سید علیرضا کریمی
گزینه روی میز مجلس چیست؟

سرمقاله‌ها - تاریخ: ۳۱-۰۴-۱۳۹۴, ۰۰:۰۱
هوای میدان بهارستان تهران دیروز آفتابی و صاف بود؛ البته چند لکه ابر کوچک «باران زا » وجود داشتند اما آن قدری نبودند که بخواهیم آن را به حساب بیاوریم؛ با یک ورزش باد ملایم این ابرها محو خواهند شد و جای نگرانی نیست. گزاره ای که ذکر شد را شاید بتوان گفت بهترین وصف ممکن برای جلسه دیروز مجلس با حضور ظریف و صالحی باشد. چرا که مشخص و مبرهن بود که فضای میان نمایندگان مثبت و روشن است و فعلا بنای ناسازگاری با دسترنج مذاکر ه کنندگان وجود ندارد.
هر چند این مجلس یک دست نیست و سازهای مخالف هم در آن وجود دارد اما این مخالفت ها آن قدری نیست که شنیده شود و به نوعی در هیاهوی تاییدها و تمجیدها از تیم مذاکره کننده «گم» می‌شود. بنابراین از هم اکنون می‌توان با قاطعیت اذعان نمود که مجلس شورای اسلامی بنا به دلایلی که ذکر خواهد شد نمی‌خواهد/ نمی‌تواند مانعی و مشکلی بر سر راه توافق پایانی و قطعی میان ایران و 1+5 باشد.
اگر هم بر فرض مجلس‌نشینان تصمیم خود را تغییر داده و بخواهند مانع تراشی نمایند بایستی به سوالات بسیاری که برای افکار عمومی ایجاد می‌شود پاسخ دهند. به عبارت دیگر، نمایندگان این حق مسلم را دارند تا «برجام» را نپذیرند و یک «نه» به آن بگویند اما بایستی پس از آن توضیح دهند اگر فرجام تلاش دیپلمات‌ها خلاف منافع ملی بوده چه پیشنهادی برای جایگزینی آن دارند. در واقع در صورت «رد» توافق در مجلس، نمایندگان باید این حق را برای وکلای خود قائل باشند که گزینه بهتر و ارزشمندتری را روی میز بگذارند و به ملت ارائه دهند. اشتباه نشود! گزینه بهتر بازگشت کشورمان به سال 1392 و قبل از ظهور و بروز حسن روحانی نیست. بلکه گزینه‌ای بهتر است که ایران «ما» را بتواند در شرایط وزین‌تری نسبت به آن چیزی که اکنون و در تاریخ 31 تیرماه 1394 قرار دارد قرار دهد.
این روزها در اخبار شاهد هستیم که گشایش‌های مختلفی پس از توافق وین رخ داده است. باور بفرمایید اینکه در جراید می‌خوانیم سرمایه‌گذاران اروپایی برای سفر به کشورمان و بررسی حضور در ایران قطار شده‌اند «غلو» نیست. آنان تشنه حضور بودند و اکنون لوازم این مهم مهیا شده است.مطمئنا این حضور بی‌فایده نیست و در صورت مدیریت صحیح می‌تواند منشا خیر و آغاز رونق اقتصادی شود. طبعا رونق اقتصادی نیز سبب رونق در ابعاد دیگر می‌شود که فی‌المثل نظام آموزشی کشورمان صرفا بخشی از آن است.
در بعد سیاسی هم «ایران پس از توافق» با «ایران قبل از توافق» متفاوت خواهد بود. در «ایران پس از توافق» همین بس که در دیپلماسی فقط محدود به چند کشور کوچک آفریقایی و آمریکای لاتین نخواهیم بود و با تمام دنیا ارتباط مستمر خواهیم داشت. اعلام سفر وزیر خارجه فرانسه و مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به تهران آغاز این روند می‌تواند باشد.
جان کلام آنکه باید نسبت به «برجام» محتاط بود و عاقلانه رفتار کرد و اسیر هیجان های کاذب نشد.اما نبایستی منطق را نیز فدا نمود و واقعیات را ندید.مجلسی‌ها می توانند با حفظ اصول و رعایت وظایف قانونی خود و سوگندی که خورده اند با مردم همراه باشند.