهوری فیلیپین همچنین گفت که به دنبال ایجاد یک خط ارتباط مستقیم با پکن برای بررسی اختلافات دریایی است.
رئیس جمهوری فیلیپین امروز دوشنبه گفت که فیلیپین با تحریکات نظامی مخالف است و به «محل برگزاری» کارزار نظامی هیچ کشوری تبدیل نخواهد شد. مارکوس در جمع خبرنگاران گفت: ما برای صلح کار می‌کنیم. ما هیچ اقدام تحریک‌آمیزی که فیلیپین را توسط هر کشور دیگری درگیر کند، تشویق نخواهیم کرد. ما اجازه نخواهیم داد که چنین اتفاقی بیفتد، ما اجازه نمی‌دهیم که فیلیپین به عنوان پایگاهی برای دیگر کشورها برای هر نوع اقدام نظامی استفاده شود. رهبر فیلیپین خاطرنشان کرد که اولویت او تضمین صلح و امنیت برای مردم این کشور است. همچنین مارکوس جونیور با بیان اینکه پکن با گفت‌وگو و بررسی درباره حقوق ماهیگیری مانیل در دریای چین جنوبی موافقت کرده، از گارد ساحلی و وزارت خارجه فیلیپین خواست تا نقشه‌ای را درباره محوطه‌های ماهیگیری به منظور ارائه به چین آماده کنند. مارکوس در مسیر سفر به واشنگتن به خبرنگاران در داخل هواپیما گفت که خط مستقیم ارتباطی بین مانیل و پکن باید در نهایت تصویب شود تا اختلافات دریایی بین دو کشور را بتوان با آن حل و فصل کرد.
رئیس جمهوری فیلیپین همچنین گفت: اولویت اصلی ما دفاع از قلمروهای دریایی کشور است. روز جمعه فیلیپین، گارد ساحلی چین را به انجام تاکتیک‌های تهاجمی در دریای چین جنوبی متهم کرد.
آمریکا به دولت چین تاکید دارد تا از آزار قایق‌های فیلیپینی در دریای چین جنوبی دست بردارد اما پکن گفته که به دنبال حل و فصل این اختلافات دریایی با کشورهای منطقه از طریق رایزنی‌های دوستانه است و به واشنگتن نیز بابت اقدامات مداخله جویانه هشدار می‌دهد.
چین مدعی مالکیت تمامی دریای چین جنوبی است درحالیکه دیگر کشورهای منطقه شامل ویتنام، مالزی، برونئی و اندونزی نیز چنین ادعایی دارند.


انتهای پیام

آفتاب یزد