مرور مهمترین عناوین

کی‌یف: میانجی‌گری چین در جنگ روسیه در اوکراین قابل تصور است

به باور معاون وزیر خارجه اوکراین نقش میانجی‌گرانه چین در جنگ روسیه در اوکراین قابل تأمل و تصور است. آندری ملنیک این نظر را در حالی ابراز می‌کند که دامنه جنگ ظاهرا به شبه‌جزیره کریمه نیز کشیده شده است. به گزارش ایسنا، آندری ملنیک، معاون وزیر خارجه اوکراین در گفت‌وگو با گروه رسانه‌های فونکه در آلمان نقش میانجی‌گرانه چین در جنگ روسیه در اوکراین را تصورپذیر دانست. او گفت: «چنین چیزی غیرواقع‌بینانه نیست.»
ملنیک در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «چینی‌ها طبیعتا مصالح و علایق خود را دنبال می‌کنند. اما گمان می‌کنم، راه‌حلی مسالمت‌آمیز و عادلانه و پایان درگیری‌های بیشتر به نفع پکن است تا این زلزله سنگین و پایان‌ناپذیر که کل نظم جهانی را به لرزه درآورده است.»
او با اشاره به تماس تلفنی اخیر میان ولودیمیر زلنسکی و شی جینپینگ، روسای جمهوری اوکراین و چین گفت: «این گامی بزرگ به جلو بود تا مناسبات خود با چین را تقویت کنیم و بتوانیم به تهاجم روسیه پایان دهیم.»
معاون وزیر خارجه اوکراین در عین حال اذعان داشت که موضع چین طبیعتا می‌تواند با موضع اوکراین متفاوت باشد. به گفته او، «برای کی‌یف خروج تمامی نیروهای روس از مناطق اشغالی شرطی بنیادین است».
به گزارش دویچه وله، اظهارات ملنیک درباره قابل تأمل بودن نقش میانجی‌گرانه چین در حالی منتشر شده که دامنه جنگ ظاهرا به شبه‌جزیره کریمه نیز کشیده شده است.
روز گذشته یک انبار نفت در شهر بندری سواستوپل در حاشیه دریای سیاه و محل اسقرار ناوگان روسیه دچار آتش‌سوزی شد. به گفته یک مقام اطلاعاتی اوکراین ۴۰ هزار تن محصولات نفتی در جریان این حریق از بین رفته است.
مقامات روسیه اوکراین را مسئول این حادثه دانسته و گفته‌اند که این آتش‌سوزی در پی حمله‌ای پهپادی روی داده است. این در حالی است که کی‌یف این اتهام را رد کرده و یک مقام اطلاعاتی اوکراین از «جزایی الهی» در قبال حملات موشکی روسیه در روز جمعه گذشته سخن گفته است. روسیه روز جمعه گذشته موجی از حملات هوایی را در شهرهای مختلف اوکراین آغاز کرد که در اثر آن دست کم ۲۵ نفر کشته شدند. این اولین حمله از این دست در چند ماه گذشته بود. روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه‌جزیره کریمه را به خاک خود منضم کرد و پایگاه اصلی نیروی دریایی ناوگان روسیه در دریای سیاه نیز در این شبه‌جزیره قرار دارد.


انتهای پیام

آفتاب یزد